Jump to content

Cztery planety i lampa


Guest
 Share

Recommended Posts

Tak sobie przeglądam swoje stare "astro" fotki i znalazłem taką z 09.05.2002 godz 21:36:42 F=2.0, czas=1.3 sek. (za to też kocham cyfraka, że nie trzeba nic notować)

 

 

 

Kto ma więcej?

Link to comment
Share on other sites

Piotr, ja pamiętam i to jak dziś. Najpiękniejsza koniunkcja jaką widziałem. Tego samego dnia była u nas zorza polarna!

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

Tak. Pamiętam. Niestety przegapiłem tę zorzę którą zresztą uwiecznił Papatki. Zauważyłem wtedy lekkie poczerwienienie nieba na północy ale wytłumaczyłem to sobie poświatą odległego Poznania i pojechałem dość wcześnie do domu. Dopiero na drugi dzień z radia dowiedziałem się, że była zorza! Myślałem, że mnie krew zaleje - mieć taką okazję i przegapić. Na przyszłość będę fotografował wszystkie czerwone poświaty w okolicach aktywności słonecznej :-)

Link to comment
Share on other sites

z zorza to chyba najwiekszy problem - jezdzielem tyle razy i tak czesto pomimo zaawansowanego sztormu geomegnetycznego u nas nie bylo nic widac :(

Albo sie okazywalo ze podczas najwiekszej aktywnosci w tym cyklu bylo u nas zachmurzone przez tydzien, albo byla pelnia Ksiezyca. Poprostu zalamka !

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nie martw się Papatek ja tą zorzę z kwietniowej koniunkcji też wziąłem na łunę Krakowa obserwując z Błoń złaczenie i robiąc mu fotki pomiędzy Cirrusami :-(((

Też czekam na swoją zorzę życia, kilka zdechlaków widziałem ale to jeszcze nie to co misie lubią najbardziej  8)

Link to comment
Share on other sites

oj leszczyniacy!!

przegapiliście piękną zorzę w 2000 roku w kwietniu, natomiast ja przez przypadek się na nią natknęłem.

Zdjęcie na mojej stronie bo coś nie mogę zamieścić samej fotki na forum  ???

Koniunkcje też polecam, ale trzeba się zagłębić   ;)

pozdrawiam,

Bartosz

Link to comment
Share on other sites

Może to stare dzieje ale ja pamiętam piękną zorzę z jesieni 1989 roku to chyba był październik. Czy ktoś to zjawisko kojarzy? Wtedy jeden jedyny raz widziałem zorzę. Piękne różowe słupy.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.