Skocz do zawartości

Astronomia dla amatora


mark@franklin

Rekomendowane odpowiedzi

No to doucz się na szybciutko resztę gwiazdozbiorów i kupuj jakiegoś dużego Newton'a B)

Poczytaj Celestię :)

A co do książek. Jak będziesz miał teleskop, to ten atlas Ci się przyda (jest w promocji to tym bardziej) ;) Ja bez niego ginę na obsach. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...rge.php?id=1170

 

Pozdrawiam Tomek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małA wioska, woj Opolskie pow Kędzierzyn-Koźle :rolleyes:

 

W takim razie masz prawdopodobnie ciemne niebo pod domem i warunki na użytkowanie dużego teleskopu do obserwacji DS. Czyli jakiś Newton na Dobsonie średnicy lustra 200mmm i więcej. Zanim jednak rzucisz sie kupowac teleskop, zajrzyj na www.celestia.pl i przeczytaj tam porady nt. samych teleskopów, warunków i sposobów obserwacji itp. Może być tak,że jakiś szczegół w Twoim otoczeniu narzuca b. poważne ograniczenia, które musisz uwzględnić PRZED wyborem sprzętu i rodzaju obserwacji.

Przykład 1: rząd latarni tuż pod domem i brak auta, aby wywieść teleskop gdzieś dalej

Przykład 2: pod domem ciemne niebo, ale drzewa dokoła i konieczny transport

 

Osobna sprawą jest opanowanie dużego teleskopu przez osobę , która nie robiła wcześniej żadnych obserwacji [nie liczę gołym okiem]. W prawdzie Dobsony są dość łatwe w opanowaniu, ale BEZPIECZNIEJ zacząć od lornetki i atlasu nieba [ten ostatni i tak niezbędny do pracy z teleskopem]. Sedno sprawy stanowi duże pole widzenia lornetki i związana z tym łatwość odnajdywania obiektów. Lornetka astro to np. 10x50, 12x60 -mowa o sprzętach podręcznych, dających sie użyć bez statywu. Lornety o powiększeniu od 15x w górę i średnicy ponad 60mm to sprzęt wyłącznie statywowy -nie da się sensownie obserwować "z ręki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małA wioska, woj Opolskie pow Kędzierzyn-Koźle :rolleyes:

 

No a ja jestem z Opola :) Daleko nie masz. Jak chcesz zobaczyć jak takie 8" lub 10" jest duże i jak wyglądają obserwacje teleskopowe to zapraszam. Jak chcesz to na PW się skontaktuj.

 

Pozdrawiam Tomek :)

Edytowane przez Master
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
ja sam osobiście nie posiadam teleskopu, ale obserwowanie nieba przez lornetke nie jest najgorsze. Co do gwiazdozbiorów znam wszystkie w polsce, szkoda ze nie moge zobaczyć takich gwiazdozbiorów jak Krzyż Połódnia czy Centaur. Moze kiedys

smooth1989 zlituj się i nie rób takich literówek no i używaj polskich znaków - po to są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej zaczynać od obserwacji lornetką 10x50 - serie Nikon Action VII i Nikon Action Ex są obecnie do dostania za bardzo atrakcyjną cenę:

http://www.sklepfotograficzny.pl

http://www.lornetki.pl

i dopiero później zakup teleskopu. Dobrym wprowadzeniem w tematyke obserwacji i sprzętu astro jest książka:

Terrence Dickinson, Alan Dyer "The Backyard Astronomer's Guide"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja jestem z Opola :) Daleko nie masz. Jak chcesz zobaczyć jak takie 8" lub 10" jest duże i jak wyglądają obserwacje teleskopowe to zapraszam. Jak chcesz to na PW się skontaktuj.

 

Pozdrawiam Tomek :)

 

No i to jest najlepszy sposób.

Astronomia to jest taka choroba, że zarażeni wprost muszą zarażać innych. Chyba psychiczna jakaś .... ta choroba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.