Skocz do zawartości

eq-6 + 12"?


Maciej Reszelski

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry mówię, że będzie to przeznaczone do max 300s ekspozycji guidowanych z MaximaDL.

 

HEHE :lol: Przy takiej ogniskowej to polecam AP900 :) Do EQ6 max moim zdaniem to coś koło 800-900mm w zależności oczywiście od wielkości piksela detektora (i jego specyfiki), bo tego nie podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do takiej ogniskowej, obawiam się, że nawet AP900 może być przymało

Macieju poczytaj wątki Adama Jesiona nt. jego setupu ile zajęło mu to czasu, kasy i nerwów, żeby jego AP900 poprawnie obsługiwał newtona 10" i 1200mm

W Twoim przypadku 12" i 1500 nakład wysiłku możesz spokojnie pomnożyć wielokrotnie, o ile w ogóle będzie to możliwe żeby uguidować półtora metra w polskich warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do takiej ogniskowej, obawiam się, że nawet AP900 może być przymało

Marcin poczytaj wątki Adama Jesiona nt. jego setupu ile zajęło mu to czasu, kasy i nerwów, żeby jego AP900 poprawnie obsługiwał newtona 10" i 1200mm

W Twoim przypadku 12" i 1500 nakład wysiłku możesz spokojnie pomnożyć wielokrotnie, o ile w ogóle będzie to możliwe żeby uguidować półtora metra w polskich warunkach

 

Jesus Cry ;) Od roku stosuję HEQ5 i 200/1200 i nigdy nie miałem problemu z guidowaniem... A stosowałem nawet ekspozycje 900s.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy z Austrii dokładnie takim zestawem robi astrometrię. Nie wiem co zamierzasz tym robić, znając Ciebie idziesz w jakiś pomysł na poważne obserwacje. Warto się więc pochylić nad takim rozwiązaniem. Jeśli do astrofoto to pomyśleć trzeba o czymś zdecydowanie solidniejszym.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesus Cry ;) Od roku stosuję HEQ5 i 200/1200 i nigdy nie miałem problemu z guidowaniem... A stosowałem nawet ekspozycje 900s.

 

pozdrawiam,

Maciek

To ja sprzedaje swoje EM200 i kupuje od Ciebie za KAŻDĄ cene tego HEQ5 ... ! ... :rolleyes:

a tak na poważnie, to pokaż klatkę 900s z tego setupu o którym mówisz... najlepiej RAW.... i powiedz jaką kamerka była naświetlana... będziemy wtedy mieli pojęcie o skali dokładności jakiej oczekujesz i łatwiej będzie odpowiedzieć Ci na Twoje pytanie.

 

pzrd

 

FS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sprzedaje swoje EM200 i kupuje od Ciebie za KAŻDĄ cene tego HEQ5 ... ! ... :rolleyes:

a tak na poważnie, to pokaż klatkę 900s z tego setupu o którym mówisz... najlepiej RAW.... i powiedz jaką kamerka była naświetlana... będziemy wtedy mieli pojęcie o skali dokładności jakiej oczekujesz i łatwiej będzie odpowiedzieć Ci na Twoje pytanie.

 

pzrd

 

FS

 

Nie sprzedaję :)

Mój setup to SBIG ST-7E. Pixel zdaję sie że przy 20cm wynosi 1.4".

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Daj jakas fotke z 200/1200 na HEQ5 z czasem 900sek. Jestem pod wrazeniem.

 

Piozdrawiam.

 

Dziś lub jutro zamieszczę galerię bo właśnie zainstalowałem nowy serwer. Dam linka.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy z Austrii dokładnie takim zestawem robi astrometrię. Nie wiem co zamierzasz tym robić, znając Ciebie idziesz w jakiś pomysł na poważne obserwacje. Warto się więc pochylić nad takim rozwiązaniem. Jeśli do astrofoto to pomyśleć trzeba o czymś zdecydowanie solidniejszym.

 

Paweł Maksym

 

Dokładnie do astrometrii, głownie komet i NEO więc naświetlania nie muszą być długie. Wręcz w przypadku szybkich

obiektów będą maksymalnie krótkie :)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj jakas fotke z 200/1200 na HEQ5 z czasem 900sek. Jestem pod wrazeniem.

 

Piozdrawiam.

Np:

http://macres.pl/astropics/deepsky/slides/m57.html (900s)

http://macres.pl/astropics/deepsky/slides/ngc3938.html (600s)

http://macres.pl/astropics/deepsky/slides/ngc3877.html (800s)

http://macres.pl/astropics/supernovae/slid...70410_2336.html (700s)

itd..

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, moment, fotki sa przyzwoite i gwiazdki wyglądają naprawde nieźle , ale to chyba jednak z 1000mm, a nie 1200.

 

To wazne.

 

Dalej. Napisałes:

Dokładnie do astrometrii, głownie komet i NEO więc naświetlania nie muszą być długie. Wręcz w przypadku szybkich

obiektów będą maksymalnie krótkie

 

Z góry mówię, że będzie to przeznaczone do max 300s ekspozycji guidowanych z MaximaDL.

 

To prosze daj znać, jednak co chcesz robić, czy 3sek. czy 300sek. Bo to też wazne.

 

Na koniec:

 

Mój setup to SBIG ST-7E. Pixel zdaję sie że przy 20cm wynosi 1.4".

 

Postaram się to odszyfrowac.

 

Jezeli dobrze interpretuję to mowa jest o tym , ze osiągasz rozdzielczość 1.4" per piksel w zestawie 200/1200 i SBigu ST-7E

 

ST7E ma rozmiary piksela 9x9um, czyli jednak 1.55" a jezeli to 1000mm a nie 1200, to 1.85"

 

Zestawem z OTĄ o ogniskowej 1500 bedziesz miał na tym SBigu rozdzielczość 1,23" mało... mniej niż standardowy seeing w Polsce. To nie Australia Maciej. To będzie hardcore nawet na ktrótkich czasach. Osobiście odradzam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do takiej ogniskowej, obawiam się, że nawet AP900 może być przymało

Macieju poczytaj wątki Adama Jesiona nt. jego setupu ile zajęło mu to czasu, kasy i nerwów, żeby jego AP900 poprawnie obsługiwał newtona 10" i 1200mm

W Twoim przypadku 12" i 1500 nakład wysiłku możesz spokojnie pomnożyć wielokrotnie, o ile w ogóle będzie to możliwe żeby uguidować półtora metra w polskich warunkach

Muszę trochę sprostować. To nie jest tak, że z EQ6 nie da się działać z taką ogniskową, bo są ludzie, którzy to robią. Kolejna sprawa - ja nie walczyłem z AP900, tylko z ugięciami. W tej chwili mógłbym spokojnie działać z 3x większą ogniskową, w zasadzie b.o. Może być nieskończenie długa. Problem tylko w tym, co by miało taką ogniskową uzyskać oraz w jego wadze.

 

Dzisiaj wiem, jaki miałem problem z newtonem. Wyciąg obciążony setupem o wadze >5 kg, gdzie realna nośność to pewnie z kilogram. Druga sprawa, to obejmy, które bardzo mocno się gną (paski metalowe). A ostatnim gwoździem do trumny był guider zawieszony równolegle - obok teleskopu.

 

Często jest niestety tak, że każdy problem trackingu przywiązujemy do montażu, a tak w rzeczywistości nie jest. Solidnego objawienia co do jakości AP900 dostałem po zawieszeniu TOA. Żeby było śmieszniej, TOA okazało się dłuższe i cięższe od 10" newtona. Za to jest nieporównywalnie sztywniejsze.

 

Myślę, że ten sam problem dotyka właścicieli EQ6 i dużych newtonów. Koniecznie trzeba zastosować akcesoria havy duty - długie dovetaile 3", solidne odlewane lub CNC obejmy, może nawet 3 sztuki, specjalny wyciąg - jeżeli kamera jest ciężka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans,

 

Biję się w piersi, podałem troche z pamięci. Masz racje 200mm ma 1000mm ogniskową.

 

Powiedzmy, że średnia ekspozycja wynosić będzie 45-80s.

 

pozdrawiam,

Maciek

Do Twoich zastosowań taki zestaw powinien sobie poradzić. ST7 nie jest ciężka, wymienisz dovetail na szeroki i długi - da radę. Jedynie na wiatr trzeba uważać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Ciekawe!

Zwłaszcza spostrzeżenia Adama. Ponadto nie ma co demonizować ogniskowej w polskich warunkach. Przcież są na Forum fotki z RC - ogniskowe porównywalne, bądź dłuższe - za to tuby krótkie i sztywne (chyba).

Gdzieś w sieci widziałem 12" na EQ6, być może ten zestaw o którm napisał Paweł Maksym. Czytałem, że użytkownik mocno się namęczył zanim to ruszyło...

W każdym razie powodzenia i trzymam kciuki!!!

 

P.S.

Jale eksperymentował z EQ6 i 11" - moim zdaniem z sukcesem, w każdym razie do amatorskich zastosowań badawczych.

Pamiętam, że Hans wieszał 11" na HEQ5 (!), i też coś tam uprowadził...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie zdecyydujesz, to jeszcze:

 

- guider na tube, a nie obok.

- sprawdź czy nie "płynie ci kolimacja" w różnych położeniach OTY

- To cholernie długa rura - przemyśl pier zamiast tripoda

 

Pozdrawiam.

 

Hans,

 

Hihih długa to jest moja 41-dynka bo ogniskowa ma prawie 1900mm :)

Guider spokojnie ST-7 ma wbudowany więc problem odpada na wstępie. Natomiast

rzeczywiście kolimację trzeba będzie sprawdzić w różnych położeniach...

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Ciekawe!

Zwłaszcza spostrzeżenia Adama. Ponadto nie ma co demonizować ogniskowej w polskich warunkach. Przcież są na Forum fotki z RC - ogniskowe porównywalne, bądź dłuższe - za to tuby krótkie i sztywne (chyba).

Gdzieś w sieci widziałem 12" na EQ6, być może ten zestaw o którm napisał Paweł Maksym. Czytałem, że użytkownik mocno się namęczył zanim to ruszyło...

W każdym razie powodzenia i trzymam kciuki!!!

 

P.S.

Jale eksperymentował z EQ6 i 11" - moim zdaniem z sukcesem, w każdym razie do amatorskich zastosowań badawczych.

Pamiętam, że Hans wieszał 11" na HEQ5 (!), i też coś tam uprowadził...

Pozdrawiam!

 

Oczywiście na EQ6 można powiesić Newtona 11" lub 12" i może nawet więcej, ale to ciężar ponad nośność tego montażu.

Mój teleskop ważył 11kg ale teleskop to nie wszystko, bo dołożyć należy coś do rejestracji obrazu i guidingu, a masa sobie rośnie ;)

 

U mnie to wyglądało tak:

 

cda1379b466c83b7.jpg

 

jak widać przeciwwagi w liczbie szt. 2 są na końcu. Rozwiązanie mogą przynieść inne konstrukcje teleskopów 12" - lżejsze i światłosilne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że jest w ofercie wersja "paralaktyczna". Wywalić obejmy, dovetaila i powinno "dać radę".

 

Tak myślę i nie widzę bez ingerencji, montażu tuby na EQ-6... Jakieś nieznane sposoby? ;)

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi o jakość fabrycznych chińskich produktów. Jeśli w 12-tce, są takiej jakości jak w 10" - to wszystko się będzie trzęsło niemiłosiernie. Po prostu nie da się tego dokręcić na sztywno. Próbowałem. Mocowanie dovetaila w uchwycie montażu też jest słabe - baza dwóch śrub dociskających jest zbyt mała. Inna sprawa, że zabezpiecza to w pewnym stopniu ślimak i ślimacznicę. Dlatego to wszystko wymaga przemyślanych zmian...

Realizujesz bardzo ambitny plan - ja z niego zrezygnowałem.

Powodzenia!!!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.