Skocz do zawartości

nowe kopuly do kupienia


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Czyżby to projekt, według którego kilkanaście takich obserwatoriów ma powstać w Polsce w najbliższym czasie?.

 

Tak to bliźniaczy projekt, u nas projekt jest w zasadzie w fazie realizacji ale puki nie wbiją szpadla nic nie mówię. Wiem, że bliźniacze do naszego obserwatoria mają stanąć w kujawsko-pomorskiem, ale z tego co mi wiadomo to droga daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle.... no niezle.... stawiasz regularny budynek. Widze, ze najdrozsza czescia obserwatorium beda...... barierki :) Jakby co to polecam sie jako producenta barierek i schodow stalowych (serio).

 

Tak na marginesie, bo dzis ten temat rozpracowywalem - kopula ScopeDome jako sama kopula, w mysl prawa budowlanego ( ktore niestety nie jest jednomyslne w rozumieniu pojedynczego urzednika w zaleznosci od miejsca w PL ) jest INSTALACJA ( nie narusza konstrukcji budynku, chocby z powodu bycia nie przytwierdzonym na stale do budynku ) w zwiazku z czym nie wymaga pozwolenia na budowe a jedynie zgloszenie. Do zgloszenia potrzebna jest mapka lokalizacyjna ( nie musi byc super aktualna jesli kopule stawiamy na obiekcie ktory widnieje na takiej mapce ) oraz opis z opisem technicznym ( najlepiej jesli ten opis techniczny to specyfikacja techniczna dolaczana (jako zalacznik, trzeba to dopisac do opisu ) przez producenta kopuly ). Jak w ciagu 30 dni urzad nic nie mowi to jest OK ( rownoznaczne z akceptacja ).

Co by nie klamac a jednoczesnie nie brzmiec w zgloszeniu zbyt patetycznie proponuje napisac "oslona teleskopu" niz kopula.

W mysl starego prawa budowlanego nalezy taki budynek jak Pawla oczywiscie zglosic do pozwolenia na budowe. Jednak zmieniajace sie aktualnie prawo budowlane bedzie inaczej traktowalo caly problem ( nie wiem jak doklanie a diabel tkwi wlasnie w szczegolach ).

 

Co do kopuly ScopeDome - jej najwieksza moim zdaniem zaleta ( w stosunku do innych kopula jak nie mowiac o roll-off ) to.... mobilnosc....

 

Sumas - dzieki za link do tych podkladek - godne rozwazenia choc na budowie gdzie pracuje probuje wlasnie wydebic troche elastomerow za friko.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem dorzucić swoje spostrzezenia:

 

Kopuła ta jest bryłą sporo wieksza niż połowa kuli.Mi osobiście(mimo że cały projekt i produkt jest super)ten wariant się nie podoba.Jest to także zwężenie "neck'u" kopuły o sporą wartość,ale zważywszy na to,że teleskop w całości siedzi w najszerszym miejscu kopuły,wiec ta sytuacja nie ma znaczenia dla samego teleskopu,chociaż powierzchnia przykrywana kopułą (jak by nie było fi-3m) spada z 7m2 dla fi3m do 5m2 dla srednicy 2.5m,a więc poruszać się pod taką kopułą jest ciężej,niż pod stricte 3 metrową(moja kopułka ma 3m wewnętrznej średnicy,więc wiem o czym piszę). Być może,że na dachach budynków szkół,bo chyba ze względu na cene,produkt ciągle adresowany jest do instytucji,kopuła nie będzie robiła wrażenia purchawki wyrastającej z trawnika,a z pewnej odległości będzie to wizualnie poprostu pół kuli.Mam świadomość,że kopuła przeznaczona jest dla wszystkich,którzy mają 15 tysięcy,a nie tylko dla instytucji:)

To własnie dzięki temu,że przekrój pionowy kopuły to sporo więcej niż pół okręgu ,mozliwe było zaprojektowanie jednoczęściowej klapy otworu obserwacyjnego z jednoczesnym udostępnieniem zeniutu do obserwacji.

 

Kazdy chwali swoje :)

 

Moim zdaniem, zdaniem osoby ktora chce postawic kopule najtanszym i najprostrzym sposobem jej ksztalt - czyli wiecej niz polowka kopuly - ma zasadnicze znaczenie. Czemu ? Juz tlumacze ...

Kopula bedaca tylko polowka musi byc znacznych romiarow jesli ma funkcjonowac na ziemii....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Philips, jak z ziemi, to stajesz przed innym problemem. Kopuła staje sie jedynym pomieszczeniem obserwatorium. Wszystko trzeba załadować do środka. I nagle się okazuje, ze nie bardzo jest jak i gdzie, jak masz zmniejszoną średnice u podstawy. Ja w ogóle nie do końca czaję ideę kopuły stojącej na ziemi. Jakoś nie moge uchwycić zalet takiego rozwiązania. Kopułę mam zaszufladkowaną jako element obserwatorium, a nie obserwatorium. Może błędnie, jeśli tak to z chęcią bym posłuchał argumentów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, a kto każe komuś stać pod taką kopułą? U nas planujemy budynek z innych względów. Na dobra sprawę jak się ma czysty horyzont to jest to tanie i dobre rozwiązanie bo przecież w dzisiejszych czasach rzadko kiedy do telepa trzeba podejść. Obsługa przez sieć i tyle. Największe obserwatoria na świecie są właściwie dużymi wolno stojącymi kopułami a i tak obsługa odbywa się z pomieszczeń kontrolnych np. u podnóża góry - vide np. VLT czy Subaru.

 

EDIT:

Myślę, że nawet postawienie małego taniego domeczku obok wchodzi w grę i ma wielką zaletę. Obserwatoriów typu Harvard nie można ogrzać zimą, a taka wolno stojąca kopuła + mini domek ma tę zaletę, że obserwatorowi jest ciepło...

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, ale ja nie mówie o sterczeniu w kopule. Przecież doskonale wiesz ile złomu trzeba upchać w zautomatyzowanym obserwatorium. Zmniejszona podstawa w tym nie pomoże.

 

Pozdrawiam.

 

Myślę, że gdybyś nawet miał tam wstawić butle z gazami technicznymi do chłodzenia kamery to by się tam to spokojnie zmieściło. Jak złożę kopułę to zapraszam na rekonesans. Zresztą kto Ci broni pod podłogą zrobić sobie schowki na elementy, które nie koniecznie muszą stać tuż obok. Widziałem takie rozwiązania i się sprawdzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem dorzucić swoje spostrzezenia:

 

Kopuła ta jest bryłą sporo wieksza niż połowa kuli.Mi osobiście(mimo że cały projekt i produkt jest super)ten wariant się nie podoba.Jest to także zwężenie "neck'u" kopuły o sporą wartość,ale zważywszy na to,że teleskop w całości siedzi w najszerszym miejscu kopuły,wiec ta sytuacja nie ma znaczenia dla samego teleskopu,chociaż powierzchnia przykrywana kopułą (jak by nie było fi-3m) spada z 7m2 dla fi3m do 5m2 dla srednicy 2.5m,a więc poruszać się pod taką kopułą jest ciężej,niż pod stricte 3 metrową(moja kopułka ma 3m wewnętrznej średnicy,więc wiem o czym piszę). Być może,że na dachach budynków szkół,bo chyba ze względu na cene,produkt ciągle adresowany jest do instytucji,kopuła nie będzie robiła wrażenia purchawki wyrastającej z trawnika,a z pewnej odległości będzie to wizualnie poprostu pół kuli.Mam świadomość,że kopuła przeznaczona jest dla wszystkich,którzy mają 15 tysięcy,a nie tylko dla instytucji:)

To własnie dzięki temu,że przekrój pionowy kopuły to sporo więcej niż pół okręgu ,mozliwe było zaprojektowanie jednoczęściowej klapy otworu obserwacyjnego z jednoczesnym udostępnieniem zeniutu do obserwacji.

 

Kazdy chwali swoje :)

 

Moim zdaniem, zdaniem osoby ktora chce postawic kopule najtanszym i najprostrzym sposobem jej ksztalt - czyli wiecej niz polowka kopuly - ma zasadnicze znaczenie. Czemu ? Juz tlumacze ...

Kopula bedaca tylko polowka musi byc znacznych romiarow jesli ma funkcjonowac na ziemii.... Tak by dalo sie chodzic w takiej polowce kopuly wysokosc w zenicie musi miec conajmniej 206cm tak by po obwodzie teleskopu powiedzmy 100cm wysokosc wynosila kopuly wynosila 180cm. Polowka kopuly 206cm daje kopule o srednicy 412cm..... 4 metry.... duuuuza kopula ( jak taka przewiezc ?).

Kopula natomiast bedaca wiecej niz polowka kopuly daje zatem szanse na mniejsza srednice przy jednoczesnym dzialaniu w jej wnetrzu przy zalozeniu, ze podloga obserwatorium to spod kopuly....

No wlasnie ... a spod kopuly raze ze spodem obserwatorium = obserwatorium moze dzialac na plaskim czyms...

Plaskie cos ( np dach domu, garazu, ogrodek !!!! ) to jest miejsce gdzie, moge sie zalozyc, powstanie znaczni wiecej obserwatoriow niz dedykowany do tego obiekt jaki pokazuje Pawel czy juz posiada Hanysiak.

No dobrze.... i co z tego ?

To z tego, ze w rozumieniu prawa jest to zasadnicza roznica ....

Urzednik w urzedzie moze dostac dwa typu opisu zgloszenia obserwatorium:

 

Wersja 1:

Obudowa teleskopu astronomicznego z zywicy o srednicy podstawy 2,3m i wysokosci 2,4m, mocowana do dachu garazu/postawiona na w ogrodzie. Urzadzenie sklada sie rozbieralnej konstrukcji o wadze 100kg ulozonej na osmiu rolkch przykreconych do podstawy z zywicy o wadze 50kg przykreconej do dachu szesnastoma kotwami Hilti/ przykrecona do stalowych kotew wbitych w grunt. Obiekt posiada 5m2 powierzchni, jest nie ogrzewany, sezonowo demonotowalny.

 

Wersja 2 :

Obserwatorium astronomiczne, o powierzchni 7m2. Obserwatorium sklada sie ze stalowej/murowanej podkonstrukcji ustawionej/przytwierdzonej do konstrukcji dachu/fundamentu oraz ulozonej na podkonstrukcji kopule z zywicy o srednicy podstawy 3m. Podkonstrukcja z bloczkow cementowych/pustakow/profili stalowych, wysokosc podkonstrukcji 180cm. Kopula z zywicy o wadze 100kg oparta na rolkach przymocowanych do podkonstrukcji. Obiekt nie ogrzewany, wysokosc maksymalna 3,1m ( czyli 1,8 + 1,5m ) ze schodami drewnianymi w srodku.

 

I sa dwie mozliwe rekacje urzednika....

Wersja 1:

Co oni mi tu kurna d... zawracaja jakimis obudowami teleskopu... niech se do domu przykreca co chce...byleby mu na leb nie spadlo i okna sasiadowi nie zaslanialo....

 

Wersja 2.

Obiekt murowany.... jesli na domu wymaga pozowolenia na budowe ( od nowgo roku moze i juz nie ), jesli w ogrodku to 3metry od plotu, 4 od okien itd....Czyli on buduje obserwatorium astronomiczne... ciekawe...

 

Oczywiscie mowie tu o zgloszeniu obiektu a nie o faktycznym obiekcie ktory konkretny sposob zbudujemy/zamocujemy. Zawsze jest tak, ze jakis obiekt jest projektowany a potem buduje sie go troche inaczej niz zostalo to zgloszone do urzedu (stad dokumentacja koncepcyjna, budowlana, wykonawcza ( czasem projekt zastepczy czyli update w urzedzie proj budowlanego ) i dokumentacja powykonawcza ).

Grunt to napisac w zgloszeniu tak by byla to prawda nie rozmijajaca sie z prawdziwym obiektem w stopniu razacym... czyli nie mozemy na murowane obserwatorium przyklejone do domu napisac ze to lekka konstrukcja z zywicy bo to nie prawda.... to jest naruszenie konstrukcji domu....

 

Natomiast, tak jak pisalem, sama kopula moze byc rozpatrywana jako element nie przytwierdzony do domu na stale ( ale aluminiowy ogrod zimowy niestety z tym juz nie przejdzie - to wymga juz pozwolenia na budowe ), demontowalny i moze byc traktowany jako element instalacji ( tak jak na przyklad wentylatory od klimatyzacji na dachu ).

 

I tak oto z samego ksztaltu kopuly ScopeDome wynika cala masa zasadniczych roznic w prawie, szansy na pozytywne rozpatrzenie zgloszenia do urzedu i funkcjonalnosci/metody uytkowania oraz miejsca postawienia takowej.

 

Podsumowujac - ScopeDome daje szanse postawic sobie w ogrodku "namiot" dla teleskopu zwany przez przypadek kopula..... i w tym kontekscie jest to dosc przelomowa konstrukcja :)

Te kopuly moga funkcjonowac jako powazne kopuly w obserwatorium dedykowanym ( jak u Pawla ) jak i taka duza "zabawka" do szybkiego montazu i przeniesienia w razie potrzeby ( tak jak u mnie ) bez powaznego deklarowania sie w urzedzie. Mysle, ze nawet istnieje mozliwosc postawienia sobie takiej kopuly "na sezon" na jakiejs "dzialce na mazurach" przy odrobinie wysilku, w ciagu 2 dni ( a na zime schowac to to do garazu ).

 

.... a to wszystko dzieki temu, ze jest to wiecej niz polowka kopuly....

 

.... no i poza tym jest widok na zenit.... :)

 

EDIT: W kontekscie sezonowego ustawiania obserwatorium, gdyby ktos bardzo chcial byc bardzo OK w stosunku do prawa budowlanego, to przysluguje mu prawo do zgloszenia "obiektu tymczasowego" ktore moze stac 120dni .... jak nagniemy do 150 dni to pewnie nikt sie ni obrazi.... jak przyjdzie kontrola to rozbieramy w ciagu 5H i po sprawie... :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale philips, przy całym Twoim, niewątpliwie nie bez racji wywodzie, jest przecież jeszcze np. taka 3 opcja: http://www.siriusobservatories.com/construction.htm# chodzi mi o podstawę, która również może być lekka i wcale nie murowana

 

Aha... faktycznie.. bardzo fajne... tylko:

 

Contact

 

Sales and Factory : (61) 7 3284 2111

Fax: (61) 7 3284 4827

Address: 21 Huntington Street, Clontarf QLD 4019, Australia

Email: info@siriusobservatories.com

Website: www.siriusobservatories.com

 

troche daleko.... nie wiem gdzie w EU nie mowiac o PL dostaniesz podobne... moze o czyms nie wiem.... a tu masz prawie takie samo tylko nad morzem i do tego da rade przywiezc do domu przyczepka w jeden dzien i jeszcze kosztuje 9000zl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale philips, przy całym Twoim, niewątpliwie nie bez racji wywodzie, jest przecież jeszcze np. taka 3 opcja: http://www.siriusobservatories.com/construction.htm# chodzi mi o podstawę, która również może być lekka i wcale nie murowana

No i jeszcze parę innych typów. Wszystko fajnie, ale na Boga, zimny prysznic, czy co? Bo atmosfera się zagęszcza między tymi, co kupili, a tym co... pewnie nigdy nie kupią. Więc to jak dyskusja niemowy z głuchym :P

 

Jedna tylko uwaga, która brzmi dosyć zabawnie:

Podsumowujac - ScopeDome daje szanse postawic sobie w ogrodku "namiot" dla teleskopu zwany przez przypadek kopula..... i w tym kontekscie jest to dosc przelomowa konstrukcja

 

Żebym się zaraz nie dowiedział, że w 17 wieku kopułę wynalazł Scopedom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... faktycznie.. bardzo fajne... tylko:

 

Contact

 

Sales and Factory : (61) 7 3284 2111

Fax: (61) 7 3284 4827

Address: 21 Huntington Street, Clontarf QLD 4019, Australia

Email: info@siriusobservatories.com

Website: www.siriusobservatories.com

 

troche daleko.... nie wiem gdzie w EU nie mowiac o PL dostaniesz podobne... moze o czyms nie wiem.... a tu masz prawie takie samo tylko nad morzem i do tego da rade przywiezc do domu przyczepka w jeden dzien i jeszcze kosztuje 9000zl :)

Nawet strony nie obejrzałeś, a już narzekasz. Kopuły są spokojnie dostępne w europie z dostawą pod dom. Wystarczy kliknąć:

http://www.siriusobservatories.com/agents.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna tylko uwaga, która brzmi dosyć zabawnie:

Żebym się zaraz nie dowiedział, że w 17 wieku kopułę wynalazł Skopdom.

Faktycznie zabawnie... zle sie wyrazilem....

 

....mialem oczywiscie na mysli kopuly/obserwatoria jakie sa "dostepne" w PL lub EU .... czyli te dostepne dla szarego obserwatora-amatora z mazowsza o srednich zarobkach i sredniej ilosci czasu wolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zabawnie... zle sie wyrazilem....

 

....mialem oczywiscie na mysli kopuly/obserwatoria jakie sa "dostepne" w PL lub EU .... czyli te dostepne dla szarego obserwatora-amatora z mazowsza o srednich zarobkach i sredniej ilosci czasu wolnego.

Mówisz 9 tys? A za to ta cena? To jakaś specjalna dla nas z "warszafki"? Bo ja tu widzę na stronię 18 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip. Coś sie w tych twoich zachwytach pogubiłem. Byłeś w moim roll-szopenie. Wiec policz prosze koszty jakie musi ponieść ten wymieniany 'szary obserwator'. To chyba nie jest jednak target dla tego typu kopuł.

 

Zaintrygowało mnie to kopanie piwnicy pod kopułą, o której wspomniał Paweł. Musze sprawe przemyśleć. Jakoś na razie ciężko mi sobie poukładac to co piszecie w spójną całość.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet strony nie obejrzałeś, a już narzekasz. Kopuły są spokojnie dostępne w europie z dostawą pod dom. Wystarczy kliknąć:

http://www.siriusobservatories.com/agents.htm

Aha.... faktycznie nie doczytalem. Dobra... to ja taka chce miec pod domem w Warszawie za dwa miesiace... ile place ?

Bo jak mniej niz 9000zl + koszt paliwa na 900km ( 600zl ) to biore...

 

Nie odbierajcie mnie jako przedstawiciela handlowego ScopeDome bo nic z tym nie mam wspolnego.... bron boze!

Po prostu dzis mialem dluga rozmowe na temat pozwolen, zgloszen itp w biurze architektonicznym, taka burza mozgow i dopiero docenilem ksztalt tej kopuly i co z niej wynika.... i zreszta nie tylko tej czy innej kopuly czy nawet samego obserwatorium astronomiczngo co samego podejscia do kwetsii pozwolen, prawa itd ( ale to inna historia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha.... faktycznie nie doczytalem. Dobra... to ja taka chce miec pod domem w Warszawie za dwa miesiace... ile place ?

Bo jak mniej niz 9000zl + koszt paliwa na 900km ( 600zl ) to biore...

Nie wiem, nie wnikam. Kiedyś byłem w kontakcie. Cena wyższa, bez wątpienia, ale też nie bardzo chyba można je porównywać - choćby w kwestii doświadczenia. Problemy, które Sirius zna od lat, Scopedome musi się dopiero nauczyć. To logiczna droga. Jak rozumiem - ty jesteś testerem pierwszej wersji/sztuki?

 

Jeżeli ScopeDome sprzedaje je za 9 tys. to jest to bardzo dobra cena i gdybym był przed budową mojego kurnika, to pewnie bym rozważał taką opcję - abstrahując od potencjalnych wad. Pytam jeszcze raz - jak ta cena ma się do 18 tys. podanej na stronie? Bo jeżeli podajesz "kumpelską" cenę używanej kopuły testowej, to nie jest to w porządku i zalatuje malutką manipulacją.

 

Jeszcze brakuje, żeby wzorem uniwersała Pala zaczął szkoły obdzielać tymi kopułami. To kopalnia kasy, więc kopuły nie będą kosztować 18, a 30. Mam nadzieję, że pokusa nie będzie aż tak silna - bo rzadko kogo będzie stać, a poza tym, na dostawy będziesz czekał pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowało mnie to kopanie piwnicy pod kopułą, o której wspomniał Paweł. Musze sprawe przemyśleć. Jakoś na razie ciężko mi sobie poukładac to co piszecie w spójną całość.

 

Pozdrawiam

 

Nie pisze o piwniczce, nadinterpretujesz moje słowa. Pamiętasz na Kudłaczach obserwatorium to które stało tam jako pierwsze? To Michała Drahusa w którego budowie uczestniczyłem? Tam część desek podłogowych była wyjmowana a pod spodem można było chować szpargały. Tak samo na podmurówce można położyć podłogę a pod nią wygospodarować miejsce choćby na schowanie kompa a na zewnątrz wywalić klawiaturę, mysz i monitor albo chować tam wszystkie gniazdka by kable do piera wychodziły spod podłogi.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz 9 tys? A za to ta cena? To jakaś specjalna dla nas z "warszafki"? Bo ja tu widzę na stronię 18 tys.

 

Nawet strony nie obejrzałeś, a już narzekasz :Phttp://www.scopedome.com/Cennik.aspx

Podstawowe elementy konstrukcji kopuły (bez osprzętu, rolek, itp.) 9 000 zł

 

No normalnie chyba zaczynam rozwijac sie w reklamie.... hehe.... zmienie zaraz zawod :P

 

A tak na powaznie, to narazie marze zeby mi na teleskop deszcze nie padal. Kwestia napedow to osobny temat i nie koniecznie musze tu sie ograniczac do ScopeDome....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet strony nie obejrzałeś, a już narzekasz :Phttp://www.scopedome.com/Cennik.aspx

Podstawowe elementy konstrukcji kopuły (bez osprzętu, rolek, itp.) 9 000 zł

 

No normalnie chyba zaczynam rozwijac sie w reklamie.... hehe.... zmienie zaraz zawod :P

 

A tak na powaznie, to narazie marze zeby mi na teleskop deszcze nie padal. Kwestia napedow to osobny temat i nie koniecznie musze tu sie ograniczac do ScopeDome....

Spoko!

 

I co? Będziesz to sobie sklejał jak młody modelarz? Czy jak? Rolki też sam sobie będziesz obmyślał? Czyli to cena, za sam laminat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.