Skocz do zawartości

IC 443 Sharpless 248 - Supernova Remnant


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Około 8000 lat temu (niektóre źródła podają 30 tys lat) w konstelacji Bliźniąt nastąpiła gigantyczna eksplozja, której efekty możemy obserwować po dzień dzisiejszy

IC 443 Supernova Remnant - pozostałość po supernowej, zwana mgławicą Meduza (Jellyfish Nebula) znajduje się ok 5000 lat świetlnych od Ziemi.

Gdzieś tam znajduję się gwiazda neutronowa, o średnicy ok. 20 km w swym z ostatnich z etapów swojego życia - "tylko tyle" pozostało po gwieździe, która musiała liczyć ok. 10 mas naszego Słońca by zakończyć swój żywot w tak spektakularny sposób

 

IC443.jpg

12x600 sek H-a tylko tyle zdołało się uzbierać w piątkowy wieczór zanim przyszły chmury, stąd niestety sporo szumu

ATIK 314L w 80ED na EQ-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że jeszcze ktoś w tym kraju ma choć trochę pogody. U mnie chyba dopiero w styczniu będzie jakaś szansa na czyste niebo... a wtedy będę gotowy :)

No niestety - w Polsce najlepsze warunki mamy na wiosnę. Paradoksalnie - najwięcej można wtedy zrobić. Niby są tylko 2 godziny pracy, ale średnia tygodniowa godzinowa mocno wzrasta. Co z tego, że mamy teraz długie noce, jak ilość roboczogodzin miesięcznie - 3 ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh te jednostki pracy należałoby liczyć raczej w sekundach - roboczosekundy ;)

bo właśnie ten obiekt chciałem focić po 900 sek, ale patrząc na mapy sat wyliczyłem tylko po 600 żeby było ok 20 szt, zrobiłem 15,

z czego i tak do stackowania nadawało się 12 ze względu na to, że ostatnie, focone były już przez cirrus nadchodzącego frontu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwoliłem sobie na zrobienie połączenia klatki Marcina z moją

i niesamowita rzecz, czemu Marcinie u Ciebie widać zupełnie inaczej?

gwiazdek jest albo jest więcej, albo mniej, albo w innych miejscach

 

ic443marcinPc_sumas.gif

 

uff, dopiero dotarło, że Twoja przecież bez darka :Boink:

heh ale wygląda niesamowicie myląco, jakby niektóre mocno się przemieściły i jeszcze zmieniły swoją jasność

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widze zasadniczej różnicy, biorąć pod uwage fakt że zdjęcie Marcina przez że zostało powiększone jest totalnie nieostre,rozmyte i pozbawione szczegółów,

według mnie materiału zarejestrowało się tyle samo na obu zdjęciach,

trzeba jeszcze wziąść pod uwage różnice w czasach 7200s vs 1800s.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widze zasadniczej różnicy, biorąć pod uwage fakt że zdjęcie Marcina przez że zostało powiększone jest totalnie nieostre,rozmyte i pozbawione szczegółów,

według mnie materiału zarejestrowało się tyle samo na obu zdjęciach,

trzeba jeszcze wziąść pod uwage różnice w czasach 7200s vs 1800s.

Ehm, tutaj nie chodzi o ostrość tylko to co dokłada pewna kamerka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widze zasadniczej różnicy, biorąć pod uwage fakt że zdjęcie Marcina przez że zostało powiększone jest totalnie nieostre,rozmyte i pozbawione szczegółów,

według mnie materiału zarejestrowało się tyle samo na obu zdjęciach,

trzeba jeszcze wziąść pod uwage różnice w czasach 7200s vs 1800s.

Prawda, porównanie trzeba by zrobić jeszcze raz - surówki w podobny czasie w stosunku do jasności optyki.

 

PS. Czemy ty nam tu młodzież paleniem demoralizujesz? Hę ;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widze zasadniczej różnicy, biorąć pod uwage fakt że zdjęcie Marcina przez że zostało powiększone jest totalnie nieostre,rozmyte i pozbawione szczegółów,

 

Pozbawione szczegółów przez maskę Bayera :) Najlepiej byłoby porównać pełne klatki z obu kamer, ale myślę, że różnica jest znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to oczywiste ze różnica będzie widoczna inaczej wszyscy by mieli kolorowe a nie mono. Kolorowa wygrywa tylko tym ze materiał zbiera się od razu i można pokazać zdjęcie w pełnej gamie kolorów.

Ile razy się naczytałem wypowiedzi gości którzy narzekali ze zrobili w Ha i tylko jeden kolorek i pogoda "padła" i nie mogli wrócić do tego samego obiektu.

Wszystko zależny od tego jak podchodzimy do zbierania materiału i jakimi warunkami dysponujemy.

 

Chodziło mi o pokazanie że kolorową się da. Pogoda nie dopisuje ale zasadniczo mogę mieć fajne zdjęcie wspierane kanałem Ha w kolorze przy "dwóch" podejściach bo kolor zbieram od razu na raz. Na marginesie szukam fajnej kamerki mono, a jakże.

 

 

Porównanie jest fajne ale nie do końca takie miarodajne. Moja wersja to pojedyncza klatka, słabo obrobiona, z innej ogniskowej, bez darków i w dodatku rozciągnięta (należało Jacku pomniejszyć swoje zdjęcie i dostosować poziom tła bo chyba tło z porównania nie jest do końca takie jak na twojej oryginalnej fotce)<_<

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie po prostu z przyzwyczajenia już lampie się na zdjęcia, szukając czegoś ciekawego, plenetoidek, novych itp. a nic tak nie pokaże różnicy jak szybka animacja z różnych czaso-okresów, tym bardziej, że dopiero przed chwilą naumiałem się robić gify z avików

a porównanie, masz racje zupełnie nie miarodajne, rozdzielczość, czas exp, nawet nie wiem jaką rurką to fociłeś i dużo lepiej robiłoby się je z surówek fitów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbka jest super. To przez edka 80 , klatki 30min ?

 

To już przez tmb, edka oddałem Bartkowi.

3 klatki po 30min i jedna 20min.

prowadzenie ap1200, kamerka sbig 6303

tak jak Marcin napisał jest to tylko próbka dlatego klatki pomniejszyłem o 75%

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.