Skocz do zawartości

Optisan Star 1000114 II


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Dzisiaj wpadł w moje ręce "teleskop" Optisan 114/1000 - przywiózł go znajomy który kilka lat temu go kupił i nie używał... Problem z nim jest taki że nie umiem go poskładać ;) a części jest masa i nic do niczego nie pasuje, a jak pasuje to i tak nie można wyostrzyć obrazu. Mam tutaj: Barlow 2x, 3 okulary - 4mm, 12mm i 20mm, jakaś rurka z napisem 18mm i kilka jakiś przejściówek...

 

Ma ktoś instrukcję do tego teleskopu, albo wie jak to poskładać żeby cokolwiek zobaczyć?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety Hans ale w ogóle do niczego mnie ten manual nie doprowadził. Jednak jakieś tam pojęcie o teleskopach mam, sam osobiście posiadam Syntę 150/750 i tu sprawa jest całkiem prosta, wkłada się okular, ustawia się ostrość i już... A tu jest wbudowany barlow i chyba to właśnie przez to nie można wyostrzyć samym okularem i do tego jest cała masa akcesoriów z którymi sobie nie radzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jest wbudowany barlow i chyba to właśnie przez to nie można wyostrzyć samym okularem i do tego jest cała masa akcesoriów z którymi sobie nie radzę.

Mam Optisana 114 mm i nie ma żadnego barlowa w wyciągu.

Jak chcesz jakiejś podpowiedzi to sfotografuj tę MASĘ AKCESORIÓW, bo chyba okulary i soczewka barlowa, któe wymieniłeś, nie są źródłem tych trudności?

Jeśli masz pojęcie o teleskopach, to nazwij te akcesoria, jak nie chcesz fotografować.

Ja miałem instrukcię zmajstrowaną przez niesamowitych Braci U. Instrukcja przypominała mi Szopkę Noworoczną z TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus, było kilka Optisanów 114mm. 114/900 (tapetowany przez braci U - to taki chyba miałeś, bez barlowa w wyciągu) 114/500 (bez barlowa) , 114/1000 (czyli "piećsetka z barlowem) i chyba nawet 114/1000 (z prawdziwą ogniskową 1m).

 

Kkk, daj fotki na forum tych elemetów z którymi masz problem i całego teleskopu tak jak zasugerował Cygnus. Popatrzymy, rozpoznamy, poradzimy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus, było kilka Optisanów 114mm. 114/900 (tapetowany przez braci U - to taki chyba miałeś, bez barlowa w wyciągu)

Exactly. Za to wyposażony w... mosiężne tulejki, było ich cztery, każda... zwiększała powiększenie o 100 X :ha:

Ten GADGET był FULL OF POWER!

Za to jaki później nabyłem do niego żywiecki napęd! Piękna, brązowa ślimacznica, napędzana NRD-owskim motorkiem chyba od programatora pralki! :) A do tego - cudowny zasilacz złożony z transformatora z prostownikiem - 12 V i następnie... generatora 50 Hz 24 V. To działa i nawet daje się zasilać z akumulatorka żelowego.

Najpiękniejszy gadget to kolumna... ŻELIWNA, która się gibie jak trzcina na wietrze i... "makroruchy" na sprężynkach, jeśli komuś gibanie kolumny nie wystarcza.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Hans, jest to 500 z barlowem = 1000mm...

 

Akcesoria takie jak na fotce: 3 okulary, 4mm, 12mm i 20mm, filtr księżycowy, barlow 2X. Skrajnie po prawej ta niewiadomego dla mnie przeznaczenia rurka i jakaś przejściówka czy coś po lewej na dole.

 

Wyciąg zakończony tak jak widać na drugiej fotce.

 

Cały problem w tym że po nakręceniu okularu na wyciąg (bo włożyć ze względu na średnicę zakończenia wyciągu nie da rady) obraz jest cały rozmazany. Po drugie gdzie ja mam tego barlowa włożyć? wsadzam w niego okular po jednej stronie - tu pasuje, ale po drugiej stronie ten cały barlow nie pasuje bo jego średnica jest z kolei za mała do średnicy wyciągu... A nawet jak sobie przytrzymam i lata luzem to i tak obraz dalej rozmyty... Wiele kombinacji już próbowałem i żadna nie daje ostrego obrazu - ostrego jak na tą klasę sprzętu...

200810302188.jpg

200810302186.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lewej fotce, w dolnym, lewym rogu, widze coś, co prawdopodobnie jest kawałkiem wyciągu. To coś powinno miec na dole gwint zgodny z gwintem na wyciągu. Połacz ta przelotkę z wyciągiem i to do niej wsadzaj wszystkie okulary. To powinno ci załatwić osiowośc okularu w wyciągu i odpowiedni dystans pozwalający poprawnie zogniskowac obraz.

 

Z ciekawości ,srednica okularów jest 0.96", tak? Jesli tak to nic więcej nie poradze, powiem tylko odpusc sobie walkę z tym barlowem i z SR4 , Cokolwiek uzyskasz pewnie na H12 i H20. Jezeli jednak średnica okularów jest 1,25" (i taką też średnicę ma to coś o czym pisałem wyżej), to daj znac. Postaramy się zaproponowac ci jakieś ekonomiczne, szkiełko do tego teleskopu aby i twój portwel i twoje oczy miały z tego jakiś sensowny pozytek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, rzeczywiście ta część pasuje, ale włożyłem okular 20mm i nadal nie mogę wyostrzyć obrazu, widać że jestem jakby daleko poza ogniskiem bo nic, żadnych zarysów nawet nie widać. Ale jutro wracam do domu, to przetestuje na moich kitowych syncianych okularach.

 

Średnica okularów to 1,25", ale jak już pisałem teleskop jest znajomego, gdzieś wykopany po kilku latach leżenia, ani razu nie używany, właśnie dlatego że nic nie było widać, dostałem go żeby sprawdzić tylko co z nim jest, więc żadne inne okularki mnie nie interesują do niego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napewno jest 114/1000? Jest jakies szkło w wyciągu (soczewka barlowa) zamontowane na stałe? Sprawdź w którym miejscu łapiesz ognisko (ponad wyciągiem, czy wypada gdzieś głęboko w środku). Jest jeszcze opcja , że to jest 114/1000 z brakującym barlowem wyciągowym. Pomierz, gdzie masz ognisko, to bedziemy bardziej sensownie radzić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kkk, zdaje się doszedłeś do prawidłowej konfiguracji, czyli okular 20mm w wyciągu -zapewne przez tę krótką spec-tulejkę na zdjęciu z lewej u dołu. To chyba odkręcana końcówka wyciągu [niektóre tak mają], albo też wkładka kalibracyjna z 1.25" na 0.96" Ale podaj dwie rzeczy:

Na czym próbujesz złapać ostrość? Czy to jakieś dalekie obiekty [domy, drzewa itp., gwiazdy], czy też ściana pokoju odległa o kilka m? Teleskop nie ma prawa złapać ostrości na obiektach bliższych niż ok. 15-30 m, a dla bezpieczeństwa radziłbym Ci odległe co najmniej o 50-100 metrów i więcej.

Druga sprawa: z okularem 20mm masz już 50x powiększenie. Jeśli sprawdzałeś obraz na zewnątrz, na niektórych obiektach możesz zauważyć nieostrość obrazu, spowodowaną niewystudzeniem optyki do temp. otoczenia -teleskopy zwierciadlane tak mają. Osobna sprawa to próby obserwacji przez otwarte okno lub na balkonie przy zostawionych otwartych drzwiach. Obraz będzie wyprawiał niesamowite harce [to nie przesada] od nagrzanego powietrza uciekającego z domu.

Ostatnia rzecz, jak już złapiesz wstępnie ostrość, to kolimacja. Ale tym zajmij się potem. Raportuj, jak Ci idzie poskramianie Optisana, w razie czego pomożemy.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Ta tajemnicza rurka na zdjęciu po prawej, to prawdopodobnie tzw. soczewka prostująca obraz, do obserwacji naziemnych. Raczej zostaw ją w spokoju, choć teoretycznie powinna działać, montowana między okularem a wyciągiem, tak jak Barlow. Obróci ona obraz z do góry nogami do normalnego, a przy tym zwiększy powiększenie 1.5X

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.