Skocz do zawartości

Uniwersal Newton 200/1000 czy Sky-Watcher SKP2001EQ5


NASA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników portalu.

Od dłuższego czasu poszukuję teleskopu dla siebie, a jako, że po kilkunastu latach zainteresowania obiektami pozaziemskimi pojawiły się środki finansowe na zakup pierwszego teleskopu.

Siedziałem godzinami przeglądając strony z ofertą, starałem się wyciągnąć jakieś wnioski z recenzji itp itd.

 

Zdecydowałem, że na teleskop wydam około 2000zł (+/-200zł). Średnica zwierciadła głównego 200mm (mniejsze to mniej światła jakie może zebrać takie lustro), ogniskowa 1000mm wydaje mi się najoptymalniejsza w tym przedziale cenowym.

 

Spośród wielu wybrałem 2, po między którymi nie potrafię samodzielnie podjąć decyzji, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc.

 

1. Uniwersal Newton 200/1000

 

Parametry:

 

- średnica lustra głównego - 200 mm

- ogniskowa lustra głównego - 1000 mm

- światłosiła - 1:5

- kształt zwierciadła - paraboloida obrotowa

- dokładności wykonania (nie mniejsza niż) 1/8 lambda

Parametry obrazu:

- zasięg obserwacyjny: +13,6 mag.

- zdolność rozdzielcza: 0,57"

 

Wyposażenie:

 

- okulary - 25mm, 10mm, 4mm

- soczewka Barlowa - 2x

- lunetka celownicza - 5x24

- soczewka prostująca obraz

- filtr mylarowy do obserwacji Słońca

- podłączanie aparatu fotograficznego

- kolor tuby - niebieski

 

- dodatkowo możliwość zamontowania mechanizmu zegarowego

 

Cena, jaką z mechanizmem zegarowym wynegocjowałem, to 2150zł, tuba na życzenie w kolorze kości słoniowej (jasna, a żeby podczas oglądania czegoś ziemskiego podczas oddziaływania promieni słonecznych zminimalizować falowanie rozgrzewającego się powietrza wewnątrz tuby - np. będę na balkonie podglądał sąsiadkę opalającą się na balkonie w bloku na przeciwko).

 

 

2. Sky-Watcher SKP2001EQ5

 

Parametry:

 

- średnica zwierciadła: 200 mm

- długość ogniskowej: 1000 mm

- światłosiła: f/5

- zasięg: 14,2 mag

- wyciąg okularowy Cryforda: 2" z redukcją 1,25"

- statyw: stalowy

- montaż: paralaktyczny EQ5

- wymiary tuby optycznej: 24x90 cm

- wysokość statywu: 71-123 cm

- waga netto: 29 kg

- waga brutto (spakowany): 23,2 kg + 14,8 kg

- wymiary spakowanego teleskopu: 88x44x25 cm + 148x28x26 cm

 

Wyposażenie

- okulary: 1,25" - Super Plossl 25 mm, Super Plossl 10 mm

- szukacz: 9x50

- lunetka biegunowa

 

i na temat tego teleskopu wiem trochę mniej - cena około 1700zł

 

Gdy sobie porównuję oba, uwzględniam np zbyt bliskie położenie lunetki celowniczej w stosunku do tuby teleskopu w modelu Uniwersal (trzeba się przyklejać chyba do tuby, żeby celować), ponadto Sky Watcher ma mniej okularów (mniej konfiguracji przybliżeń, brak soczewki Barlowa, soczewki prostującej obraz, filtru malyrowego itp.

 

Sam nie wiem, na początku chciałem kupić Newtona 200/1000, później zwątpiłem i postawiłem na Sky Watchera.

 

W chwili obecnej - nie mam pojęcia którego kupić. O cenie Sky Watchera nie dyskutowałem ze sklepem.

 

Poproszę o porady

Edytowane przez NASA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla wyjaśnienia obydwa teleskopy to Newton'y.

Newton to nie marka czy nazwa modelu tylko system optyczny (konstrukcja)

Sky-Watcher to marka którą wszyscy znają.

Co to Uniwersal Newton to bynajmniej ja nie wiem.

Może daj link do tego Uniwersal Newton to zobaczymy co to.

Jaki ma montaż itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że oba to Newtony

 

Uniwersal to polska firma, Newton 200/1000 to model:

http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...newton-200-1000

 

Sky Watcher, model SKP2001EQ5:

http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...cher-skp2001eq5

 

Chciałbym obserwować planety, księżyc, DS i co się da. Nie mam umiaru.

 

Nie ukrywam, że nie koniecznie musi to być wybór jednego z tych, może ktoś zna w tej cenie coś lepszego - proszę brać też pod uwagę praktyczność, możliwości dokupienia ewentualnych akcesoriów.

Edytowane przez NASA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Możesz znacznie lepiej wydać te 2200zł.

 

1. Wystrzegaj się Uniwersała. Ta firma ma kiepską opinię wśród miłośników astronomii.

2. Naprawdę potrzebny Ci montaż paralaktyczny? Chcesz robić zdjęcia czy tylko obserwować wizualnie?

3. Jeżeli tylko wizualnie, kup teleskop na montażu dobsona. Prosty, wygodny w użyciu. Sam mam taki i wiem, co piszę.

Mam taki teleskop: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/538

4. Jak widzisz po zakupie teleskopu np. 200/1200 zostanie Ci jeszcze około 1000zł. Najrozsądniej wydać je na jakiś dobry okular/okulary. Bo te dołączone do teleskopu są przeciętnej klasy. Super Plossl 25mm jeszcze ujdzie, ale ten 10mm to porażka. Najlepiej kupić 2 okulary: coś rzędu 8mm i coś rzędu 13mm. Wraz z tym 25mm będziesz miał bardzo dobry wachlarz powiększeń na początek.

5. Jakie okulary? Temat rzeka, czytaj... czytaj... czytaj... Najogólniej - najlepsze, na jakie Cię będzie stać.

6. Barlowy, filtry - zapomnij o nich na razie. Przyjdzie czas później, gdy lepiej poznasz sprzęt i niebo.

 

Zdecyduj dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z mobilnością Dobsona? mieszkam w mieście, obserwacje raczej za miastem, więc gdzieś się rozstawić trzeba będzie. jak patrzę na ten montaż, to kiepsko mi się widzi stabilność np na trawie. chyba, że ze zdjęć montażu na jakie trafiłem słabo to wywniskowałem?

Edytowane przez NASA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z mobilnością Dobsona? mieszkam w mieście, obserwacje raczej za miastem, więc gdzieś się rozstawić trzeba będzie. jak patrzę na ten montaż, to kiepsko mi się widzi stabilność np na trawie. chyba, że ze zdjęć montażu na jakie trafiłem słabo to wywniskowałem?

 

W Twoim przypadku mobilność dobsona jest o niebo lepsza, niż montażu paralaktycznego - pod Newtona 8" montaż paralaktyczny jest duży i ciężki. I do tego i do tego będziesz potrzebował samochodu. Masz?

 

Jeżeli masz, to spoko. Teleskop na montażu dobsona rozstawisz w 2 minuty. Nie zapomnij wpakować do samochodu krzesła/taboretu. Siadasz i obserwujesz!

 

Jedna dobra rada - zanim kupisz, znajdź kogoś w pobliżu, kto ma teleskop. Umówcie się na obejrzenie sprzętu. Nawet w dzień, zobaczysz co z czym i jak. Zrób tak, a nie będziesz później żałował wydanych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam samochód - Polonezem można wjechać w miejsca, gdzie Golfy zawisają podwoziem, więc możliwości są - przewożenia sprzętu jak i wyboru miejsca wyodosobnionego.

 

No dobra, a jak ze stabilnością dobsona? Może skupmy się jeszcze przez chwilę na analizie tych modeli, od których zacząłem analizę...

 

Z tym kimś z teleskopem, to kiepsko. Na chwilę obecną nikogo nie znam z teleskopem w pobliżu. Wiem, że takie rozwiązanie bardzo by mi pomogło... ale nic nie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a jak ze stabilnością dobsona?

 

Kładłem dobsona na trawie, na piasku, na śniegu - żaden problem. Stoi stabilnie. Oczywiście, jak postawisz go na kreciej górce, to będzie się kolebotał. Ale gdy podłoże jest w miarę równe (nie musi być nie wiadomo jak równe, dobson ma 3 punkty podparcia, stoi na mini nóżkach) to jest stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa Uniwesal Newton to słynny Uniwersał.

Nie wiem dokładnie co oni teraz oferują , ale zła sława pozostała z dawnych lat.

Mam podejrzenie że tak jak wszystkie firmy handlujące teleskopami z niższej półki zamawiają towar w Chinach.

Możliwe że oba podlinkowane teleskopy mają identyczną jakość. Nie wiadomo.

Z tego (słabego) zdjęcia wnioskuję że montaż Uniwersała to EQ3-2 Synty EQ5.

EQ5 do wizuala z taką tubą jest Ok. EQ3-2 jest trochę za słaby.

Czyli Synta tańsza na lepszym montażu i widomej jakości do tego dobry wyciąg okularowy i lepszy szukacz. Uniwersał droższy na gorszym montażu i niewiadomej jakości optyki.

To tyle jeśli chodzi o podane linki.

Przemyśl rady kolegów bo teleskop na Dobsonie to jest opcja warta rozważenia.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... jakoś dobsona nie chcę. ale jak piszesz o Syncie, to chyba raczej skłaniał bym się na Sky Watchera... przemyślę to wszystko, teraz idę spać, bo na 7 do pracy. Około 8-ej pojawię się na forum i pociągnę dalej wątek.

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz wszystko, tylko nie Uniwersała !!!! Nie bierz Ubota !!!! Nie rób sobie krzywdy za ciężkie pieniądze.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=4045.0

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7672.0

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5033.0

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6645.0

właściwie mogę dawać te linki jeszcze długo... ale myślę, że te kilka Ci wystarczy, aby obchodzić wielkim łukiem Uboty, przynajmniej w tej cenie...

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

 

edit - obserwacje ISS to tylko na dobsonie, ludzie robią zdjęcia ISS tylko Dobsonem w Polsce. Poszukaj na forum, znajdziesz nawet szkic ISS...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, Uniwersal odpada. Zostaje Synta, bo nie wiem co jeszcze? Celestron C8-N ?

 

No dobra, a jak to będzie z obrazem, będzie odwrócony czy nie będzie?

 

z tego co wyczytałem, to do Synty bezproblemowo dokupię okulary - to mnie cieszy.

 

Chyba Syntę kupię, wydaje mi się, że na początek wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta, jak na porzadny teleskop przystalo daje odwrocony obraz - nie ma wbudowanej soczewki degradujacej obraz... znaczy odwracajacej obraz :)

 

Wydaje mi się, że co do DS to moje wymagania przesadzone

To jeszcze raz zadam to pytanie: czy napewno wiesz jak wygladaj DS przez teleskop? Wiesz, czego mozesz sie spodziewac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kimś z teleskopem, to kiepsko. Na chwilę obecną nikogo nie znam z teleskopem w pobliżu. Wiem, że takie rozwiązanie bardzo by mi pomogło... ale nic nie poradzę.

 

spróbuj sie umówić z kimś w dziale "zloty i spotkania lokalne". Myślę że znajdziesz bez problemu kogoś z syntą w Elblągu lub okolicach :)

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, gdybym spojrzał przez teleskop, to bym bardziej mógł sprecyzować swoje wymagania i dobrać teleskop. i tak jeszcze to trochę potrwa, ponieważ gotówka na teleskop ma być ze sprzedaży mieszkania - nikt nie kupuje, bo nikt kredytów nie dostaje, więc do tego czasu pewnie coś się uda jednak podejrzeć. pogrzebię na forum, może jakiś zlot wyłapię - samochód jest - wsiadam i jadę.

 

Na spokojnie, bo co nagle to po diable:) Jak nie kupię do końca grudnia, to kupię w styczniu, nic się nie stanie.

Edytowane przez NASA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem Syntę z innym montażem (http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_74/products_id/518)

tu mają z montażem PEQ5, zamiast EQ5 (jaka różnica?? ) chodzi o to, ze można do PEQ5 zamontować mechanizm, a do EQ5 nie?

 

i takie coś do niej - Napęd dwuosiowy Sky-Watcher EQ-5/CG-5:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/572

 

jest na 4 baterie - czyli 6V, ale zrobiło by się na gniazdo zapalniczki przez stabilizator napięcia na 6V - miałem takie coś na CD-ROM w aucie - wtedy 5V i 12V

dotyczyło by to obserwacji poza miastem, a wiadomo, że autem wtedy tam.

 

Co sądzicie o tym rozwiązaniu - całość wtedy 1669.95zł + 359.95zł = 2029,90zł

 

Mniej niż, za Uniwersał i jak sami piszecie - lepszy sprzęt.

 

Czy ktoś z Was ma może taki napęd i mógłby się wypowiedzieć na jego temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem Syntę z innym montażem (http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_74/products_id/518)

tu mają z montażem PEQ5, zamiast EQ5 (jaka różnica?? ) chodzi o to, ze można do PEQ5 zamontować mechanizm, a do EQ5 nie?

Chyba coś źle przeczytałeś - nie ma takiego montażu jak PEQ5. W opisie jest napisane wyraźnie "montaż paralaktyczny EQ5".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.