Skocz do zawartości

Nowe zdjęcia Jowisza z VLT


avar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki zamontowaniu najnowszej generacji optyki adaptatywnej, udało się uzyskać najwyraźniejsze zdjęcia całego Jowisza wykonane z powierzchni Ziemi. Prototypowa optyka została zamontowana na teleskopie Melipal [8,2m], jedym z instrumentów VLT. Obserwacje Jowisza trwały około dwóch godzin, podczas których wykonano 265 zdjęć obiektu. Optyka MCAO wyróżnia się tym, iż może dać ostre obrazy wiele większych wycinków nieba, w porównaniu do zwykłej optyki adaptatywnej. Do roku 2010 optyka tego typu ma zostać zamontowana na teleskopie Gemini North oraz jest proponowana dla wszystkich instrumentów VLT.

 

Więcej tu: http://www.berkeley.edu/news/media/release...0/02_mcao.shtml

 

Zdjęcie z VLT:

 

post-8535-1229282024_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Damian ma talent, a naukowcy tylko sprzęt za ciężkie pieniądze... z resztą już wątek piotras o zdjęciach z wielkich obserwatoriów to potwierdził... tam nie potrafią wykrzesać ze sprzętu nawet połowy drzemiącego w nim potencjału... podejrzewam, że gdyby wpuścić tam jednego lub dwóch z naszych polskich astrofotografów, to ho, ho nawet Qbanos nie miałby się do czego przyczepić... :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje mi nic innego jak odesłać Was do zdjęcia w najwyższej rozdzielczości umieszczonego przez ESO. Dodam jeszcze, że obraz uzyskany ma rozdzielczość 90 milisekund łuku. Dwa razy wyższą niż obrazy uzyskane z HST. Nie wiem czy Damian Peach uzyskał podobne wyniki...

 

EDIT: I jeszcze jedno, VLT rejestrowało obraz w podczerwieni.

 

http://www.eso.org/gallery/d/71234-3/phot-33-08-fullres.jpg

Edytowane przez avar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje mi nic innego jak odesłać Was do zdjęcia w najwyższej rozdzielczości umieszczonego przez ESO. Dodam jeszcze, że obraz uzyskany ma rozdzielczość 90 milisekund łuku. Dwa razy wyższą niż obrazy uzyskane z HST. Nie wiem czy Damian Peach uzyskał podobne wyniki...

jakoś nie widzę specjalnej różnicy w szczegółowości, poza tym że wersja VLT jest obrzydliwie rozmazana i w dziwnych kolorach.

ale może chodzi o to że oni mogą pstrykać takie fotki kiedy zechcą a Damian tylko wtedy jak ma super seeing? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, Avar... patrząc na to zdjęcie w hires, zdecydowanie muszę zdementować rozdzielczość na poziomie milisekund. Detal, na pewno nie jest wiele większy, niż uzyskiwany metodami amatorskimi. Szczerze - jestem zadziwiony, że to niby rewolucja, 8 metrów szkła. Prawda jest taka, że atmosfera jest, jak woda. Nie przeskoczysz poza jej parametry. Poza skalą odwzorowania, nic tam więcej nie widać, co na miniaturce.

 

Jest lepiej, ale no może... 2 razy? Bardziej 1,5 raza. A jakie nakłady?

 

W każdym razie - do hubble'a nie ma porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na to zdjęcie w hires, zdecydowanie muszę zdementować rozdzielczość na poziomie milisekund.

 

Cóż, ja nie będe tego ani dementował, ani potwierdzał, z jednej prostej przyczyny. Mianowicie nie mam tak dużej wiedzy na ten temat. Może jest te 90 milisekund, a może nie ma. Skłaniam się jednak ku naukowcom z ESO. Tak czy inaczej, moim skromnym zdaniem, jest to najlepsze zdjęcie wykonane z Ziemi.

 

Jest lepiej, ale no może... 2 razy? Bardziej 1,5 raza. A jakie nakłady?

 

Według mnie niezależnie od nakładów, naukowcy powinni dążyć do uzyskania lepszych wyników obserwacji i pomiarów, nawet jeżeli ma być to niewielka poprawa.

 

A HST jak to HST, po prostu rządzi:D

Chociaż z drugiej strony patrząc na zdjęcia wykonane wykonane przez HST w podczerwieni, wydaje mi się, iż wypadają gorzej w porównaniu do VLT.

 

post-8535-1229294095_thumb.jpg

 

PS. Porównanie do HST odnosi się tylko do pasma podczerwonego. Co jest napisane w materiałach, które dorzuciłem z pierwszym postem...

Edytowane przez avar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja nie będe tego ani dementował, ani potwierdzał, z jednej prostej przyczyny. Mianowicie nie mam tak dużej wiedzy na ten temat. Może jest te 90 milisekund, a może nie ma. Skłaniam się jednak ku naukowcom z ESO. Tak czy inaczej, moim skromnym zdaniem, jest to najlepsze zdjęcie wykonane z Ziemi.

Oczywiście, że jest tyle, ile podają. Użyłem złego słowa. Chodzi mi o praktyczną rozdzielczość, a nie wynikającą z przeliczenia ogniskowej na piksel matrycy, którą to posługuje się team z ESO. Możemy sobie przeskalować optycznie obraz do teoretycznie dowolnej rozdzielczości, ale co z tego? Obraz jest tak rozmyty, że żaden szczegół nowy się nie pojawi. I to zjawisko jest dobrze widoczne na przykładowym zdjęciu.

 

Z resztą postu się zgadzam. Czasami mały krok kosztuje fortunę, zaś może zrewolucjonizować naszą wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej, ale no może... 2 razy? Bardziej 1,5 raza. A jakie nakłady?

zapomniałeś Adamie, że ten teleskop nie został zbudowany w celu fotografowania Jowisza, ale odległych o miliardy lat świetlnych galaktyk

zdjęcie Jowisza zostało wykonane jedynie przy okazji testów nowego systemu optyki

 

porównywanie z HST jest nie na miejscu. Ten teleskop jest setki razy tańszy, a możliwości co najmniej porównywalne, a pod wieloma względami znacznie większe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś Adamie, że ten teleskop nie został zbudowany w celu fotografowania Jowisza, ale odległych o miliardy lat świetlnych galaktyk

zdjęcie Jowisza zostało wykonane jedynie przy okazji testów nowego systemu optyki

 

porównywanie z HST jest nie na miejscu. Ten teleskop jest setki razy tańszy, a możliwości co najmniej porównywalne, a pod wieloma względami znacznie większe

 

pozdrawiam

Tak wiem, palnąłem głupotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.