Skocz do zawartości

Wczorajsze obserwacje... pewien problem


enigma

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki! To może być to - wczoraj nie zdejmowałem wogóle filtrów. Obserwuję z obrzeży Warszawy więc zawsze "coś" tam wolę odfiltrować...

 

Tym bardziej nie dziw się, że nie mogłeś dojrzeć tej dość słabej galaktyki. Jeśli wyjedziesz pod ciemne niebo od razu zobaczysz różnicę.

Dużo zależy od warunków, w jakich obserwujesz. Przy sporym zaświetleniu filtr typu ALP może zwiększyć kontrast między tłem i galaktyką i ułatwić jej dostrzeżenie, dlatego warto sprawdzić jak wygląda galaktyka z filtrem i bez niego. Ale przy ciemnym niebie użycie filtrów do obserwacji galaktyk mija się z celem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojaśnienie tła nie bierze się z konstrukcji okularu (plossl) ani z jakości jego wykonania (tandetny).

Temat był już dziesiątki razy omawiany. Poszukaj.

 

dobrych warunków i dużo uciechy

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak "Huzia na Józia" na enigmę. Też z nim wczoraj byłem na obserwacji. To nie jest typ człowieka, który naoglądał się zdjęć z Habla :D i teraz jest srodze zawiedziony. Naprawdę pracował nad odszukaniem tego obiektu. To, że nie znalazł to wg. mnie kwestia umiejętności niż sprzętu. Ja jestem dużo większym lewusem niż on i też mimo dłuuuuuugich poszukiwań nie udało mi się znależć M101, M108 i M109, co dla większości z was jest obserwacją na dzień dobry (czy dobranoc). Ustrzeliłem za to swoim małym Newtonkiem M31, M32, M81, M82 i trochę innych obiektów M.... Na wszystko przyjdzie pora. Na Kalifornię też. Jesteśmy dopiero na początku drogi zwanej "Astronomia" i jeszcze wszystko przed nami.

PS. Filtr UHC-S nie nadaje się do mojego 5' niutonka. Zaciemnia totalnie obraz. Będzie musiał poczekać na większy rozmiar rury. :D

 

I wlasnie w takim tonie powinna byc zwracana czyjas uwaga na szczegoly sprzetowe - Sewesie jeden :Salut: . Masz racje. Ja tez jestem poczatkujacy, i juz sie boje na zlot jechac.... :o:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coby nie zakładać nowego wątku: mam pytanie z dziedziny "obserwowalności obiektów niegwiazdowych". Wczoraj polowałem na dwa obiekty tej samej jasności powierzchniowej i mniej więcej tych samych rozmiarów, w tej samej okolicy na niebie:

1. M76, mag. 11, rozm:2,7'x1,8';

2. NGC 1161, mag.11, rozm: 2,8'x2,0'. (dane ze Skymap'a).

Wydawało mi się do tej pory, że obiekty o tej samej jasności i rozmiarach będą tak samo "dostrzegalne". A tymczasem: M76 - malinowy widok, a NGC - po prostu ni ma! Z czego się mogą brać takie różnice w widoczności? Z filtrów stosuję UHC-S i Neodymium.

dane z katalogu NGC:

1. Visual Magnitude: 10.1 Surface Brightness: 10.4 wyraźnie zaznaczone krawędzie

2. Visual Magnitude: 11.1 Surface Brightness: 12.9 rozmyte krawędzie

 

Poczytaj o tym parametrze: Surface Brightness.

Mogę poradzić wszystkim obserwującym, by mniej wierzyli w liczby a więcej w opisy słowne (np. J. L. E. Dreyer'a) i szkice obserwacyjne.

 

dobrej zabawy

 

ps. więcej na temat obserwacji galaktyk moze napisac Teha lub Dobsonme. Jam przy nich liliput...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak "Huzia na Józia" na enigmę.

 

Enigma - głowa do góry. Nie przejmuj sie początkowymi trudnościami. Ciemne niebo to podstawa a skoro je masz to wystarczy już tylko trochę cierpliwości w poznawaniu gwiazdozbiorów, kilka filtrów pod różne obiekty, oraz przynajmniej ze dwa dodatkowe okulary. Jeden szerokokątny ok. 30mm i nastepny w okolicach 12-15mm. Niestety z uwagi na dużą światłosiłę Twego sprzetu szkiełka z dolnej półki cenowej raczej odpadają.

Tylko tyle i aż tyle potrzeba by cieszyć się widokami DS-ów o których marzy większość posiadaczy małych apertur. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enigma - głowa do góry. Nie przejmuj sie początkowymi trudnościami. Ciemne niebo to podstawa a skoro je masz to wystarczy już tylko trochę cierpliwości w poznawaniu gwiazdozbiorów, kilka filtrów pod różne obiekty, oraz przynajmniej ze dwa dodatkowe okulary. Jeden szerokokątny ok. 30mm i nastepny w okolicach 12-15mm. Niestety z uwagi na dużą światłosiłę Twego sprzetu szkiełka z dolnej półki cenowej raczej odpadają.

Tylko tyle i aż tyle potrzeba by cieszyć się widokami DS-ów o których marzy większość posiadaczy małych apertur. :Beer:

 

Hehe:) Już wiem co kupię - w tym roku jakiegoś LVW koło 30mm, a w przyszłym Naglera około 15 - 17mm :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.