Skocz do zawartości

małe APO do focenia w szerszym polu


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio do focenia używam 80ED i Atika 314L, zestaw daje pole widzenia FOV 58,5 x 47,6 arc min

to niestety trochę za mało na niektóre obiekty, zwłaszcza mgławice, które zdaje się polubiłem focić

naturalnie pewnie odpowiedź jest prosta, kup kamerę z większym chipem, ale większa matryca to większe filtry, koło no i dużo wyższe wymagania dotyczące optyki na skraju pola teleskopu

 

Pewnym wyjściem byłoby dokupienie flattenera np. WO III czy TeleVue, to wydatek rzędu 700-1000 zł

ale w sumie za niewiele więcej, można dokupić mały refraktorek

a tu wybór jest całkiem spory:

 

 

Astro-Tech AT66ED 330$

WO ZenithStar 66 SD - 1350zł

TS 70ED - 330€

 

i już z wyższej półki:

Borg 60ED - 585$

Takahashi FS60 - 2860zł

TMB 80 mm triplet - 1000€

Pentax 75 SDHF APO - 1100€

i zupełny odlot, niesamowity: Tele Vue-60is - 1700€

 

no i odwieczny problem który wybrać :D

a chciałbym kupić coś o ogniskowej 350-450mm

czy ktoś może coś powiedzieć o jakości obrazu zwłaszcza w tych najtańszych rurkach?

Astro-Techa66, ZenithStara66 i przede wszystkim tego Telescope Service

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz napiszę krótko, ale jak skończe przeprowadzkę to napiszę więcej ;)

Co do szybkiej oceny, to jako tanie Apo, WO 66mm sprawdza się naprawde nieźle. Na pewno nie mogę powiedzieć że mam problemy z aberacją a wręcz przeciwnie.

Punktowość na oko super, ale wiadomo że to trzeba było by porównać z innymi.

Pytanie tylko, czy chcesz fociś z flattenerem czy bez?

Poszukam czy mam zdjęcia bez flattenera, ale może się okazać, że mam tylko ceglaną ściane. :rolleyes:

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ciekawy problem ... małe APO do szerokiego kąta...

Mam dwie rurki z wymienionych przez Ciebie - Pentaxa 75SDHF i Taka FS-60C.

Obie uważam za swietne. Niestety nie ma róży bez kolców.

Takahashi FS-60C.

W standardzie, czyli za cenę wymienioną przez Ciebie mamy tylko OTA z "wyjściem" 1,25". Pierwszy problem - z dobrą dielektryczną kątówką 1,25" nie uzyska się ostrego obrazu - brakuje FF - wyjście - kupujemy oryginalną kątówkę Taka 1,25" i jest oki. Drugi problem - chcemy podłączyć CCD i potrzebujemy wyjścia 2" lub T2 (M42x0,75) no i się zaczyna poszukiwanie złączek... mały Tak ma wyjście M56x0,75 - rozwiazań jest kilka: złączki Taka, nie tylko drogie, ale i trudno dostępne, złączki BORGa - też nieźle kosztują, ale bez problemu kupujemy je w HUTECHu. Zła wiadomość - mamy złączki ale chip kamery jest średni lub większy i potrzebujemy field flattnera - tu jest takze kilka rozwiazań - oryginalny Tak do FS-60, Tak do Sky-90 lub BORG #7885 no i oczywiście kolejne złaczki - to chyba nie ma końca :blink: .

Mierząc CCD Inspectorem obraz uzyskany FS-60C + ST2000 dostajemy krzywiznę rzędu 30%, po zastosowaniu BORGa 8% czyli nieźle.

Koszty? Flattnery Taka to ok 400$, złączki (CAA, CA-35, spacery) drugie tyle, flattner BORGa to 250$, złączki to ze 200$ kolejne itd....

Jak widać kupno małego Taka to dopiero początek... wydatków. Ale efekty są świetne - dostajemy APO o ogniskowej ok. 300mm i płaskim polu kryjącym krążek ok. 40mm.

Aha - wyciąg jest typu R&P o malutkim wysuwie - zaledwie 30mm (stąd m.in. te złączki, przedłużki etc.)

Pentax 75SDHF

Jest to APO (ogniskowa 500mm) o ciekawej konstrukcji - z przodu klasyczny dublet, a w środku flattner dający płaskie pole dla średniego obrazka 6x6. Czyli nie potrzebujemy żadnego flattnera, ażeby podpiąć np Apogee U16 o chipie chyba 42x42mm. W standardzie dostajemy rurkę ze złączkami na 1,25". Obejmę do OTA, przejscie na 2" czy wyjście T2 trzeba sobie dokupić - i jak zwykle - jak japońskie to drogie.

Z tym, że w przypadku Pentaxa mamy wyjście z wyciagu o srednicy 60mm (nie gwint), więc tu łatwiej dorobić złączki (co ciekawe w cenie dostajemy przejściówkę na gwint M49x0,75 ... ).

W Pentaxie wyciąg typu R&P jest bardzo porzadny i wysuwa się na 75mm. Mozna również dokupić focal reducer 0,7 ale kosztuje majątek...

Jutro postaram się zrobić fotki sprzętów, ze specjalnym uwzględnieniem złączek.

Na załączonym arkuszu złączkologia do FS-60C oraz przykład złączek FS-60C+reducer Sky90+ST10 z CFW10

Pozdrawiam,

Jurek

FS60C_Jap.jpg

fs60csv_plus_sky90reducer.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za uwagi, matryca Atika ma raptem 13mm przekątnej, więc w zasadzie byłoby marnotrawstwem kupowanie rurki, która daje na wyjściu krążek średnicy paru cm, stad pomysł na coś małego i taniego, refaktorek byłby używany wyłącznie do foto, więc decydująca byłaby tylko dobra korekcja aberracji, punktowość gwiazdek, w zasadzie tylko w centrum pola

problem złączek to niestety wielka bolączka chyba każdego refraktora, tyle że te droższe, mają złączki wyjechane z ceną w totalny kosmos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ten TMB jest z serii SS (Signature Series). Wydaje mi się na podstawie opinii w internecie, że telepy tej serii są nieco gorsze niż "zwykłe" TMB. Np. nie mają wyciągu FT co akurat w przypadku lekkiego ATIKa może nie mieć takiego znaczenia.

 

Ja mogę polecić rurkę (TMB, StellarVue) na bazie optyki LOMO 80/480. :lol: Zrobiłem już pierwsze testy, gwiazdki są naprawdę ładne i malutkie w każdym filtrze bez potrzeby refocusowania. Teraz trzeba tylko dobrać odległość flattenera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh a to dzięki za info, bo myślałem że ta seria signature TMB to coś wyjątkowego, tym bardziej że piszą na jakiejś stronie, że to specjalna wersja limitowana do 100 szt rocznie, no proszę jak to można sie naciąć, bo wygląda na to, że te rurki zostały oznaczone podpisem, bo miały trafić do kosza, ale marketing wymyślił akcję jak na nich jeszcze zarobić ;)

ale wracając, zapomniałem o jeszcze jednej mianowicie Sky-Watcher Equinox 66, martwi tylko to, że mają szkło FPL-51, a nie FPL-53 jak np. większe edki

a może komuś się udało znaleźć gdzieś w necie jakieś surowe klatki z tych tanich "maluchów"?

fotek z tych droższych jest pełno, natomiast jakoś mało, albo wcale z tych tańszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WO 66mm również ma obiektyw z FPL-51, ale surówka 5 minut (a raczej crop) wygląda tak:

 

ngc891_surowka_crop.jpg

 

Zdjęcie zrobione z FF - ogniskowa 310mm.

Niestety ostrość ustawiana na oko i jeszcze parował mi obiektyw <_< Nie mam niestety jeszcze żadnej fotki robionej z pomocą Maxima...

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WO ZS 66mm SD Apo + FF WO II + Canon 350D unmod.

Czas naświetlania 300sekund, crop bez resizu.

Ogniskowa 310mm f/4.7

 

Tak na marginesie to wychodzi na to, że odległość FF do matrycy w moim przypadku powinna wynosić więcej niż zalecane 56mm... :angry:

No cóż... PiotrS miał podobny problem z MPCC i chyba trzeba założyć że to typowy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

cyknąłem kilka fotek:

1) porównanie wielkości - klasyczne SW 80ED, Pentax 75SDHF, Takahashi FS-60C

2) podłaczenie EOSa do małego Taka z flattnerem BORG #7885

3) podłaczenie SBIGa do małego Taka z flattnerem BORG #7885

4) porównanie wielkości flattnerów do małego Taka - Sky90 kontra BORG #7885

Pozdrawiam,

Jurek

porownanie.jpg

EOS_z_FSem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękna kolekcja Jurku i świetnie widać porównanie wielkości

heh, a ta zatrważająca ilość złączek FS'a jak ulał pasuje do tego wątku: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=23433&hl= ;)

 

dzięki uprzejmości PiotraL otrzymałem pełną klatkę EOSa 350D w WO 66mm i zrobiłem porównanie wielkości kadru dla ATIKA 314L (lub DSI IIIpro)

 

EOS350DvsATIK314LatZenithStar_66_F5.9_SD.png

i o ile w 350D WO66 bez flattenera widać sporą krzywiznę pola na brzegach kadru i duże winietowanie, to po crop factorze matrycy Atika obraz jest do przyjęcia w całym kadrze

a winietowanie widać na samych rogach kadru

co ciekawe, ten WO66 wygląada, że ma całkiem nieźle skorygowaną aberrację

zdjęcie PiotraL z Canona 350D rozłożone na poszczególne kanały RGB:

Clip_8atik_R.jpg Clip_8atik_G.jpg Clip_8atik_B.jpg

ale proszę się nie sugerować Plejadami, bo to młoda gromada i większość z nich to błękitne olbrzymy, ale gwiazdki w tle, statystycznie mają całkiem wyrównany rozmiar na poszczególnych kanałach

co w/g mnie właśnie świadczy o dobrze skorygowanej aberracji chromatycznej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jest to efekt zbyt mocnego zakręcania obejm.

Właśnie Sumas zwrócił na to moją uwagę. Teraz używam obejm metalowych (kupionych w DO, średnica 76mm) i bardzo pilnuje żeby obejmy były zaciśnięte prawidłowo, ale w czasie kiedy robiłem tą fotkę, miałem w użyciu zastępcze obejmy, plastikowe i z tego co pamiętam to zakręcałem je troszkę mocno.

Niestety proza życia nie pozwala mi na zrobienie kolejnych zdjęć, więc muszę cierpliwie poczekać, aż zapoluje kolejny raz na Plejady i wtedy wszystko wyjdzie ;)

Co do zdjęcia to... Przez moje roztargnienie (sorka ale właśnie się przeprowadzam) nie napisałem Sumasowi, że to są fotki już z flattenerem, za co przepraszam :rolleyes:

Czyli ogniskowa 310mm i f/4.7

Reasumując, korekcja abberacji chromatycznej - super, płaskość pola - ...no comments... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Fajny temat , ale coś ucichło.

To odświeżę.

Kusi mnie ten WO ZenithStar 66 już bym go łyknął gdyby nie pewne wątpliwości.

Do WO ZS 66 zalecany jest flattener WO II taki jak ma Piotrek.

Ja mam flattener WO III zalecany do Megreza.

Nie mam ochoty kupować dodatkowego flattenera do WO ZS 66.

Są jeszcze w ofercie WO dwa nieco większe maluchy ZS 70 i Megrez 72 do obydwu zalecany jest flattener WO III.

 

http://www.williamoptics.com/telescopes/telescopes_7X.php

 

No i mam takie pytania

Czy do WO ZS 66, flattener WO III będzie tak samo dobry jak flattener WO II , a może lepszy? Obiegowa opinia mówi że III jest lepszy niż II tylko do czego? czy do wszystkiego ?

Bardziej się skłaniam ku ZS70 lub Megrez72 z tego względu że mam już flattener zalecany do nich choć wolałbym ZS 66.

No i co wybrać? Jestem w kropce.

Co Wy koledzy na to ?

Piotrek L , a może podesłałbym Ci flattener III do porównania , przetestowania z ZS66 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam takie pytania

Czy do WO ZS 66, flattener WO III będzie tak samo dobry jak flattener WO II , a może lepszy? Obiegowa opinia mówi że III jest lepszy niż II tylko do czego? czy do wszystkiego ?

Bardziej się skłaniam ku ZS70 lub Megrez72 z tego względu że mam już flattener zalecany do nich choć wolałbym ZS 66.

No i co wybrać? Jestem w kropce.

Co Wy koledzy na to ?

Piotrek L , a może podesłałbym Ci flattener III do porównania , przetestowania z ZS66 ?

 

Co do ZS 70 i Megrez 72 to są to chyba inne konstrukcje (trzeba by było upewnić się jak tam z abberą) i więc pewnie dlatego zalecają WO III a nie WO II. Niestety przekonałem się, że Wujek Optyk sam nie wie w jakiej odległości od flattenera powinna być matryca.

W przypadku mojego ZS66 i WO II podają, że powinno być 55 czy 56mm (czyli do flattenera dokręcamy standardową przejściówkę T2/EOS o grubości 11mm i jest), ale w praktyce przy takim ustawieniu mamy strasznie rozciągnięte narożniki zdjęcia. Przez głupi przypadek zrobiłem swego czasu zdjęcia z dokręconą przedłużką T2/T2 o grubości 5mm i okazuję się że narożniki są dużo lepsze!

Teraz czekam na jakąś pogodę żeby to sprawdzić na 100%, ale w sumie to nie ma już co.

Co do testowania u mnie Twojego flattenera to chyba nie wyjdzie ;) Mieszkam w Wiedniu. Przy świątecznej szybkości poczty, czekałbyś na powrót swojego flattenera pewnie ze dwa miesiące.

A może się wybierasz na zlot do Gorlic? Jest szansa 60/50 że ja tam będe ;)

No i jeszcze jedno. Czy w WO III po wykręceniu noska 2", masz wewnętrzny gwint SCT? Bo w ZS66 masz tak, że odkręca się z końcówki wyciągu pierścień z zaciskiem na 1,25" i mamy gwint SCT.

Podłączanie poprzez Visual Back 2" daje zbyt duże winietowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ZS 70 i Megrez 72 to są to chyba inne konstrukcje (trzeba by było upewnić się jak tam z abberą) i więc pewnie dlatego zalecają WO III a nie WO II. Niestety przekonałem się, że Wujek Optyk sam nie wie w jakiej odległości od flattenera powinna być matryca.

 

Z tą odległością to wiem i tą lekcję odrabiałem jakiś czas temu.

 

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...odleg%B3o%B6%E6

 

Co do korekcji ZS70 i Megrez72 nie mam niestety pojęcia i dlatego wolałbym ZS66 tyle że do tamtych miałbym już flattener.

 

Co do testowania u mnie Twojego flattenera to chyba nie wyjdzie ;) Mieszkam w Wiedniu. Przy świątecznej szybkości poczty, czekałbyś na powrót swojego flattenera pewnie ze dwa miesiące.

A może się wybierasz na zlot do Gorlic? Jest szansa 60/50 że ja tam będe ;)

 

Właśnie nad tym myślę. Planuję wypad na tydzień na narty. Jeszcze nic nie rezerwowałem. Pomyślę o Krynicy bo to blisko Gorlic i będą dwa grzybki w barszcz :D

 

No i jeszcze jedno. Czy w WO III po wykręceniu noska 2", masz wewnętrzny gwint SCT? Bo w ZS66 masz tak, że odkręca się z końcówki wyciągu pierścień z zaciskiem na 1,25" i mamy gwint SCT.

Podłączanie poprzez Visual Back 2" daje zbyt duże winietowanie...

 

Nie wiem jaki jest gwint SCT w każdym razie u mnie w WOIII nosek wkręca się na gwint 60x0,75

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat , ale coś ucichło.

...

 

wybacz Jacku, ale ciągle zmieniają się plany;

bo mam w zanadrzu jeszcze obiektyw EF200 f/2,8L trochę musiałem poczekać na pierścienie makro, które zamówiłem, żeby pokombinować jakąś przejściówkę do kamery i w ten sposób uzyskać możliwość focenia kamerą w szerszym polu

problem w tym, że trochę mało back focusa się robi, sama kamera to ok 12mm od złaczaT2 do matrycy, "grubość koła filtrowego to 19,5mm a back focus Canona od wierzchu bagnetu EF do matrycy to ok. 44mm więc na samą złączkę EF/T2 zostaje jakieś 9-10mm, więc raczej nie uda się jej zrobić z pierścieni makro, tylko trzeba gdzieś zamówić dedykowaną

 

 

a z drugiej strony już chciałem zamówić ten refraktorek z TS: http://www.teleskop-express.de/shop/produc...Brennweite.html bo sample są dość obiecujące: http://www.teleskop-express.de/shop/produc...1151&type=d ale niestety znowu tylko z flattnenerem, a okres oczekiwania to 1-2 week, jak piszą, a w międzyczasie w DO pojawiła się oferta na Flattener TV, a ten znowu ma być dostępny w okolicach stycznia, więc to dlatego tak się to trochę przeciąga

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybacz Jacku, ale ciągle zmieniają się plany;

bo mam w zanadrzu jeszcze obiektyw EF200 f/2,8L trochę musiałem poczekać na pierścienie makro, które zamówiłem, żeby pokombinować jakąś przejściówkę do kamery i w ten sposób uzyskać możliwość focenia kamerą w szerszym polu

problem w tym, że trochę mało back focusa się robi, sama kamera to ok 12mm od złaczaT2 do matrycy, "grubość koła filtrowego to 19,5mm a back focus Canona od wierzchu bagnetu EF do matrycy to ok. 44mm więc na samą złączkę EF/T2 zostaje jakieś 9-10mm, więc raczej nie uda się jej zrobić z pierścieni makro, tylko trzeba gdzieś zamówić dedykowaną

 

Jasne, te rozterki i kombinowanie to normalka. Skąd ja to znam ?

Rozumiem że już masz ten obiektyw i problem by rozwiązała złączka Canon/T2 tyle że cienka tak ? te typowe mają 11mm grubości , ale ja gdzieś widziałem takie na 2mm.

Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem i o to chodzi to zaraz pomyszkuję i może uda się coś zaradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam to szkiełko od dość dawna i wiem że można zrobić przejściówkę nawet i dekla: http://www.deepfield.at/articles/canon2atik/ ale to hmm takie powiedzmy zbyt ATM'owe rozwiązanie :)

widziałem gdzieś toczone złączki ale troche drogawe, w okolicach 45 funtów i jeszcze przesyłka z Australii

 

o tu: http://webcaddy.com.au/astro/ProductList.asp?cat=atik

troche z tymi 45funtami przesadziłem...

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem kiedyś złączkę Canon/M42 taką do Dandeliona na Allegro od gościa , który te złączki robi.

Zgadałem się z nim bo potrzebowałem jakiejś nietypowej i on tą złączkę mi zrobił.

Skoro tnie bagnety Canona to dotoczenie do tego gwintu T/2 to betka.

Gość był z Lublina i na Allegro oferował bardzo nietypowe złączki. Mogę spróbować go odszukać.

Taka złączka u niego będzie kosztować ze 30-40 zł.

Wykonanie złączek które u niego kupiłem było bez zarzutu. Ładnie wyczernione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu ZS66 i flattener WO III, to gwint SCT to około 50.6mm czyli potrzebna by była tylko przejściówka (a w obecnych czasach to raczej nie jest duży problem).

Takie łączenie wszystkiego na gwint ma jedną super zaletę - nie ma problemu z nieosiowością ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem. W WOIII są dostępne dwa gwinty , większy M60x0,75 i z redukcją mniejszy M50.6x1.

Wygląda na to że WOIII ma większy przelot optyczny od WOII.

Wracając do małych refraktorków to trafiłem na tą stronę

 

http://www.iankingimaging.com/show_products.php?category=64

 

Kurs funta jest wyjątkowo niski

I co tu mamy?

WO ZS66 OTA za 234 BP = 1030 zł

WO ZS 70 OTA za 260 BP = 1150 zł

WO Megrez 72 FD OTA za 292 BP = 1280 zł

lub

Skywatcher Equinox 66 za 240 BP = 1050 zł

 

Wszystko to w Unii czyli blisko, szybko, tani transport, nie obchodzą nas celnicy , a do tego to co najważniejsze taniej niż w Stanach o Polsce nie wspomnę.

To niewiele drożej niż jakiś używany Sonar na Allegro.

Jest tylko jeden problem co wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.