Skocz do zawartości

Sky-watcher dobson 6" akcesoria


Ucio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zdecydowałem się na zakup pierwszego teleskopu i bedzie to Sky-watcher dobson 6". Miałbym kilka pytań związanyh z zakupem:

 

- lepiej brać ten teleskop z okularami UWA 10 mm i 25 mm czy super ploss 10 i 25 mm, wydaje mi się że druga opcja

- czy na poczatek okular sp 25 mm wystarczy do obserwacji ds-ów czy może dokupić coś innego odrazu?

- czy Vixen barlow 2x ( http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/713 ) bedzie dobry do obserwacji planet i da dobrą jakość obrazu czy może zainwestować w inny okular w podobnej cenie?

- co jeszcze poza literatura przyda mi się podczas obserwacji nieba i ekstloatacji teleskopu? ( filtry, inne okulary, konserwacja itp itd )

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi i jeśli mógłbym prosić o szybki odzew bo chciałbym na świeta już troche pomarznąć na dworze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ucio na forum

 

Myślę, że jak na początek okulary "Super Plossl" Tobie wystarczą

25 napewno będziesz mógł wykorzystać do DS

Narazie daj sobie spokój z filtrami, obserwój troszkę tym co będziesz mniał i jeżeli się wciągniesz to będziesz mógł dokonać zakupów kolejnych akcesorii

 

PS. Dlaczego wybór padł na Dobsona 6"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te okulary dodawane do Synty "Super-plossl" są w rzeczywistości zwykłymi plosslami, a te "Super Wide" jeszcze gorzej, bo to kellnery.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=293646

Tak czy inaczej, te "super plossle" będą lepsze od kellnerów. 10mm jest kiepski, ale ten 25mm jeszcze daje radę. Na jakiś czas Ci wystarczy.

I tak, jak wspomniał Metatron, wstrzymaj się na razie z zakupami. Poobserwujesz trochę, to będziesz lepiej wiedział, czego Ci brakuje, czego potrzebujesz.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson 6 ponieważ:

 

- nie wiem czy dostane "prawdziwa" wkrete jak sobie poobserwuje troche wiec nie chcialem za duzo siana wydawac ;)

- w wypadku dostania wkrety na pewno przesiade sie na co najmniej 10 cali zapewne takze wolalem za kase zaoszczedzaona w stosunku do ceny dobsona 8 cali kupic okulary itp

- mieszkam na obrzerzach Poznania takze niebo jest sredniej jakosci ( mozliwosc transportu przy pomocy kombii mam ale i tak tutaj zapewne 90 % obserwacji bede prowadzil takze narazie wiekszego teleskopu nie chcialbym kupowac

- narazie nie zamierzam nawet bawic sie w fotki z powodu kosztow takiej zabawy dlatego dobson, szczegolnie przy jego dobrej cenie

 

Co myslicie o tym Barlowie Vixena? warto to dokupic zeby poogladac jakiekolwiek szczegoly planet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiam się nad kupnem Synty 6. Nie chcę narazie kupować nic większego bo będe obserwował głównie z balkonu, ale chcę żeby teleskop był jak najbardziej mobilny, żeby wrazie czego można go było przewieść. Jak mi się spodoba astro to będe celował już w Syntę 10" ale to już niestety bardziej sprzęt stacjonarny niż przenośny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj synta 6" trafiła w moje rece wszystko było solidnie zapakowane, złozenie zajeło około 30 minut, cześci pasują do siebie idealnie. Teleskop zamówiłem z kolimacja ale wydaje mi się że nie do końca jest idealnie zrobiona, okulary jakie dostałem to UWA 25 mm i ploss 10 mm, do tego barlow 2x. Po pierwszych obserwacjach latarnii przy pomocy okularu 25 mm daje on dobry obraz, przy 10 mm jest wydaje mi się srednio, obraz ciemnieje i nie jest chyba do końca ostry ale uprzedzam ze nie mam zadnego doswiadcznia z teleskopami ;). Pomimo ciągłęgo zachmurzenia wczoraj polowałem na "dziury" w chmurach i udało mi się poogladać kilka gwiazd ale i tka nie bylo to czyste niebo, przy gwiazdach 25 mm dawał dobry obraz, ostry, 10 mm natomiast cieżko było złapać ostrość, chyba przez obserwacje przez delikatne chmury właśnie hehe. Mam nadzije ze pogoda sie poprawi szybko żebym mógł coś wiecej powiedzieć.

 

ps. Czy z tym okularem 10 mm tak powinnien obraz wygladać bo wiem że jest to przecietnej jakości okular ale jak wspomniałem nie mam zadnego pkt odniesienia?

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tez dzisiaj udało mi się trochę poobserwować gwiazdeczki i na tym 10mm mi się obraz rozmazywał, tzn. nie mogłem ostrości złapać i już myślałem ze oczy mam jakieś nie takie hehe. Była to moja pierwsza dłuższa obserwacja ze względów pogodowych i powiem wam ze nie spodziewałem się ze tyle tych gwiazdeczek jest na tym niebie:) Księżyc obserwowałem przez drzewa to lipa była. Nie mam pojęcia, jak, kiedy i gdzie mogę złapać Saturna i czy w ogóle na dobsonie 6" go złapie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.