Skocz do zawartości

DSI III Pro - obniżka cen w USA


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Oto przetłumaczony list od DeepSpaceProducts:

 

1. Ja [ja, nie my? - ciekawe] wykonam modyfikacje dla Ciebie [czyli kamere trzeba do nich wyslac]. Te modyfikacje to rowniez zmiana mechaniczna w tylnej obudowie DSI aby usunac radiator i w to miejsce wmontowac system chlodzenia.

 

2. Waga systemu: kompletny system Deep Space Cooler Extreme wazy 0,37 kg. Zmodyfikowana DSI III wazy 0,74 kg

 

3. Przerobka w naszej firmie zajmuje okolo tygodnia. Wiekszosc prac wykonuje przez weekend i wysylam w poniedzielek lub we wtorek.

 

4. Depe Space Cooler byl instalowany na DSI I, DSI II i DSI III. Wersje "Plus" i "Exterme" sa najkorzystniejsze dla wersji PRO kamery DSI, poniewaz w niej najlatwiej jest dokonac modyfikacji polegajacej na przeplywie osuszonego powietrza przez kamere. Zdjecia na naszej stronie pokazuje modyfikacje na DSI w wersji kolor.

 

5. Deep Space Cooler "Plus" i "Extreme" zostaly zaprojektowane do chlodzenia ponizej punktu rosy, poniewaz zawieraja system osuszania powietrza. Standardowa wersja Deep Space Cooler moze byc chlodzona w poblize punktu rosy. Jednak, nawet i wtedy stabilizacja temperatury kamery jest bardzo uzyteczna [potwierdzam - niech bedzie temperatura plusowa byle byla stabilna, matryca i tak malo szumi].

 

6. Do DSI PRO zalecamy wersje "Plus" i "Exterme" poniewaz z systemem osuszania powietrza nie ma wymogu kompletnej szczelnosci kamery.

 

7. Nie mielismy nigdy problemu z [wibracjami od pomp] pompami powietrza lub pompami wody. W wersji "Extreme" powierze przechodzi przez dwa stopnie osuszania - co znacznie redukuje wibracje pochodzace od pompy. Zmodyfikowane kamery sa glownie uzywane do szerokiego pola, wiec ew. male wibracje nie maja duzego wplywu. Wibracje - jesli wystepuja - sa widoczne tylko przy dlugich ogniskowych jasnych obiektow, ktore i tak nie wymagaja chlodzenia. Obecnie pracuje nad modyfikacja sterownika wiatraka, aby mozna bylo ustawiac mniejsze predkosci co zmniejszy wibracje - to dla uzytkownikow z dluzszymi ogniskowymi.

 

Mam wrazenie ze to nie dla mnie przy mojej 800mm ogniskowej.

Super Piotrze, że tak się w to zaangażowałeś.... jestem wdzieczny.

Wynika z tego mejla, że cały patent jest jest mocno inwazyjny w kamerkę, ale także dość "stacjonarny" i na dobrą sprawę sprowadza się do trzymania chłodzenia w oddzielnej walizce ( kolejnej ), wiąże się z podłączaniem kolejnych kabelków i rurek itp....

 

Tak sobie myśle, ze jeśli mamy już patent z pompką i osuszaniem powietrza ( jeszcze o takim czymś nie słyszałem, ale w sumie spoko ) to czemu nie pójść dalej i nie zrobić chłodzenia wodą... Drgania od wodnego chłodzenia są pewnie znacznie mniejsze, zdecydowanie większa wydajność ale wiekszy cieżar i jeszcze bardziej stacjonarnie ( właściwie tylko stacjonarnie )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Tak sobie myśle, ze jeśli mamy już patent z pompką i osuszaniem powietrza ( jeszcze o takim czymś nie słyszałem, ale w sumie spoko ) to czemu nie pójść dalej i nie zrobić chłodzenia wodą...

Wydaje mi sie, ze woda ciezko schlodzic cos ponizej 0*C, chyba, ze czegos nie zrozumialem. Sorry, za off-topic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze woda ciezko schlodzic cos ponizej 0*C, chyba, ze czegos nie zrozumialem. Sorry, za off-topic

Miedzy matrycą a - wiatraczkiem/blokiem wodnym od wodnego chłodzenia - znajduje się zawsze ogniwo Peltiera. To ogniwo to taka płytka gr ok 2mm do której jak podłączy się prąd to ona z jednej strony silnie się grzeje a z drugiej silnie chłodzi. Im lepiej odbierze się ciepło z tej ciepłej tym zimniejsza będzie ta zimna strona. Takim ogniwem da się schłodzić do temperatur mocno przekraczających 40 stopni C poniżej temp otoczenia ( w zależności od prądu, wydajności itd )... czyli jak masz ogniwo i do niego podepniesz od ciepłej strony wodne chłodzenie i temperatura tej wody będzie powiedzmy 20*C to płytka Peltiera od strony zimnej będzie miała -20*C

 

Więcej na temat ogniwa doczytaj tu : http://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_Peltiera

 

Tak wygląda ta płytka:

 

21310.gifpm-40x40-89.jpg

 

Każda kamerka astro posiadająca aktywne chłodzenie wyposażona jest w ogniwo Peltiera oraz wentylatorek odprowadzający z niej ciepło. Epoka odprowadzania ciepła bezpośrednio z matryc skończyła się wraz a upadkiem webkamerek SC2.

 

A tu mała ciekawostka : http://wiww.in4.pl/komentarze.htm?news_id=...82218&kbt=K

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy warto tak sobie komplikować z tym chłodzeniem wodnym ?

Generalnie chipy w kamerkach DSI mało szumią tzn. w temperaturze otoczenia ok. 25* czip ogrzewa się od elektroniki itp. do ok. 30* w takiej temperaturze widać koszmarne szumy. Wystarczy jednak utrzymać temperaturę chipa w granicach ok. 5-10* C , aby szumy prawie całkowicie zniknęły. Dalsze obniżanie temperatury daje coraz mniej widoczny efekt kosztem coraz większych problemów technicznych.

Wiem że wątek dotyczy DSI III , ale z braku takowej zamieszczam darki z Oriona SS DSI II który ma taki sam chip jak Meade DSI Pro II.

 

Dark 600s temperatura 25*C

 

2d05e597e2cb0f29.jpg

 

Dark 600s temperatura 10*C

 

b76943218109a42b.jpg

 

 

Jak będzie potrzeba to za godzinkę mogę dodać darka z temperatury -5*C

Peltier w Orionie jest doklejony od góry do chipa i wygląda wypisz wymaluj jak ten z TecCooling.

Komora chipa jest hermetycznie zamknięta. Od przodu szybka od tyłu gumowa uszczelka.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaak, taaak.... poprosimy darka 0*C i -5*C ....

I jeszcze Piotra poprosimy o darki w tych samych temp z DSI III Pro... będzie doskonałe porównanie.

 

-------------

 

Tak sobie myśle, gdzie jest granica finansowego sensu w inwestowanie w chłodzenie w DSI III Pro..

..... bo tak:

 

DSI III PRO + Deep Space Cooler III = 799$ + 300$ = 1100$ ( + shipping 50$ + cło 44$ + VAT = 1464$ ) czyli ubywa nam z konta 1464 x 3.1zł = 4538 zł

DSI III PRO + Deep Space Cooler Plus III = 799$ + 330$ = 1130$ ( + shipping 50$ + cło 45$ + VAT = 1495$ ) czyli ubywa nam z konta 1495 x 3.1zł = 4634 zł

DSI III PRO + Deep Space Cooler Extreme III = 799$ + 450$ = 1250$ ( + shipping 50$ + cło 50$ + VAT = 1647$ ) czyli ubywa nam z konta 1647 x 3.1zł = 5105 zł

 

Gdyby ściagać znaną wszystkim firmą to płacimy jakies 3875zł w wersji Extreme .....

 

Moje osobiste wnisoki :

1. Nie warto chrzanić się z z gorszym chłodzeniem za te 450zł .... jak kupować to Extreme...

2. Wersja Extreme nie nadaje sie do nie-stacjonarnego focenia w obserwatorium....

3. Kupowanie powyższych opcji traci ekonomiczny sens zakładając obecny stan dolara i fakt, że w europie ( czyli bez chrzanienia sie z celnikami ) można nabyc ATIKa 314L za 1500E x 3,95 = 5925zł

4. Traci sens, jeśli nie kupujemy przez znaną wszystkim firmę....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philipsie czemu pominąłeś najtańszą opcję czyli TecCoolinga.

Ja osobiście gdybym miał inwestować to tylko w tą najtańszą opcję.

Korzystając z firmy którą znamy mamy 3000zł za kamerę z termometrem kontra Atik 5900 bez termometru.

Co Ty na to ?

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philipsie czemu pominąłeś najtańszą opcję czyli TecCoolinga.

Ja osobiście gdybym miał inwestować to tylko w tą najtańszą opcję.

No tak... to zależy czy mówimy o DSI II czy III. TecCooling jest z tego co rozumiem do DSI II ... do DSI III już gorzej. Poza tym ci od tych opcji Extreme robią nie bez powodu osuszanie powietrza. Oznacza to, że jednak jakieś problemy z kondensacją pary i roszeniem matrycy są... Kamerka dedykowana chłodzeniu nie bez powodu jest droższa od DSI gdzie nie przemyślano jej pod względem szczelności.

 

Może inaczej - dowcip nie polega na schłodzeniu matrycy ... co na uniemożliwieniu zroszenia....

Wiem co mówie o tyle, że jakiś rok temu kombinowałem ze zrobieniem chłodzenia w mojej SC3 .... Wsadziłem do niej peltiera na 5A, dałem jakiś wydajny radiator i termometr na COM.... super... oniemiałem jak zobaczyłem na termometrze -15*C ( 25*C różnicy względem temp powietrza ) i myślałem, że złapałem p. Boga za nogi.... :) ... tia... potem zaczeła sie zabawa w uszczelnianie pudełka, silikony, woreczki, nawet argonem do spawania potraktowałem wnętrze kamerki. Nic... rosiło jak cholera.

To naprawdę nie jest takie proste....

 

Wole skupić się na robieniu dobrych darków niż klącie na rosę na matrycy która uniemożliwia focenie....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrozumiałem , że TecCooling jest i do DSI III. Piotrs ich pytał o DSI III pisze w o tym swoim poście .

To ja wmieszałem do tego DSI I/II jako analogię bo miałem z nią do czynienia i kiedyś mocno przymierzałem się do jej chłodzenia.

DSI II mie ma potrzeby chłodzić do -15 zaraz dam darki jako ilustrację. Kończy się robić -5*C.

W DSI III wg mnie tym bardziej wystarczy że będziesz miał od 0 do 10* i darki zrobione z termometrem z dokładnością powiedzmy 1*

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daję darki.

600s 5*C

4f8598eb288192cd.jpg

 

600s 0*C

 

ef371bda8abfc52c.jpg

 

600s -5*C

 

c5817e5c3508ff14.jpg

 

We wcześniej załączonych darkach widać ogromny spadek zaszumienia przy spadku temperatury z 25 do 10*C

Obniżenie tem. o 15* poniżej otoczenia to zadanie dość proste.

Natomiast obniżenie temp. chipu o następne 5-10* to już jest poważny problem , a o 15* to problem bardzo poważny.

Czy efekt jest adekwatny do trudności zadania oceńcie sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TECCooling (czyli Bill) pisze (e-mail przyszedl dzis wieczorem, mieli awarie komputera):

 

Czy zalecacie nie chlodzenie ponizej punktu rosy, czy to nie ma znaczenia?

- Poniewaz okienko (czesc zestawu) dotyka obudowy i sie lekko ogrzewa, to nie ma to znaczenia.

 

W przypadku DSI PRO jest suwadlo z filtrami. To nie jest hermetyczne. Czy w zawiazku z tym musi byc zdemontowane?

- Poniewaz okienko jest wewnatrz obudowy to nie koliduje z suwadlem z filtrami.

 

Ile stopni chlodzi Wasz system ponizej temp. otoczenia?

- 20 st C

 

Jak stabilna jest temperatura?

- 3-4 st C

 

Czy do instalacji systemu musze otwierac kamere, czy caly system jest tylko na zewnatrz kamery?

- tak, mozemy to zrobic za $20 [troszke sie tu nie zrozumielismy, ale wynika ze trzeba kamere otwierac]

 

Jaka jest waga systemu?

- <7 gms [co to jest gms? liczba mnoga od gramów?]

 

Jaki jest czas dostawy?

- Wysylam w ciagu 48 godzin od zamowienia.

 

Czy to bylo testowane na DSI III?

- Klienci to przetestowali.

 

 

 

W sumie, to to wyglada atrakcyjnie, co o tym myslicie?

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz darki (nie wiem jak jacapa to wyedytowal, ja w MaximDL ustawilem histogram na RANGE)

 

678,8 sek (najblizsze do 600 sek, jesli zaczynam od 120 sek to automat do darkow w DSI III wybiera czasy: 120 sek, 186,7, 240, 339,4 480, 678,8, 900, ...)

 

Przy +3,5 st C

DSI_3_PiotrDark0678.8_003.5_.jpg

 

Przy +10 st C

DSI_3_PiotrDark0678.8_010.0_.jpg

 

Przy +14 st C

DSI_3_PiotrDark0678.8_014.0_.jpg

 

Na razie innych temperatur dla tych czasow nie mam.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz darki (nie wiem jak jacapa to wyedytowal, ja w MaximDL ustawilem histogram na RANGE)

 

Istotne jest to, aby histogram był identyczny dla wszystkich obrazków darka....aby to zrobić trzeba otworzyc wszystkie darki w Maximie, ustawić jeden histogram dla jednego darka ( proponuje ten dla nachłodniejszej temp i tak by prawie wychodził szum ) i potem zrobić "Equalize Histogram" z listy rozwijanej EDIT ( chyba druga od dołu opcja ).

 

A tak wogóle to najlepiej jakby darki Jacka i Piotra zrobiło się jednocześnie z "equalize histogram" to wtedy będzie doskonałe porównianie obu kamerek w różnych temperaturach....może gdyby Jacek wysłał Piotrowi swoje darki w FITSach i Piotr by to zrobił..... będe wdzieczny .... :):Salut:

 

EDIT: Piotrze.. zdecydowanie trzeba to zrobić z equalize bo na RANGE to darki z +18 i +3 wygladają niemal identycznie... a w to nie uwierze... :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem to "equalize" i chyba jednak tak jest ...

 

3,5 st 678 sek

 

:blink: niezle.... kurna.... to tu prawie wogóle chłodzenie nie jest potrzebne....

eee....

jestem w kropce...

 

bo tak.... ja myslałem, ze wraz z chłodzeniem amp glow sie zmniejszy.... a na przykładzie Piotra to amp glow wraz z niższą temperaturą wcale sie nie zmniejszył a wręcz sie zwiększył ( pewnie przez te 78s dłuższe naświetlanie )....

natomiast hot pixeli to jest tyle co kot napłakał na darku 18,5* a w 3,5 jest ich może troche mniej ale różnica jest kosmetyczna... tak czy inaczej jeden dark i po hot pixelach na fotce...

 

panowie.... to ja już nic nie mówie.... zmodyfikujcie swoje kamerki... opiszcie a ja pójde w wasze slady jeśli się uda i nie będzie rosić.... wygląda na to, ze jak chce mieć CCD to zostaje mi tylko DSI III na przyszły rok pod względem finansowym i wyboru nie mam.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przecież ja od początku piszę, że Tec jest tani i się sprawdzi w DSI .

Przeróbka wymaga ingerencji , ale co to za ingerencja.

Nie trzeba chłodzić do jakiś bardzo niskich temperatur (bo to problem) , wystarczy te 15-20*C poniżej otoczenia (bo DSI mało szumi) i termometr i jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powie.... to ja już nic nie mówie.... zmodyfikujcie swoje kamerki... opiszcie a ja pójde w wasze slady jeśli się uda i nie będzie rosić....

Pozdrawiam

Nie będzie rosić. W Orionie jest prawie identyczne co do zasady rozwiązanie i nic nie rosi.

W Weście rosiło , ale -15 poniżej zera to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa... jest jeszcze jedna sprawa.... bo wyczytałem w poście jednego typka z astromartu, ze z DSI III Pro gwiazdy szybko się przepalają ( więc pewnie ma mały full well capacity ).

Nie wiem na ile to prawda a na ile nie....

 

Piotrze... jak Ty to oceniasz ?

 

Chyba marudza ... B)

 

Tak na serio, to poszukaj moich fotek (nie jest ich duzo ...)

Zobacz np. tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&hl=DSI+III (Ty tez tam pisales) tu byl jasny obiekt.

Wydaje mi sie ze nie zarejestrowalem takich problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiałem Manual na czuja. Prawo do końca , lewo do początku wykresu histogramu. Czyli tak jak robi Range.

Nie wiem jak u Was, ale u mnie czasem suwak w prawo wcale nie oznacza osiągnięcia maxymalnej jasności dla zakresu kamery.... Maxim jakby przcina maxymalną wartość do dziwnej cyferki której nie rozumiem... ( np dla 12 bit Canona czyli maxymalnej jasnosci 4095 czasem daje lewy prawy suwak do wartości 3000, czasem 3500 itd ... ). Jak chce mieć maxymalną jasność to musze ręcznie wpisać w polu tektsowych 4095 .... nie wiem czy RANGE tak robi czy też co innego.

Tylko uczulam na temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że nie zwróciłem na to uwagi. Przy najbliższej okazji przyjże się temu.

Teraz z innej beczki. Tak sobie gadamy o chłodzeniu DSI sprowokowani nową myślę , że bardzo atrakcyjną ceną.

Przyszło mi do głowy pytanie czy Meade obniżył cenę o 600$ dlatego , że konkurencja nowych kamer Oriona zatrzymała sprzedaż , czy może czyszczą magazyny przed wprowadzeniem jakiegoś nowego modelu ? Meade już w swojej historii przewracał rynek astronomiczny do góry nogami.

Może szykują coś rewolucyjnego w temacie astrofoto ?

Na pewno mają potencjał , aby zrobić coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że nie zwróciłem na to uwagi. Przy najbliższej okazji przyjże się temu.

Teraz z innej beczki. Tak sobie gadamy o chłodzeniu DSI sprowokowani nową myślę , że bardzo atrakcyjną ceną.

Przyszło mi do głowy pytanie czy Meade obniżył cenę o 600$ dlatego , że konkurencja nowych kamer Oriona zatrzymała sprzedaż , czy może czyszczą magazyny przed wprowadzeniem jakiegoś nowego modelu ? Meade już w swojej historii przewracał rynek astronomiczny do góry nogami.

Może szykują coś rewolucyjnego w temacie astrofoto ?

Na pewno mają potencjał , aby zrobić coś takiego.

 

WIEM, teraz mnie olśniło. Wprowadzą model z chłodzeniem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.