Skocz do zawartości

obicie (z przesunięciem) słońca


krotom

Rekomendowane odpowiedzi

Podstawowe pytanie - czy zdjęcie zostało zrobione by uwiecznić oglądane zjawisko czy też zjawisko pokazało sie dopiero na zdjęciu? Bo na 99% jest to odbicie silnie świecącego Słońca. Albo na szkle obiektywu, albo na szybie okna przez które zdjęcie było robione. W przypadku obserwacji przez szybę w oknie, odbicie mogło być widoczne także gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie - czy zdjęcie zostało zrobione by uwiecznić oglądane zjawisko czy też zjawisko pokazało sie dopiero na zdjęciu? Bo na 99% jest to odbicie silnie świecącego Słońca. Albo na szkle obiektywu, albo na szybie okna przez które zdjęcie było robione. W przypadku obserwacji przez szybę w oknie, odbicie mogło być widoczne także gołym okiem.

Wyjaśnienie wydaje się najbardziej prawdopodobne. Przy czym powierzchnie szkła (szyby) nierównoległe, stąd duże przesunięcie.

Ja mam szafirowe "szkło" zegarkowe nierównoległe, co można obserwować na "zajączku" - dwa zajączki przesunięte proporcjonalnie do odległości od zegarka.

 

Chociaż... Nie wiem, wtórny obiekt jest odcinkiem koła innym niż pierwotny, tak, jakby był w innym miejscu przesłonięty chmurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem to zdjęcie:

 

000_0019.jpg

 

 

Nie mam zamiaru obrażać autora zdjęć, ale to co podesłałeś wygląda na montaż albo ten ciemniejszy obiekt to rzeczywiście jest Łysy...

nieee.... to na bank księżyc nie jest, bo cień na nim jest niezgodny z pozycją Słońca... w takim położeniu byłby nów(tak mi się wydaje) to zdjęcie jest na 99% zmontowane...

 

EDIT. już chyba wiem jak go zrobili... naświetlali dwa razy Łysego. Raz go prześwietlili a drugim razem bardzo krótka ekspozycjaii taki efekt jest. Potem poskładali na paincie i mamy super montowane zdjęcie...

 

pozdrawiam

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT. już chyba wiem jak go zrobili... naświetlali dwa razy Łysego. Raz go prześwietlili a drugim razem bardzo krótka ekspozycjaii taki efekt jest. Potem poskładali na paincie i mamy super montowane zdjęcie...

 

Zdjęcie ma z rok. Księżyc "wschodził", w chwili zrobienia zdjęcia miał tak z 10*-15* wysokości. Zauważ że Łysy zupełnie inaczej by zmienił połozenie

 

EDIT:

może jakieś ,,dlaczego"??

ja sie przynajmniej wysiliłem i napisałem teorie(co prawda niekoniecznie musi być prawdziwa )

 

Masz racje wybacz ignorancje z mojej strony

Edytowane przez procjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie ma z rok. Księżyc "wschodził", w chwili zrobienia zdjęcia miał tak z 10*-15* wysokości. Zauważ że Łysy zupełnie inaczej by zmienił połozenie

 

a czy ja napisałem że on na fotce przesunął się z w taki sposób w jaki w rzeczywistości by poszedł?? Ja tylko napisałem że go dwa razy naświetlali... według mnie tam są dwie klatki naświetlane niezależnie i tylko poskładane w jedno zdjęcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieee.... to na bank księżyc nie jest, bo cień na nim jest niezgodny z pozycją Słońca... w takim położeniu byłby nów(tak mi się wydaje) to zdjęcie jest na 99% zmontowane...

 

EDIT. już chyba wiem jak go zrobili... naświetlali dwa razy Łysego. Raz go prześwietlili a drugim razem bardzo krótka ekspozycjaii taki efekt jest. Potem poskładali na paincie i mamy super montowane zdjęcie...

 

 

ja sie przynajmniej wysiliłem i napisałem teorie(co prawda niekoniecznie musi być prawdziwa :Boink: )

 

O żeś się chłopie faktycznie wysilił.

Pogratulować zmysłu detektywa...

 

Dlaczego "cień na nim jest niezgodny z pozycją Słońca"? Jaka jest tutaj pozycja Słońca? Z czego to wywnioskowałeś?

No i z ciekawości jak się składa fotki na paincie?

 

Pozdrawiam

Karol

Edytowane przez Karol Wójcicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.