Skocz do zawartości

Gdzie kupić platformę pod LB12"


Afurra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar kupić po bardzo długim namyśle LB12", ale potrzebowałbym do tego platformę lub sterowanie GOTO.

Wierm, żę p.Leszek Jędrzejewski opracował i wykonał platformę pod synte 8" wraz ze sterowaniem GOTO. Mam pytanie:

- Czy można ją adoptować pod LB12"??

- Gdzie można ją kupić??

- Czy wykonał ktoś sterowanie goto pod LB12"? Jeśli tak , czy mogłby mi takie cudo wykonać?

Dzięki z góry za pomoc.

Pozdrawiam Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwazam, że do tak pieknego teleskopu jak lb 12 podchodza ludzie doswiadczeni w astro...(chodzi o szukanie obiektow), mylilem sie chyba, nie ma potrzeby skażać go systemem gt, przeciez to rasowy DOBSON!!!!!! platforma hmmm....... przeciez do astrofoto sa ciekawsze propozycje w ofercie, moze z mniejszymi aperturami ale z niezbednym wyposazeniem, typu montaze i inne,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwazam, że do tak pieknego teleskopu jak lb 12 podchodza ludzie doswiadczeni w astro...(chodzi o szukanie obiektow), mylilem sie chyba, nie ma potrzeby skażać go systemem gt, przeciez to rasowy DOBSON!!!!!! platforma hmmm....... przeciez do astrofoto sa ciekawsze propozycje w ofercie, moze z mniejszymi aperturami ale z niezbednym wyposazeniem, typu montaze i inne,

pozdrawiam

A korzystales kiedys z platformy? Czy wiesz na czym w ogole polega platforma? To nie ma nic wspolnego z go-to.

 

Platforma nie zmniejsza dobsonowaosci dobsona, dalej musimy recznie szukac obiektow, tylko te wszystkie mglawice, planety, gromady czy galaktyki przestaja nam uciekac, dzieki czemu mozemy wpatrywac sie w nie bez konca, az wylapiemy najwiecej detali. Znika to upierdliwe szturchanie dobsona, zeby nadazyc za obiektem. Cudowne urzadzenie.

 

edit: sorry za post pod postem - myslalem ze sie polacza automatycznie.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o tym mówie, właśnie do tego go chce. Kiedyś (2 lata temu) miałem adres strony Leszka, ale gdzies go posiałem, musze dobrze poszukać. Pozatym chciałem świeżego spojrzenia na sprawe, może ktoś wykonał nowszą, lepszą, innego typu, zbieram info:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A korzystales kiedys z platformy? Czy wiesz na czym w ogole polega platforma? To nie ma nic wspolnego z go-to.

 

Platforma nie zmniejsza dobsonowaosci dobsona, dalej musimy recznie szukac obiektow, tylko te wszystkie mglawice, planety, gromady czy galaktyki przestaja nam uciekac, dzieki czemu mozemy wpatrywac sie w nie bez konca, az wylapiemy najwiecej detali. Znika to upierdliwe szturchanie dobsona, zeby nadazyc za obiektem. Cudowne urzadzenie.

 

edit: sorry za post pod postem - myslalem ze sie polacza automatycznie.

 

tak...spokojne racja, ale ja nie powiedizalem ze platforma ma cos w spolnego z gt....to kolega napisal ze szuka systemu naprowadzani , a ja moze za bardzo rzeczywiscie pojechale z tym astrofoto!

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz affura, ja od lat interesuje sie astronomia, ale od 2 misiecy dopiero posiadam synte 8, i cholernie trudno mi narazie szukac roznych obiektow, ale jak juz znajde , to tak jak powiedziales , naprawde duza frajda, zgadzam sie z Toba co do platformy pewnie fajna sprawa, ale ja dalej twierdze ze nie powinienes sobie na razie tymi urzadzeniami zaprzatac glowy majac na w perspktywie takiego superastego dobsona....narazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez posiadam synte 8" juz jakieś 3 lata, wcześniej był newton na paralektyku - 150MM. a jeszcze wcześniej reflaktor - 60MM. oglądanie na syncie ds-ów jest wporządku, ale juz Księżyć i planety dają popalić.

Księżyc jeszcze, ale na planetach na wiekszych powiększeniach trzeba sie nieźle napocić aby za nimi nadążyć. Optymalnie byłoby mnieć 2-wie aparatury ( do DS i do planet), ale narazie mnie nie stać.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to Ty juz jestes zaprawiony w boju....ja dopiero raczkuje, chociaz newtona mam od niedawna to juz zaczynam myslaec o jakims fajnym refraktorze...troche mnie to wszystko skolowalo, chcesz opcje optymalna, lustro i szkło, ale jednak zdecydowales sie na jeszcze wiekszego "zwierciadlaka"

narazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, jednak im większe lustro tym lepiej, a LB Meada to naprawde dobry sprzeęt na dobrej optyce. Pozatym sprzęt, który mnie jeszcze bardziej kręci jest za drogi. Myślałem o apochromacie 127 ED , ale Cena ulala. Może kiedyś. A tak nawiasem mówiąc pierwszy teleskop dostałem gdy miałem 8 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ten lb to piekna maszyna, zreszta wczesniej juz to napisalem...pewien etap w tym calym szalenstwie masz juz za soba, czas na cos wiekszego, ja jestem na etapie dokupowania okularow...wlasnie zamawiam vixena 6 mm (lv), juz sie nie moge doczekac....glownie na ksiezyc i moze planety, tak masz racje w 10 plossla jowisz uciekal niemilosiernie, zreszta ksiezyc tez, moze pomysle o platformie?? hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona Leszka Jędrzejewskiego

 

Kontakt z Leszkiem jest bardzo sympatyczny i rzeczowy. Pomagał mi w budowie platformy, bez Niego nie dałbym rady ;)

 

A co do systemów naprowadzania go-to do dobsonów to istnieje coś takiego i można znaleść sporo materiałów w internecie. Jeśli nie fabrycznych, dedykowanych do konkretnego modelu to z własną inicjatywą można to również osiągnąć. Widziałem nawet system Meade'a Autostar zaadoptowany do dobsa.

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.