Skocz do zawartości

Jaki kupic teleskop


Rafal G

Rekomendowane odpowiedzi

Na poczatek chcialem napisac ze moja wiedza w zakresie astronomi jest bardzo mala, powiedzmy 2/10

Do czynienia mialem z jednym teleskopem o ile mozna to nazwac teleskopem - typowa srebrna chinska "petarda" z allegro, poprostu dalem sie skusic malutkiej cenie 150zl, to sie telepalo, nie dalo sie ustawiac, slaba ostrosc i poza ogladaniem ksiezyca to tak naprawde nie zobaczylem nic, nawet jednej planety, a w zasadzie to nie bylem w stanie stwierdzic czy to planeta czy rozmyta plama. Rozczarowalem sie.

Chcialbym uniknac tego ponownie, wiec prosze o porade, interesuje mnie ogladanie głownie planet i ciekawostek dostepnych dla amatorow. Planety chcialbym widziec w jakosci ktora pozwolila by mi stwierdzic "o to jest ta planeta" - bo widzialem ja na zdjeciach a nie tylko dlatego ze wiem ze tam sie znajduje wedle mapy . Nie oczekuje ze bedzie to powalajaca jakosc. Jednak chcialbym dysponowac dobra "mocą" byc moze nawet delikatnym kosztem jakosci.

Teleskop bede urzywal na balkonie. Jest dobry widok, balkon jest rozmiarow 5m x 1.5m szeroki, w przyszlosci bede go urzywal na polu ale puki co musze pocisnac sie na balkonie. Druga sprawa co mnie interesuje to zeby dalo sie tez ogladac np sztuczne satelity.

Nie interesuje mnie fotografia itp.

Na teleskop zamierzam przeznaczyc do 2500zl. Co spełni moje wymagania ? Czy moze powienienem zastanowic sie na dobra lornetka ? Czy moze powinienem zakupic cos drozszego i lepszego ?

Prosze o podanie konkretnego modelu najlepiej takiego zebym nie musial go w wiekszym stopniu montowac ani dobierac soczewek na ktorych i tak nie mam pojecia.

Najlepiej prosze o linki do zaufanych sklepow z drobnym wyjasnieniem dlaczego ten.

Dziekuje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Jeśli myślisz o planetach i księżycu a czasem DS-ach to odpowiedź nasuwa się sama -> teleskop typu Maksutova-Cassegraina!

Nie wiem na którym piętrze masz ten balkon, bo musisz wiedzieć że jeśli obserwujesz z balkonu w bloku, to wystarczy że w zimie sąsiad pod tobą otworzy okno, a uciekające ciepłe powietrze zdegraduje Ci obraz.

Po prostu będzie wszystko pływało...

Wracając do sprzętu, to pytanie z jakim montażem było by dla Ciebie lepiej... Balkon sugeruje montaż azymutalny, ale trzeba zadać pytanie czy może to być montaż typu giro, czy powinien śledzić obiekt automatycznie?

Przykłady:

1. Teleskop + montaż azymutalny (ręczny) -> teleskop montaż azymutalny

2. Teleskop + montaż azymutalny z funkcją śledzenia -> Teleskop + montaż

 

Dwa razy podałem ten sam teleskop, ponieważ mogę go z czystym sumieniem polecić, zwłaszcza do obserwacji planeternych. Można spokojnie zobaczyć pierścienie Saturna (choć teraz to było by ciężko), Jowisza z pasami i Wielką Czerwoną Plamą, ich księżyce oraz fazy Wenus i czasem jak sie trafi Merkurego. Musisz jednak pamiętać że max powiększenie dla tego teleskopu to jest ok 250x, ale przy polskim seeingu rzadko można oglądać z powiększeniem większym niż 300x.

Ostatnio kolega ASSE kupił ten zestaw z punktu 2. ale musiał byś go osobiście zapytać, jakie wrażenia.

Patrząc na to że to dopiero 1021pln (lub 1900pln) z Twoich 2500pln, to jeszcze powinieneś pomyśleć o dobrych okularach, które będą dawać o wiele lepsze obrazy niż te dodawane do zestawu.

Najlepiej okulary Vixen LVW i NLV lub William Optics UWAN. Kasy zostaje na 1 lub 2 sztuki, więc można kombinować, ale trzeba pamiętać że najkrótszy okular do tego teleskopu powinien mieć 6mm ogniskowej.

Takie moje typy, to mogły by być te William Optics UWAN 7 i 16mm (powiększenia x215 i x93)

Oczywiście to przy założeniu że mówimy o zestawie nr 2. Tyle że oprócz kolegi ASSE nikt go nie miał i jeszcze nie było recenzji na temat pracy tego montażu. Na pewno nogi w nim nie są super stabilne, ale nie mnie oceniać.

Masz już coś opisane, jeżeli chcesz wiedzieć więcej np na temat wymienionych okularów to użyj google lub na stronie www.astronoce.pl szukaj testów tych okularów.

Ewentualnie możesz jeszcze zaszaleć i kupić dobrą kątówkę, np William Optics dielektryczna 1,25" 90 stopni.

Z tym że jeśli Twoja wiedza na temat teleskopów jest 2/10 to radzę jeszcze troszkę poczytać. Masz już bazę słówek, które użyłem powyżej. Opcja szukaj lub google dadzą Ci wiele do czytania.

Do tego jeszcze masz www.celestia.pl gdzie znajdziesz dużo przydatnych informacji i wyjaśnień.

Mam nadzieję że jeszcze ktoś napisze coś od siebie, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór okularów, bo moje typy niekoniecznie mogą być najsłuszniejsze!

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz jeszcze kilka pytan.

Oba teleskopy to te dokladnie same ? Bo nie moge dojsc jak 1 podana opcja jest bez gratisow, stojaka i jeszcze drozszy.

Czy ten drugi podany, to on juz jest w zestawie ze stojakiem tym co widaz ze wystaje tam kabelek ?

Co do okularow itp wolalbym sie wstrzymac bo narazie nie mam na tyle doswiadczenia i wiedzy co mnie bedzie zadowalac a co nie, zawsze moge dokupic puzniej.

Patrzac bardziej po modelach czy http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...a-pro,d760.html to jego mocniejsza wersja ?

lub nawet http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...a-pro,d817.html to to samo tylko "troszke mocniejsze" ?

I czy warto w moim przypadku inwestowac w cos mocniejszego, bo jak tego nie bede w stanie wykorzystac to nie ma co placic wiecej.

Prosze o odpowiedz. Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba teleskopy to te dokladnie same ? Bo nie moge dojsc jak 1 podana opcja jest bez gratisow, stojaka i jeszcze drozszy.

hehe, faktycznie, masz rację, opcja nr 2 jest tak bardzo promocyjna że opłaca się kupić z tym autotrackingiem nawet jakby miało się go potem wyrzucić i używać teleskopu na innym montażu :D

hmmm, wyrzucić - albo sprzedać! kiedy forumowa giełda zostanie zalana przez taniutkie autotrackingi? ;)

 

Patrzac bardziej po modelach czy http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...a-pro,d760.html to jego mocniejsza wersja ?

lub nawet http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...a-pro,d817.html to to samo tylko "troszke mocniejsze" ?

tak, to jego grubsi bracia. haczyk jest taki że oprócz tego że droższe, są też o wiele cięższe więc ich montaż też musi być bardziej masywny. ale czy się opłaca to już ci nie powiem, nie patrzyłem przez tamte większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Rafał

 

podstawowa sprawa dla Ciebie to przeczytać teleskop na balkon ;)

 

Jeśli jesteś fanem kabelków, pilotów i akumulatorów, to pod rozwagę stawiam jeszcze takiego Celestrona nextar 4 SE chociaż osobiście miałem tylko okazję pobawić się nim w sklepie. Poszukaj opinii na jego temat w necie

 

Mak to będzie dobry wybór na planetki i inną hałastrę :) Jednak im większy i cięższy sprzęt wybierzesz, tym więcej problemów z montażem pod niego miał będziesz. Jeżeli Twój balkon ma 1.5m głębokości, to być może da radę używać wygodnie montaż typu paralaktycznego (chociaż ja odnośnie tego jestem sceptyczny) Według mnie najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o balkon to głowica Alt-Az. Osobiście na balkonie używam teleskopu SC o aperturze 8". Wraz z 2" kątówka, szukaczem, nasadką bino i okularami całość waży około 8 kg. Kompletnie uzbrojony Mak 180mm waży mniej więcej tyle samo, jeśli nie więcej. Mało jest montaży azymutalnych, które mogą dzierżyć taka wagę bez jęczenia - zwłaszcza tych skomputeryzowanych. Ja wybrałem głowicę Giro m.in. z powodu dużego udźwigu oraz prostoty używania (ale ma ona także swoje ograniczenia - brak mikroruchów może być uciążliwy dla początkującego, potrzebne są przeciwwagi). ale gdybym teraz wybierał azymutalny montaż elektryczny, to miałbym nielichą zagwozdkę, ponieważ pod cięższe tubusy wybór jest baaardzo ograniczony.

 

Reasumując: do planet, na balkon sugerowałbym np. maczka 4-5" na np. Porcie (chociaż Giro do satelitów IMHO 100x lepsze ;) ) Będzie to sprzęt który na pewno Cię nie rozczaruje w tym zakresie

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba teleskopy to te dokladnie same ? Bo nie moge dojsc jak 1 podana opcja jest bez gratisow, stojaka i jeszcze drozszy.

Czy ten drugi podany, to on juz jest w zestawie ze stojakiem tym co widaz ze wystaje tam kabelek ?

 

Promocja to promocja... :D Sam więc widzisz że możesz spokojnie zaryzykować i kupić ten z pkt 2. bo jeśli Ci się montaż nie spodoba to nic nie stracisz w stosunku to pkt 1.

Zawsze będziesz mógł dokupić sobie montaż z pkt 1. a ten sprzedać, albo mieć dwa. Sam ocenisz.

Ten wystający kabelek idzie do pilota, którym sterujesz silniczkami wbudowanymi w montaż.

 

Co do okularow itp wolalbym sie wstrzymac bo narazie nie mam na tyle doswiadczenia i wiedzy co mnie bedzie zadowalac a co nie, zawsze moge dokupic puzniej.

 

Czy mamy rozumieć, że podana kwota na wydatki obejmuje tylko teleskop i montaż? Bo gdybyś mógł sobie porównać te standardowe okulary (dołączane do telesopu) z tymi moimi typami, to wszystko by było jasne jak słońce :szczerbaty:

 

Patrzac bardziej po modelach czy http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...a-pro,d760.html to jego mocniejsza wersja ?

lub nawet http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...a-pro,d817.html to to samo tylko "troszke mocniejsze" ?

I czy warto w moim przypadku inwestowac w cos mocniejszego, bo jak tego nie bede w stanie wykorzystac to nie ma co placic wiecej.

 

Kolega Szuu napisał już jaki jest podstawowy "mankament" większych maków, ale do tego jeszcze można dopisać większy problem z uzyskiwaniem mniejszych powiększeń... Taaa... Wiem że to brzmi śmiesznie, ale w astronomi często przydaje się powiększenie 30-50x, zwłaszcza do mgławic i galaktyk, a możesz być pewny że będziesz chciał tam zaglądnąć ;)

Mak 127mm (ten z moich linków) jest bardzo mobilny a to też ma znaczenie, bo targanie ciężkiego teleskopu do przyjemnych nie należy :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze zdecyduje sie na http://deltaoptical.pl/teleskopy/zestaw-as...tlas,d1491.html

Mam jeszcze takie pytanka, jak taki autotracking sie obsluguje ?

Czy poprostu podpinam do laptopa pod port COM albo LAN, odpalam odpowiedni program i dalej to juz komp posteruje ?

Jak znapisalem w pierwszym poscie, interesuje mnie ogladanie sztucznych satelitow, np ISS, czy bede w stanie tez przy urzyciu tego teleskopu przyjemnie popatrzec ?

Powiedzmy ze w jakosci http://galeria.astro-forum.org/data/media/...cj_-_warpal.jpg

A moze za duzo wymagam ?

Edytowane przez Rafal G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsługi to nie mam zielonego pojęcia, ale na pewno obsługa jest bez udziału komputera PC (w zestawie jest pilot ale bez funkcji go-to).

Co do sztucznych satelitów, to zdecydowanie będzie ciężko, ale montaże z prowadzeniem, które potrafią nadążyć za satelitami to już baaaardzo drogie zabawki.

Dlatego też podlinkowałem opcje dla montażu z "ręcznym prowadzeniem".

Tak czy siak, licząc koszty i tak wyjdzie taniej kupić ten zestaw na promocji i np Vixena Porte, niż sam teleskop i V. Porte. Czysty rachunek ekonomiczny a będziesz miał do wyboru dwa montaże!

Co do jakości obrazów satelit, to pytaj Warpala, on mam już dużą praktykę.

Ja bym osobiście nie nastawiał się tak na "bieganie" za satelitami i zainwestował ewentualnie w lepsze okulary. To tak z mojego doświadczenia.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.