Skocz do zawartości

Rysy na lustrze.Pomocy!!!


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_4526.jpgWitam wszystkich i prosze o pomoc.Od jakiegos czasu jestem posiadaczem telescopu Newtona 800mm/f4.Zakupilem go z drugiej reki po dosc niskiej cenie z powodu nienajlepszej kondycji lustra glownego.Poprzedni wlasciciel nie umial zadbac o optyke jak nalezy co widac na zalaczonym zdjeciu.Na lustrze znajduje sie sporo zarysowan i kilka punktowych obic (wiekszosc tych widocznych na zdjeciu punktow to paprochy).Swoja droga dopiero na zdjeciu zauwazylem ze stan lustra jest kiepski.Zamierzam oddac lustro do ponownej alumizacji.W zwiazku z tym mam kilka pytan.Firma ktorej zamierzam to zlecic wykonuje tzw.podwojne alumizowanie oraz tzw."silikonowe powloki".Nie wiem co to sa za powloki.Czy ktos sie juz z tym wczesniej spotkal?Czy warto ja wykonac?Niestety nie wiem czy lustro to posiadalo wczesniej jakies powloki.Jedynie co wiem o tym lustrze to to ze jest wykonane ze szkla parabolicznego BK7, 1/12 falii.Ta sama firma wykonuje rowniez testy luster to moge wiedziec jak dobre ono bedzie po tym zabiegu. Teleskop ten zamierzam wykorzystywac do astrofotografii i nie wiem jak bardzo obecny stan lustra sie odbije na jakosci zdjec bo jeszcze nie zrobilem nim zadnego zdjecia.Nawet gdybym juz jakies mial to i tak nie mial bym porownania jakie powinno byc.Prosze o rade wszystkich co powinnienem zrobic?Dac sobie spokoj z alumizowaniem czy jednak to zrobic i co z tymi "powlokami silikonowymi"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię martwić, ale wygląda to strasznie. Jakby gość czyścił jultro koszulą. :o

Jeśli chodzi o jakość obrazów, to na pewno będą gorsze od dobrego lustra- mogą pojawiać się brzydkie odblaski od gwiazd(tak myślę, nigdy się nei spotkałem z czymś takim) na pewno będzie znać że lustro jest w nienajlepszej kondycji.

Co do aluminizowania to nie wiem jakie są koszty tego zabiegu, jeśli ja miałbym takie lustro to kupiłbym nowe zamiast bawić się w naprawę. Na pewno bym nie focił takim czymś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię martwić, ale wygląda to strasznie. Jakby gość czyścił jultro koszulą. :o

Jeśli chodzi o jakość obrazów, to na pewno będą gorsze od dobrego lustra- mogą pojawiać się brzydkie odblaski od gwiazd(tak myślę, nigdy się nei spotkałem z czymś takim) na pewno będzie znać że lustro jest w nienajlepszej kondycji.

Co do aluminizowania to nie wiem jakie są koszty tego zabiegu, jeśli ja miałbym takie lustro to kupiłbym nowe zamiast bawić się w naprawę. Na pewno bym nie focił takim czymś.

 

Myśle ,że zdecydowanie przesadziłeś w ocenie nie widząc jakie daje lustro obrazy . Lustro jest czyste bez nalotu a widoczne zadrapania nie dyskwalifikują go jeszcze do ponownej aluminizacji .

Według mojej oceny jeżeli lustro ma gwarantowaną dokładnoś 1/12 to pwyższe rysy nie będą miały znaczącego wpływu najakość obrazu.Rysy w centrum przysłoni odbicie LW a zewnętrzne ?- trzeba to sprawdzić . Lustro napewno posiada powłoki utwardzające bo przy takim sposobie czyszczenia już nie miało by powłoki w płatach a nie w pstaci rys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALu i powłoki jest dużo łatwiej porysowac niż szkło lustra. Rysy raczej zejdą po ponownej aluminizacji.

Martwią Mnie tylko te punktowe obicia (nie do usunięcia), bo to może sugerować że lustrem zajmował się jakiś desperat albo małe dziecko. Wygląda jakby Ktoś chciał je celowo uszkodzić i tłukł je jakimś przedmiotem.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Witam wszystkich i prosze o pomoc.Od jakiegos czasu jestem posiadaczem telescopu Newtona 800mm/f4.Zakupilem go z drugiej reki po dosc niskiej cenie z powodu nienajlepszej kondycji lustra glownego.Poprzedni wlasciciel nie umial zadbac o optyke jak nalezy co widac na zalaczonym zdjeciu.Na lustrze znajduje sie sporo zarysowan i kilka punktowych obic

(...) .Jedynie co wiem o tym lustrze to to ze jest wykonane ze szkla parabolicznego BK7, 1/12 falii.Ta sama firma wykonuje rowniez testy luster to moge wiedziec jak dobre ono bedzie po tym zabiegu. Teleskop ten zamierzam wykorzystywac do astrofotografii i nie wiem jak bardzo obecny stan lustra sie odbije na jakosci zdjec bo jeszcze nie zrobilem nim zadnego zdjecia. (...)

Ciekaw jestem jakiej firmy jest to zwierciadło, bowiem wykonanie zwierciadła o średnicy 200mm i ogniskowej 800mm wymaga dużych umiejętności (trudna figuryzacja). Jeśli istotnie zachowana jest dokładnośc 1/12 lambda, to zwierciadło jest wysokiej klasy. Nie ma szkła parabolicznego !! - może być zwierciadło o kształcie paraboloidalnym. Ciekaw też jestem, jakie testy zwierciadła wykonuje ta firma wykonująca aluminizację, bowiem na ogól firmy które wykonują te usługę, nie zajmują sie figuryzacją (i często nie potrafią jej wykonać). Możliwe, że firma może jedynie dokonać pomiaru jakości wykonanej powłoki aluminium (czy jest jednakowej grubości na całej powierzchni).

Problemem może byż przystosowanie takiego zwierciadła do astrofotografii - biorąc pod uwagę średnicę zwierciadła i krótką ogniskową, wtórne zierciadełko musi mieć duża średnicę, aby nie było widovzne winietowanie.

Jeśli chodzi wygląd zwierciadła (na zdjęciu) - wygląda na to, że mamy tu zarówno z dużą ilością drobnych zarysowań (oby tylko warstwy samego aluminium!) świadczących o nieumiejętności czyszczenia powierzchni zwierciadła (użyto dość twardego materiału) jak i głębsze rysy, które mogą być już na szkle. Tych się nie usunie bez przepolerowania i ponownej figuryzacji. Dopóki te rysy stanowią ułamek procenta powierzchni całego zwierciadła, ich negatywny wpływ na jakośc obrazu jest znikomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro to pochodzi z teleskopu GSO http://www.modernastronomy.com/telescopesGSO.htm#gso8f4 Jesli chodzi o te zarysowania to po dokladnych ogledzinach wygladaja ze sa na warstwie aluminium a nie na szkle.Aluminizacje i testy zlecil bym tej firmie: http://www.vacuumcoatings.co.uk/ Nie wiem co powinieniem zrobic.Jesli te rysy rzeczywiscie nie beda mialy wplywu na jakos zdjec to wole nie aluminizowac tego lustra.Jest jeszcze opcja kupna nowego lustra tej samej firmy GSO ale to zdaje sie ze ma inne parametry niz to montowane w teleskopie http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=142 Dlugosc fali 1/16 lub lepiej (czy ktos mi to moze wytlumaczyc na czym to polega i jaki to ma wplyw na jakosc obrazow?),odbijalnosc swiatla ok.91%.Czy to lustro bylo by lepsze od tego ktore posiadam?(na podstawie parametrow).Do kupienia tutaj: http://www.teleskop-express.de/shop/index....----Optics.html Juz sam nie wiem co zrobic:aluminizowac,kupic nowe lub dac sobie spokoj i pozostac przy tym jakie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Wiesz ? Nie wiesz co to lambda/xx (czyli dokładność wykonania lustra), a chcesz już się zajmować astrofoto. Może poczytaj najpierw podstawy o teleskopach, bo takie terminy to przedszkole optyczne.

 

Proponuje nic narazie nie robić z tym lustrem. Złóż ten zestaw do foto i zrób pierwsze próby. Potestuj tez wizualnie na jasnych obiektach. Jak nie będzie jakichś poświat i innych artefaktów, to zostaw jak jest. Tak będzie najtaniej i bez ryzyka. Narazie wykorzystaj to co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to Ktoś myli SiO2 z silikonem ?

Z pewnością, może to jakieś automatyczne (komputerowe?) "tłumaczenie".

 

A Kolega, z tak skromną wiedzą o optyce, na pewno wie, czego potrzebuje do astrofoto? Bo akurat w tym zastosowaniu rzeczone lustro nie byłoby wcale najdroższym elementem, a tylko o nim mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te punktowe odbicia i większe rysy zamaluj czarnym pisakiem, tak aby w ogóle nie odbijały światła. Stracisz na aperturze może z 1%, a zyskasz na kontraście i punktowości. Gwiazdki dla takiej szorstkiej powierzchni wyglądają na taki poszarpane. Do ćwiczeń z astrofoto nie musisz mieć lepiej, jak opanujesz guiding, focus, dryfty, ugięcia etc, to będziesz tedy kombinował (zapewne nad refraktorem).

Poszukaj na forum o aluminizacji w PL. Nie wiem czy koszta robienia tego w UK nie wyjdą więcej od tego lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.