Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 5000 zł -pomóżcie


topman64

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ,jestem początkującym w tym temacie i myślę ,że pomożecie mi trochę w temacie doboru sprzętu do obserwacji gwiazd ,galaktyk ,mgławic oraz astrofotografii.Przeznaczam na to kwotę ok.5000 zł,nie wiem czy dużo czy mało do takiego amatorskiego zajęcia.Ale wciągnęło mnie to .Mieszkam poza miastem w pobliżu lasu i wody ,więc nie ma zanieczyszczeń powietrza powodującego zniekształcanie obserwacji>Wiem ,że jest dużo rad na forum,Nie chcę się uczyć na kiepskim sprzęcie powiedzmy za 1000 zł ,bo szkoda czasu .Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ,jestem początkującym w tym temacie i myślę ,że pomożecie mi trochę w temacie doboru sprzętu do obserwacji gwiazd ,galaktyk ,mgławic oraz astrofotografii.Przeznaczam na to kwotę ok.5000 zł,nie wiem czy dużo czy mało do takiego amatorskiego zajęcia.Ale wciągnęło mnie to .Mieszkam poza miastem w pobliżu lasu i wody ,więc nie ma zanieczyszczeń powietrza powodującego zniekształcanie obserwacji>Wiem ,że jest dużo rad na forum,Nie chcę się uczyć na kiepskim sprzęcie powiedzmy za 1000 zł ,bo szkoda czasu .Pomóżcie

 

Wizual i foto to dwie zupelnie różne dziedziny, bardzo ciężkie do pogodzenia. Dlatego nie polecam zakupu teleskopu uniwersalnego - przeznaczonego jednocześnie do wizuala i fotografii.

Napisałeś, że jesteś początkującym w tej dziedzinie, więc może skup się na początku na obserwacjach i zapoznaniu się z nocnym niebem, zaś astrofotografię jako znacznie trudniejszą do opanowania i znacznie kosztowniejszą zostaw sobie na później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2600 masz Syntę 12"- to świetny sprzęt, sięgniesz nim bardzo daleko. Ale to raczej telep do wizuala, jeśli chodzi o foto to musiałbyś mieć już jakiś detektor (np. dSLR) i platormę paralaktyczną.

Mówi się, że astrofoto powinno się zaczynać od sadzania na paralaktyku lustrzanki z obiektywem powiedzmy 100-200mm, dopiero później w miarę rozwijania swoich umiejętności zwiększać ogniskową, na końcu focić teleskopem. Ale astrofoto to temat-studnia... Jak w to wpadniesz to ciężko wyjść :D a jesli chodzi o połączenie wizuala i foto to będzie ciężko znaleźć taki teleskop, oj ciężko... Na poczatek chyba lepiej będzie jeśli zapoznasz się z nocnym niebem w obserwacjach wizualnych, a dopiero później zajmiesz się astrofotografią.

 

Wracając do telepa- sprzęt za 1000zł wcale nie jest kiepski- wierz mi, przez swoje 8" lustra za 1100 zł mam bardzo piękne widoki i planet, i głębokiego nieba, a przy niektórych mgławicach szczęka naprawdę opada. Wyciągnąłem z tego telepa naprawdę dużo i powoli myślę o zmianie na 12". Myślę że jeśli masz warunki nie ma się co rozwodzić nad wyborem- 12" będzie strzałem w dziesiątkę. A jak za pozostałe 2,5 tys. dokupisz np. jakiś okular w stylu Naglera to będzie totalna miazga :notworthy: i jeszcze Ci trochę kasy zostanie :Beer:

 

Tylko wiesz: piszesz że telep za 1000 zł byłby dla Ciebie kiepski- w takim razie musisz się zastanowić, czy chcesz zanurzyć się w piękno astronomii czy po prostu wydać kasę- bo wiele osób ma 8" i jest naprawdę zadowolonych z tego sprzętu- nie wiem czy Ciebie by zadowoliły widoki z 8"- a jeśli nie, czy zadowolą Cię obrazy dawane przez 12"?

 

Pytałeś, czy 5k PLN to mało czy dużo na początek. Odpowiem, że dużo, naprawdę. :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie moi drodzy nie chcę nikogo urażać ,że ma sprzęt np.za 1000 zł ,bo nie o to mi chodzi .Wiem jednak ,że czym na początek kupi się coś sensownego to później rozbudowa kosztuje mniej ,albo po prostu sprzęt na dłużej wystarcza i nauka obsługi jest jedna .Fotografią natomiast zajmuję się amatorsko od 20 lat,więc myślałem ,że obserwacje i foto można połączyć w jedno w sprzęcie .Jak może ktoś podesłać jakieś infa jeszcze na tematy interesujące to proszę pisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wbrew pozorom nie tak łatwo odpowiedzieć na takie pytanie, tu kiedyś była próba złożenia najtańszego zestawu do uprawiania astrofotografii: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=18533&hl= może to Ci przybliży w jakiś sposób problematykę tak szerokiego tematu

najlepiej popatrz na zdjęcia w dziale astrofotografia, notuj jakim sprzętem są wykonywane, bo to też jest jakiś sposób, żeby dokonać w miarę najlepszego wyboru

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że wyższa kwota wcale nie gwarantuje sensowności zakupu ani zadowolenia z niego.

 

Z teleskopami jak z innym sprzętem - nie ma rzeczy do wszystkiego.

Podstwowe kryteria specjalizacji teleskopów to:

- planety / głęboki kosmos

- stacjonarny / mobilny

- obserwacje wizualne / fotografia.

 

I choć każdy teleskop własciwie nadaje się do wszystkiego, to do niektórych rzeczy nadaje się lepiej, a do innych gorzej.

Wszystko więc zależy od tego - Dla kogo i do czego ma być dany teleskop?

Na to pytanie nie może odpowiedzieć sensownie nikt inny orprócz kupującego - niezaleznie swojej od wiedzy i doświadczenia. A doświadczenie pokazuje, że zakup pierwszego teleskopu to sprawa trudniejsza niż się wydaje i 99% osób wkrótce "przesiada się" na coś innego.

 

Dlatego podstawowy plan w przypadku zakupu piewrszego teleskopu to:

- poczytać w bazie wiedzy Astro-Forum na ten temat (a jest co)

- popatrzeć przez różne teleskopy w naturze: astrozloty, pokazy sprzętu (np. Delta Optical - Wawa, Katowice), koledzy itp.

- ostatecznie zweryfikować swoje predyspozycje oraz limity cenowe i dokonać przemyślanego zakupu.

 

A 5 czy 15 tys. zawsze zdążysz wydać - nie ma obawy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie trudno dokonać prawidłowego wyboru ,bo jest z czego,opinii jest dużo ,opisów też .Spróbuje się z tym uporać jeszcze w tym miesiącu ,bo takie mam założenia.Jesienią i zimą w mojej okolicy niebo jest naprawdę piękne,a muszę mieć czas do oswojenia się z tajnikami obsługi.Wszystkim dziękuję i przyjmę jeszcze każdą radę i podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze mojej strony w sprawie tych porad co do kupna Synty 12". Otóż od początku wakacji jestem w posiadaniu LB 10", a do końca tego roku mam okazję korzystania z Synty 8". Po pierwszej obserwacji stwierdzam, że Dobson Synty po prostu NIE chodzi w porównaniu do Meade'a. Co prawda cena LB jest o 900 zł. większa, ale weź też pod uwagę, że o ile do Synty wrzucają kitowe okularki to z LB dostaniesz bardzo dobry okular (Meade QX Wide Angle 26 mm). No jeden, ale za to naprawdę niezły (500 zł w sklepie, i już różnica robi się mniejsza).

 

Ciebie co prawda nie dotyczy sprawa mobilności, ale jeśli chciałbyś kiedyś wyjątkowo teleskop gdzieś przewieść (np. na zlot ;) ) to LB, w przeciwieństwie do Synty, nie sprawi z tym jakichkolwiek problemów.

 

Wychodziłem z założenia, że Dobsony Synt 8" i 12" działają tak samo.

 

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak uniwersalny sprzęt za 5000 zł dla początkującego to SCT 8" - np.:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...cf4dbebd2c7b053

 

p.s. tu mini dossier SCT:

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=5020

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.