Skocz do zawartości

144P/ Kushida


AstroLamka

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdzając dzisiaj heavens-above natknąłem się na tą kometkę. Jako że jej efemerydy podają iż ma już ok. 12 mag na dodatek znajduje się teraz w baranie nie daleko plejad więc jest widoczna całą noc i świeci wysoko nad horyzontem będę musiał na nią zapolować jednak dzisiaj nie pozwala moon i pogoda.

 

Ale ciekawi mnie czy w ogóle została ona już zaobserwowana. Ja żadnych takich sprawdzonych źródłem nie mam i sprawdzić tego jakoś nie mogę ale być może ktoś z was ją obserwował podczas ostatnich nocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zapolujesz warto sprawdzić źródła w Internecie, bo może okazać się, że cel położony jest poza zasięgiem.

 

http://www.aerith.net/comet/catalog/0144P/2009.html

 

Na stronie COK jest informacja o obserwacji tej komety pod koniec października:

 

144P/Kushida

 

2008 10 26.92 S 14.5: 0.3 5 25S f/ 4 169x M.Paradowski (Lublin)

 

Z tych dwóch źródeł wynika, że kometa jest bardzo słaba, a jej jasność wynosi ok. 14-16 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą kometą sprawa jest dość ciekawa. Na początku - jakieś 3 miesiące temu była znacznie słabsza od prognoz - była zdecydowanie słabsza od 20 mag i wydawało się, że pomimo świetnych warunków do jej obserwacji, podczas tego powrotu szanse na obserwacje wizualne będą niewielkie. Kometa jednak jaśnieje jednak bardzo szybko i wszystko wskazuje na to, że jednak jej wizualne obserwacje będą możliwe. Jak słusznie zauważył Robert, około tydzień temu jej jasność sięgała 15 mag. Jak wszystko dobrze pójdzie, to są szanse, że w grudniu osiągnie jakieś 13 mag, a w styczniu będzie może nawet nieco jaśniejsza...

Na razie, jeśli będziesz miał pogodę, spróbuj tych komet:

 

http://astro-forum.org/Forum/Komety-na-listopad-t23832.html

 

Powinny być znacznie łatwiejsze (przynajmniej na razie) niż 144P.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te komety też spróbuję zaobserwować tylko że nigdy jeszcze nie udało mi się zaobserwować komety i nie wiem jak dałbym sobie radę z ich odnajdywaniem na niebie a 144P/ Kushida ze względu na niedalekie sąsiedztwo plejad pewnie byłaby łatwiejsza do odnalezienia więc postanowiłem najpierw o nią zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłbyś pokazać te >głupoty< pisane na stronach COK-u..?

 

Może głupoty to nie jest najodpowiedniejsze słowo w tym miejscu, niemniej jednak coś takiego:

 

85P/Boethin

2008 8 7.89 &S 12.1 1.5 2 25S f/ 4 100x M.Paradowski (Lublin)

 

Jest co najmniej wysoce podejrzane. Również ta obserwacja:

 

144P/Kushida

2008 8 7.97 S 14.1: 0.8 3 25S f/ 4 169x M.Paradowski (Lublin)

 

Wygląda na co najmniej mało prawdopodobną...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to Piotrze może byś zechciał wyjaśnić czemu?

nie było innych obserwacji, rejestracji?

mimo, ze dość dobrze znane są ich orbity

 

Co do komety 85P/Boethin, to obserwowano ją tylko podczas dwóch powrotów w 1975 i 1986 roku (ostatnia obserwacja pochodzi z 1 III 1986 roku). W 1997 roku nie udało się jej zaobserwować ze względu na złe warunki (kometa była mniej więcej po przeciwnej stronie Słońca niż Ziemia). Podczas obecnego powrotu, to nadal nie udało się jej odnaleźć, pomimo że przewidywany czas przejścia przez peryhelium jest już bliski (16 XII 2008). Kometa była poszukiwana ostatnio przez wielu obserwatorów różnym sprzętem (również kamerami CCD o zasięgu rzędu 20 mag), jednak nie znaleziono niczego. Miała ona być celem programu EPOXI, w związku z czym szukano jej wielkimi teleskopami już w październiku 2007, aby uściślić jej orbitę, jednak również tamte próby się nie udały. Naukowcy skwitowali je stwierdzeniem, że albo kometa znajduje się w innym miejscu (jej położenie na orbicie nie jest zbyt dokładnie znane), albo nie zupełnie wyparowała, ewentualnie zostało po niej bardzo mało...

Gdyby Pan Paradowski znalazł kometę w innym od efemerydy miejscu (a można się spodziewać, że jej faktyczne położenie odbiega nawet o kilka lub więcej stopni od efemerydy), to z pewnością poinformował by o tym resztę komeciarzy. Tak nie zrobił, w związku z czym sądzę, że kometę "widział" tam, gdzie powinna być zgodnie z efemerydą. Gdyby tak rzeczywiście było, to nie widzę takiej możliwości, żeby kometa, którą obserwator ocenił wizualnie na 12 mag umknęła wszystkim innym obserwatorom sięgającym swoim sprzętem znacznie głębiej...

 

Z kometą 144P/Kushida sprawa jest o tyle lepsza, że ta kometa ze 100% pewnością istnieje i jest tam, gdzie być powinna, jednak w pierwszej połowie sierpnia była ona słabsza od 20 mag. Obserwacje tej komety pojawiły się dopiero na początku września i dopiero wtedy kometa osiągnęła jasność około 20 mag... Trudno wyobrazić sobie, aby kometa była wtedy widoczna wizualnie jako obiekt o jasności 14 mag, a co dopiero w sierpniu, kiedy była jeszcze słabsza...

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego nie wierzę we wszystko co tam jest napisane.

 

Chyba zbyt mocno powiedziane. Na stronie znajduje się wiele cennych informacji.

 

Inna sprawa to taka, że w przypadku niektórych obserwacji rzeczywiście pojawiają się pewne wątpliwości. Dlatego im więcej tych obserwacji będzie, tym lepiej. Niejednokrotnie na stronie widywałem wyniki bardzo odbiegające od pozostałych. Czasami wynika to z braku doświadczenia obserwatora, czasami z pewnych błędów, które zdarzają się nawet doświadczonym komeciarzom.

 

Wiem jakie mogą być różnice przy ocenie jasności gwiazd zmiennych o czerwonym zabarwieniu. W przypadku komet zabarwienie nie odgrywa roli, ale jeszcze trudniej ocenić obiekt "mgławicowy" o małym DC. Szczególnie, gdy obserwację wykonuje się w niezbyt dobrych warunkach, a u nas często takie bywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że przez ostatnie kilka dni kometa 144P/Kushida dość mocno pojaśniała!! Juan Jose Gonzalez donosi, że wizualnie ocenił jej jasność na 12.2 mag przy średnicy głowy nieco większej od 1.5'. Wyraźny wzrost jasności komety potwierdza również to, wykonane kilka godzin temu zdjęcie:

 

http://napac.free.fr/cometes/144p/comete_1...2008_11_16.html

 

Dwie gwiazdki na zewnątrz okręgu, w którym znajduje się kometa, tak mniej więcej "na godzinie 10 i 11" mają jasności 11.7 mag i 12.6 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać kometka nas nie chce zawieść i już teraz daje się obserwować. W takim wypadku trzeba z okazji skorzystać i na nią zapolować.

 

Pisałeś, że nie widziałeś jeszcze żadnej komety... Kometa o jasności 12 mag to trochę trudny cel jak na początek. W tym momencie mam co najmniej 3 lepsze "okazje". Czemu nie chcesz zacząć np. od C/2008 A1 (McNaught), która ma w tej chwili cały czas około 8 mag? Najpierw spróbuj zaobserwować jaśniejszą kometę, a jeśli się uda walcz ze słabszymi. Możesz zrobić to nawet jednej nocy - warunki do obserwacji 144P poprawiają się wraz z upływem nocy, a C/2008 A1 jest najlepiej widoczna zaraz po zmierzchu. Również C/2006 W3 (Christensen) najwyżej (blisko zenitu) świeci właśnie z wieczora...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam na to pytanie.

 

Nie chodzi o to że nie chcę zacząć od czegoś łatwiejszego tylko o to że do zaobserwowania np. A1 McNaught nie mam warunków. Z jedynego sensownego jak do tej pory miejsca obserwacyjnego jakie posiadam zachód jest strasznie rozświetlony przez łunę w mojego miasta więc nie jestem pewien czy w ogóle udałoby mi się ją zaobserwować.

 

Co do komety C/2006 W3 (Christensen) to szczerze powiedziawszy nie widziałem jeszcze ani jednej mapki z jej pozycją na niebie. To trchę głupie ale jednak. Zaraz sobie czegoś o niej poszukam.

 

Edit: Jeśli C/2006 W3 (Christensen) jest w Cefeuszu to głupstwem byłoby na nią nie zapolować. Heh wygłupiłem się powinienem zajrzyć na jej mapki już dawno temu a nie dopiero teraz. Teraz wystarczy czekać na dobrą pogodę i w teren.

Edytowane przez AstroLamka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o COK to nie mam zastrzeżeń większych do wszystkich tylko do M.Paradowskiego. Jego niektóre raporty jak np. te podane przez Piotra są bardzo wysoce wątpliwe.

 

chyba się komuś coś pomieszało z tą oceną p. M.Paradowskiego

 

Ryszard, współzałożyciel SOK PTMA

(ponad 22 lata obserwacji komet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Sprawdzałem sobie dzisiaj informacje o tej komecie na stronie Yoshid'y i podają tam że kometa ma już ok. 12 11.5 mag. ...

 

Dobrze podają :)

Ja widziałem te kometę 30 XI i oceniłem jej jasność właśnie na 11.6 mag. Niestety kometa jest dość mocno rozmyta i nie jest zbyt łatwym do obserwacji obiektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przez ostatneie tygodnie kometa jaśniała bardzo szybko, znacznie szybciej od przewidywać i obecnie oceny jej jasności wahają się pomiędzy 8.5 mag a 10.0 mag.

Kometa na ciemnym niebie jest widoczna nawet w niewielkich lornetkach. Sam widziałem ją 24 grudnia wieczorem i oceniłem jej jasność lornetką 10x50 na nieco mniej niż 9.0 mag. Niestety kometa jest dość duża (na ciemnym niebie średnica jej głowy jest oceniana nawet na 10'), przez co jest obiektem o niewielkiej jasności powierzchniowej i z miejsc, gdzie niebo nie jest ciemne widać tylko jej centralną część.

Warunki do obserwacji komety są bardzo dobre - świeci ona wysoko w pobliżu grancicy Byka i Barana i przez dużą część nocy widoczna jest wysoko nad horyzontem.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Kometa przebywa teraz zaledwie kilak stopni od Aldebaran'a i Hiad i zachęca to dodatkowo do obserwacji. Do tego kometa jest dosyć jasna ma bowiem jakieś 8.5 mag. niestety ma dosyć dużą głowę dlatego będzie obiektem rozmytym.

 

Popatrzcie na te zdjęcie

http://farm4.static.flickr.com/3326/324554...8887946e4_b.jpg

 

Cudowne ! :)

 

Autor i dane..

 

Photo Details:

Image Details:

Ramah, Louisiana

January 31, 2009

8:39-9:14 PM CST

Canon EF 200mm f/2.8L II Camera Lens at f/2.8

Auto-focused on crescent moon

Piggybacked on Celestron C8 Fork Mount

Canon XTi

24 X 60 second exposures

ISO 1600

 

 

 

--------------

i jeszcze zdjęcie z 14.01.2009 tego samego autorstwa!

http://farm4.static.flickr.com/3330/319888...1621dda69_b.jpg

z zaznaczeniem komety http://farm4.static.flickr.com/3355/319803...311ee114d_b.jpg

 

Photo details:

Baton Rouge, Louisiana

Mississippi River Levee

Canon EF 50mm f/1.8 II Camera Lens

at f/3.5

Piggybacked on C8

Canon XTi

12 X 120 second exposures (24 min. total)

ISO 400

7:52-8:16 PM CST

0:52-1:16 UT

 

James

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa musi mieć na prawdę dużą głowę i małą jasność powierzchniową bo przy moim niebie nie widać jej w ogóle. Wczoraj chciałem na nią zapolować ale znów się nie udało. Ja nie wiem albo chmury albo fatalne LP przeszkadzają ciągle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.