Skocz do zawartości

Planety o zmierzchu


MaciekC6N

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się podzielić refleksjami z ostatnich trzech sesji (18, 19 i 21 sierpnia) podczas których skupiałem się na Jowiszu. Skorzystałem z rad kolegów planeciarzy z Cloudy Nights (link który podpinałem już w innym poście: http://www.cloudynights.com/documents/planetaryeyepieces.pdf )

i obserwacje prowadziłem w czasie zmierzchu (mniej więcej 20:30-21:30). Efekt rewelacja i najlepsze jak dotychczas wyniki.

 

Używałem zooma LV 8-24 i NLV 7, sporadycznie razem z Neodymem Baadera.

Najlepsze wyniki miałem wczoraj. Seeing musiał być dobry, bo jedynie krawędzie Jowisza leciutko się gotowały. 18 i 19 sierpnia względnie dobry obraz był praktycznie tylko w centrum.

 

Wczoraj natomiast pasy widać było praktycznie aż po same brzegi planety.

Widoczne były następujące twory: NPR zlany z NNTeB, NTeZ, NTeB (bez żadnych zawirowań), NTrZ, NEB (18.08 wyraźnie widać było owalny twór w północnej jego części; b. dobrze było widać zawirowania na obu krawędziach pasa), EZ bez EB, SEB bez rozdzielonych komponentów (z wyraźnie widocznymi zawirowaniami na krawędziach), GRS (widoczny tylko wczoraj, ale za to bardzo dobrze przy x214, x150, x125, nawet x94 czym byłem bardzo zdziwiony); dalej STrz+STeZ+SSTeZ były zlane i na koniec SPR.

Najlepsze obraz we wszystkie trzy noce był przy 12mm czyli ok. x125. 18 sierpnia razem z neodymem (który stabilizował obraz) – 19 i 21 zdecydowanie bez.

Wczoraj mogłem spokojnie powerować do x214, ale wtedy obraz był dobry tylko momentami i trzeba było wyczekiwać na te sekundy stabilniejszego seeingu, by dojrzeć zawirowania na krawędziach NEB i SEB, ale GRS był dobrze widoczny. Przy powerze x125 obraz był praktycznie cały czas stabilny, można było spokojnie dostrzec wszelkie detale widoczne przy większych powiększeniach, a nawet trochę więcej.

 

Koledzy z CN stawiali następujące tezy, które potwierdziły się w czasie moich obserwacji:

1. Zmierzch, wbrew opinii wielu osób, jest bardzo dobrą porą do obserwacji planetarnych.

2. Najlepiej jest znaleźć detal, który nas interesuje i obserwować go najmniejszym powiększeniem w którym jest widoczny.

3. Filtry nie pomagają w obserwowaniu planet (nie mogłem do końca zweryfikować tej tezy – mogłem to sprawdzić tylko przy użyciu filtra księżycowego Celestrona, Baaderowskiego Neodyma i UHC Lumicona)

 

Polecam sprawdzenie tych tez – wyniki was zadziwią.

 

Czystego nieba,

:Beer:

 

P.S. Legenda skrótów w załączeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło głównie o filtry kolorowe, ale nie tylko. Tak jak koledzy piszą - liczy się każdy foton, który dotrze do oka, a każdy filtr w gruncie rzeczy zmniejsza ich ilość.

Neodym pomaga w uspakajaniu obrazu, ale doszedłem do wniosku, że przeszkadza w obserwowaniu subtelnych detali.

Pozdr,

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje planet, gdy jeszcze nie jest zupełnie ciemno, są lepsze, bo rozpoznajemy więcej kolorów- komórki oka odpowiadające za kolory (pręciki czy słupki? zawsze zapominam) nie są jeszcze do końca "uśpione".

Wczoraj też miałem niezły seeing, widziałem na tarczy Jowisza czarną kropkę- cień któregoś z księżyców- ale nie wiem który to był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Potwierdzam. Mój Mak 127 pokazał na Jowiszu co potrafi. Pomimo iż mam do planetarnej dyspozycji 10mm Plossla z zestawu to i tak widziałem wiele pasów chmur, nie tylko 2 jak to bywa przy kiepskim seeingu. Bardzo dobra ostrość obrazu. Wczesniej jak miałem szczęście to WCP złapałem. W sumie ten Plossl zapewnia całkiem przyzwoitą jakość. Jestem z niego bardzo zadowolony. Jest widoczny dobry detal. Czekam na Satruna i Marsa......

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle planety fajnie się o zmierzchu obserwuje, kiedy widać tylko jasniejsze obiekty. Siłą rzeczy, gdy wczesnie ustawie telepa, kieruje go na planetkę jakąś, B) .

 

Przy okazji polecam dzienne obserwacje planet. Ma się duzą satysfakcje z odnalezienia planety za dnia ( Go to się nie liczy :szczerbaty: )

 

Ja na koncie, za dnia mam Saturna, Merkurego, Wenus i z gwiazd Regulusa B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.