Skocz do zawartości

Super noc, tylko walka z rosą


Skrzypu

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsza noc była wprost wymarzona na obserwacje, postanowiłem więc wypróbować nowe nabytki - NLV 10mm i filterek Baadera UHC-S. Na pierwszy ogień poszły mgławice planetarne M57 i M27 i nie zawiodłem się - były to najlepsze obrazy tych mgławic w moich dotychczasowych obserwacjach. Nareszcie wystarczająco duże i wyraźnie zaznaczone (w kicie SP 10mm kicha). Potem M13 - w końcu ładnie rozbita, przy okazji Lutni M56 no i Jowisz, wyraźny jak nigdy dotąd. Później, po zmianie okularów rzut oka na M31 i okolice oraz parkę M81 i M82.

I w sumie wczorajsze obserwacje byłyby bardzo fajne, gdyby nie notorycznie parujący sprzęt. Synciany szukacz z uporem maniaka parował co chwilę, nie było innej rady jak potraktowanie go suszarką do włosów. Lusterko wtórne po jednym zaparowaniu i potraktowaniu suszarką skapitulowało i więcej problemu nie sprawiało, natomiast okularki od czasu do czasu zaparowywały. W zasadzie walka z rosą zajęła znaczny czas na obserwacje. Dobrze że suszarka była pod ręką (uważałem z nią - ostatnio ktoś napisał że to najbardziej niebezpieczne urządzenie AGD w takich zastosowaniach). Ale nie wyobrażam sobie miejscówki gdzieś w lesie - i co wtedy ? Na szukacz trzeba by było skombinować odrośnik, może jakaś osłona przeciwsłoneczna z teleobiektywu by się nadała, na tyłek Synty ASCT - ale za bardzo nie mogę sobie wyobrazić jak powietrze dociera do LW, bo żadnych otworów między lustrem a tubusem z tyłu nie widzę. A okularki ?? Też tak macie ?? A noce będą coraz chłodniejsze ...

Zdaję sobie sprawę, że na temat rosy napisano tony postów, tylko nie myslałem, że to będzie tak absorbujące. Zamiast oddać się obserwacjom człowiek musi co chwilę latać z suszarką :D

Sprzęt był przed obserwacjami wychłodzony, temperatura +6 stopni, no a wilgoć jak to wilgoć na działce wokół pół - jest i koniec.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrosnik z karimaty na tubus. Na szukacz tez. Ja tak mam i zero problemow - juz nie pamietam co to para ;] Okulary tez mi nie paruja odziwo :] Trzeba tez umiec dmuchac powietrzem - nauczysz sie.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=293273

Tasma trzyma do dzis ! A bylo dosc mokro.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z soboty na niedziele też zauważyłem problemy. To była 4 noc z teleskopem i słabym ogniwem okazały się okulary, które zaparowywały. Co do luster to raczej w porządku (tak mi się zdaje) bo mam zrobione ASCT i cały czas wiatraczek chodzi więc lustro wtórne pewnie nie miało szans zaparować. Z okularkami trochę gorzej - szczególnie SP25 kitowy miał tendencje do zaparowywania, ale chyba nauczyłem się tak oddychać żeby mniej zaparowywał. Przynajmniej tak mi się zdaje bo wczoraj już było ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wilgoć nie jest jeszcze jakaś straszna i nie macie grzałek na okulary lub suszarki pod ręką, to zawsze można trzymać okular gdzieś w kieszeni (lub czymś podobnym, tak aby ciepło ciała ogrzewało go). Metoda prosta jak cep, jednak działa tylko przez pewien czas.

 

ps: oczywiście jest to tylko półśrodek, docelowo grzałka to chyba najlepsze rozwiązanie.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nas z sobotniej obserwacji ( z enigmą) wypędziły "padnięte" szukacze i mgła. Dodatkową atrakcją była wizyta policyjnego patrolu. Popatrzyli panowie policjanci na Jowisza i Plejady, i spodobało im się tak, że odjeżdżali bez włączonych świateł, żeby nas nie oślepiać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.