Skocz do zawartości

Okulary Super Wide Angle- czy dobre??


mattman12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam zamiar kupić sobe Syntę 6" na dobsonie. Do tego telepa dodają dwa okulary Super Wide Angle 10mm i 25mm(standardowo). Mam pytanie o to czy te okulary są w miare dobre. Jeżeli są dobrej jakości to nie ma problemu, a jak nie to się będe musiał za jakimś plosslem rozglądnąć... co o tym myślicie??(znaczy o okularach).

 

PS. Pytanko do obeznanych;] :Boink:

 

z góry dzięki

mattman12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te okularki "Super" to ordynarne kellnery :) Różnie to bywa, bo czasem do Synt dodawali "Super Plossle", które w rzeczywistości były plosslami.

Okulary, o których mówisz, na początek wystarczą, tak myślę. W Syncie 6'' nie będą aż tak koszmarne. O ile ten 10mm jest na prawdę słabiutki, to ten 25mm w porównaniu z nim jest znacznie lepszy i możesz na początku być zadowolony z obserwacji przy jego użyciu.

pozdrawiam

 

czytaj tutaj:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=293653

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli kupienie plossla w okolocach 7-6mm jest wskazane??

 

Przy ogniskowej 1200mm okular 6mm da powiększenie 200x. Według mnie (i według wielu innych obserwatorów) jest to ciut za dużo jak na nasze polskie warunki atmosferyczne. Seeing przy którym można skutecznie (ostrość, detal) prowadzić obserwacje z powiększenie 200x zdarza się bardzo rzadko (chyba, że mieszkasz w Bieszczadach :) ) - dlatego polecam już bardziej 7mm.

Pamiętaj jednak, że cena okularów jest jednoznaczna z ich jakością. Natomiast Synta 6'' przy swej światłosile f/8 nie będzie aż za nadto wymagająca w stosunku do jakości okularów. Myślę, że dobry plossl da radę. Ale osobiście polecam coś z wyzszej półki :) Np Vixena NLV 7mm, albo Tele Vue Plossla 8mm

pzdr

 

A jeszcze bardziej to polecam okular w granicach 15mm. Przyda się do wielu DSów. Okular 7mm to raczej z przeznaczeniem do planet, a z tymi ostatnimi czasy mamy problem :) Jowisz nisko, Saturnowi kładą się pierścienie, a Wenus ledwo nad horyzontem...

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za podpowiedzi:P na pewno poszukam czegoś jeszcze bo się przyda. planet na 25mm nie pooglądam za bardzo chociaz wiem ze synta i tak nadaje sie bardziej na DSy ale to nic :rolleyes:

jeszcze raz wielkie dzieki i pozdrawiam

mattman12

 

edit: a co do tego gdzie mieszkam to południe podkarpacia wiec raczej bieszczady:P

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prawdziwie super-szerokokątnych ostatnio angielskojęzyczne miesięczniki proponują

 

TeleVue Ethos

13 mm albo 8 mm.

Pole widzenia - 100 stopni.

Ósemka ma eye-relief równy 15 mm.

 

Ceny przystępne:

13 mm - 495 funtów,

8 mm - zaledwie 425 funtów.

 

Chętnie bym zobaczył Plejady przez trzynastkę :)

 

Życzę wszystkim funduszy pozwalających na osobiste przetestowanie w przydomowym ogródku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossle 6-8 mm to nieporozumienie. 200x jeśli chodzi o planety to minimum , pod warunkiem, że nie musisz jeździć z teleskopem na miejscówkę. Jak obserwujesz spod domu (ogródek) to bierz 6mm i basta czyli max co do 6" (w Newtonie) można włożyć. To po pierwsze. Jak masz wywalać pare setek na lepszy okular do planet czy też DS-owskich zastosowań to weź lepiej kup sobie Synte ale 8" na Dobsie. To po drugie. "Polatasz" sobie na standardowych 10mm (dobry na początek i nie tylko do planet i mniejszych DS-ów) i 25mm (w miarę dobry do DS'ów pod warunkiem, że nie są nim gromady otwarte, dlatego w miarę , choć na początek i tak jest całkiem całkiem ) i będziesz zadowolony. Później dokupisz sobie lantana pod duże powery, szerokąta pod DS-y a z czasem zachorujesz, nawet szybciej niż myślisz, na Naglery i inne Ethosy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zrozumialem to czy plossle sa dobre czy nie:P z tego co czytałem na astrokraku recenzje plossla 6mm są stosunkowo dobre (jak dla amatorów oczywiście) bo jeżeli miałbym kupowac nowy okular to wlasnie w tą firme bym celował, bo na drożesze i tańsze mnie nie stac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie jak będziesz sugerował się tym, co mówią użytkownicy określonego sprzętu... W żadnym sklepie internetowym nie znajdziesz obiektywnej opinii o okularach - przecież nie napiszą w opisie "taki sobie okular. Widać w nim spore wady brzegowe" :lol: (Nie jest to oczywiście aluzja do żadnego ze sprzedawców astro-sprzętu.)

 

Kolega wyżej wspomniał że plossle 6-8mm to nieporozumienie. Zgadzam się, ale znam jeden wyjątek - Tele Vue Plossl 8mm. W ogóle plossle tej firmy przedstawiają bardzo dobrą jakość.

 

Krótkoogniskowe plossle te tańsze nie należą do "najwygodniejszych" podczas obserwacji - delikatnie mówiąc. Mała soczewka wyjściowa, mały ER - oko trzeba przyklejać do okularu i szorować poń rzęsami. Wlepiać gałkę w malutką dziurkę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! :)

 

Plossli od ok. 10mm w dół należy unikać , jeśli tylko kasa na to pozwoli . Króciótkie ER , to lepienie oka na soczewkę , kiepski komfort obserwacji . Ortoskopowe też mają krótkie ER , ale ze względu na konstrukcję i jakość optyki mają rację bytu przedewszystkim przy delektowaniu się planetami i detalami na Księżycu w refraktorach .

 

Być może , niezłą alternatywą dla krótkich plossli z ceną znacznie niższą niż Vixeny LV mogą być np. okulary z serii TS HR Planetary , czy TS SWM - z Teleskope Service.

 

Zaryzykowałem i kupiłem dla siebie i znajomego po parze tych okularów . Supra Praga ściągnęła je z Teleskope Service . Wypróbujemy je w nasadce bino WO i lornecie 25x100 z wymiennymi okularami - ale to dopiero w drugiej połowie października .

 

http://www.telescope-service.com/eyepieces...rt.html#125inch

 

Zauważcie , że przy tabelce z Super Plosslami nie podają ER ...

HR Planetary 8mm waży 180g , SWM 9mm - 160g .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W plosslach, coś mi się obija o zakamarki pamięci, ER jest około 50 % ogniskowej.

 

Na ogół gdy do taniego telepka dodawane są dwa okulary, (przeważnie "plossle"), to ten krótszy jest KATASTROFALNY. Tak było z moim pomarańczowym, z Żywca pochodzącym chińskim newtonem 114 mm, do którego były dołączone Plossle 25 mm (calkiem do rzeczy) i 6 mm (OKROPNY!). Dorobiłem mu w końcu krzyż i stosowałem tylko do ręcznego guidingu, bo do niczego inego się nie nadawał. Był nawet gorszy od skyluxowego Kellnera 4 mm.

 

Co do opinii o zakresie użytecznych powiększeń - mając do wyboru dwa okulary na początek - nie warto brać jednego z nich o takiej ogniskowej, z którą otrzymamy maksymalne (dla danej apertury) powiększenie. W tych okolicznościach przyrody realny seeing nie pozwoli nam wyzyskać tego teoretycznie użytecznego (ze względu na dyfrakcję) powiększenia. Bardziej użyteczny będzie okular o trochę dłuższej ogniskowej, bo częściej wyciągniemy z niego tyle szczegółów, ile należy się spodziewać, po prostu seeing nie będzie nas tak bardzo ograniczał. No i będzie większy komfort użytkowania. Ja do tego paskudnego "Plossla" 6 mm prawie się przyklejałem, było to okropne w użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.