Skocz do zawartości

W poszukiwaniu orła


Thoma23

Rekomendowane odpowiedzi

Tak...zacząłem dzisiaj swoją obserwację z pewną niezaspokojoną chęcią zwiedzania nieba...Jakieś parę dni temu inny forumowicz narobił mi strasznej ochoty na obserwacje....a jako iż moja syncia nie lubi długo stać nieruszana to dzisiaj po powrocie z pracy grzecznie wywędrowała chłodzić się...I jak zwykle od chyba trzech tygodni znowu coś musiało mi przeszkadzać....Jak nie chmury to oczywiście światła sąsiadów skutecznie zniechęcały mnie do obserwacji, a na to wszystko jeszcze nałożyła się gęsto ścieląca się mgła....No mówię sobie załamka :angry: Znowu nic z tego...Ale że łatwo się nie poddaję odczekałem 1,5 h i wróciłem do synci....

I tym razem się nie zawiodłem. Okoliczne lamki przygasły a niebo zrobiło się czyste jak po burzy :D Seeing był super, w każdym razie bez problemu widziałem gołym okiem księżyce Jowisza, co normalnie udaje mi się dopiero w lornetce.. Banan wskoczył mi od uśmiechu B) Na pierwszy rzut oczywiście poszedł Jowisz...Piękny widok...Zarzuciłem niedawno nabytego NLV 6mm....Jowisz odkrył swoje pasy...taka ilość detali totalnie mnie powaliła :D Następnie pomyślałem, że to dopiero początek i trzeba wykorzystać takie niebo więc szybko skoczyłem do stellarium w celu zbadania okolicy...Najpierw odnalazłem M 22, później M18, M13 - tu znowu szczęka mi opadła gdy zarzuciłem powera 200x...Piękny widok...Następnie zaczęłem poszukiwać mgławicy orzeł....Niestety nie udało mi się jej odnaleźć...Mgła skutecznie dawała o sobie znać...zapewne również brak doświadczenia...Niepocieszony uparłem się, że albo znajdę tą mgławicę albo muszę znaleźć inny obiekt który da mi równie dużo satysfakcji...Polowanie długo nie trwało B) W paszczę mojej 8" wpadła dzika gąska, a następnie, tu trochę z problemami, M 71 oraz ukoronowanie mojej dzisiejszej, właściwie już wczorajszej obserwacji - Bąbel, czyli NGC 6853 :D :D

Kończąc te moje zwierzenia, powiem wam że piękniejszej obserwacji astro jeszcze nie miałem no ale jak na amatora ze sprzętem od czerwca to i tak sporo B) Pozdrawiam wszystkich i nie dajcie się pokonać przeciwnościom - gwiazdki będą zawsze górą B)

 

Ps. Chyba zakupię jakiś filtr bo jednak apetyt mi rośnie;)

Dobranoc i przepraszam za literówki :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing był super, w każdym razie bez problemu widziałem gołym okiem księżyce Jowisza, co normalnie udaje mi się dopiero w lornetce..

 

Nie no to zes mnie zabil. :blink:

A ktore konkretnie ksiezyce widziales i ile ich bylo?

Najdalej dzis wieczorem jest Kallisto o jasnosci 6.7 mag, tego tez widziales?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Bąbel, czyli NGC 6853

 

NGC6853 to M27 czyli potocznie Hantle, Bąblem z kolei nazywa się potocznie mgławicę w Kasiopei NGC7635

 

bez problemu widziałem gołym okiem księżyce Jowisza

 

pewien ?

 

Kończąc te moje zwierzenia, powiem wam że piękniejszej obserwacji astro jeszcze nie miałem no ale jak na amatora ze sprzętem od czerwca to i tak sporo B) Pozdrawiam wszystkich i nie dajcie się pokonać przeciwnościom - gwiazdki będą zawsze górą B)

 

gratuluje pierwszych kroków, sam pamiętam to podniecenie i radość jakie przynoszą pierwsze udane obserwacje pod ciemnym niebem ... ah ... przeżycia na całe życie :rolleyes:

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no to zes mnie zabil. :blink:

A ktore konkretnie ksiezyce widziales i ile ich bylo?

Najdalej dzis wieczorem jest Kallisto o jasnosci 6.7 mag, tego tez widziales?

 

Nie no jestem noobem który uczy się dopiero nieba;P Masz oczywiście rację

 

A mgławica to rzeczywiście Hantle, ale wyglądała jak taki fajny bąbelek....No nic człowiek uczy się na błędach, zwłaszcza młody :rolleyes:

Edytowane przez Thoma23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.