Skocz do zawartości

Teleskop wędrownika


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy przypadkiem nie szukasz czegoś takiego:

Yukon 6-100x100 , a ta propozycja jeszcze tu nie padła.

Yukon ma swoje zalety: dobry szukacz, duży obiektyw 100mm, prosty obraz, małą wagę i krótki tubus. Ma i wady, a zwłaszcza wybitną dystorsję i sporą chromatozę. Ale w sumie to niezły "Teleskop wędrownika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Merak'u, tylko że jak wyjeżdżam w teren to na miesiąc. No ale dzięki wielkie za linka. A co do tej lunetki: http://allegro.pl/item525167820_luneta_obs..._jak_alpen.html to czy istnieje takie coś jak polepszenie światło-siły? Nie znam się na tym. Przydałby się jakiś filtr nebularny do M31 bo tylko to umiem znaleźć. :( No i zimą M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dementorina!

Obawiam się,że z naszych rad rozumiesz mniej więcej 50%. Mylne też wyciągasz wnioski z pierwszych prób z lunetą Dementorina. Nie ma w tym nic złego, każdy z nas był kiedyś zielony w temacie. Aby nasze rady miały sens, musisz trochę podszkolić się w podstawach. Polecam:

www.celestia.pl [o astronomii ogólnie, różne aspekty]

www.optyczne.pl [tam znajdź ogólne artykuły dotyczące lornetek i ich cech użytkowych]

Oczywiście chodzi mi o lekturę ogólnych podstaw w dziedzinie obserwacji małym sprzętem a nie wertowanie całej zawartości tych serwisów! Po tytułach znajdziesz na tych stronach wybrane artykuły, które zawierają potrzebne Ci informacje. Resztę zwyczajnie pomiń. To Ci powinno rozjaśnić pewne kwestie, to nie wiedza tajemna, ale trudno tu pisać na forum elaboraty po kilka stron.

Parę konkretów i sprostowań:

-NIE potrzebujesz w lornetce powiększeń rzędu 50x. To,że nie widzieliście obiektu w lunecie 90mm było spowodowane albo nie trafieniem w niego, albo wybraliście obiekt o za słabej jasności powierzchniowej w stosunku do średnicy Waszego sprzętu lub ewentualnie jasności tła nieba w miejscu i dniu obserwacji. Nie rzucajcie się na słabe i rozmyte obiekty, bo porażka gwarantowana. Manipulacje powiększeniem dla ściemniania tła nieba itp. maja sens przy obserwacji takich obiektów, ale to w przyzwoitym teleskopie o dużej średnicy. 8-calowej Synty raczej do plecaka na zimowisko nie wsadzisz...

-NIE wierzę w Twój statyw. Serio. Opisałem Ci chyba wcześniej [nie widzę teraz poprzedniej strony wątku] ten, którego używam do lornety 15x70, żebyś miał jakieś pojęcie, jaki musi być statyw pod dużą lornetę. Ty piszesz o statywie za parę dych, który mieści się w plecaku. Kiepsko mi to pachnie. Opisz go dokładnie -ile waży, maks. wysokość, przekroje [średnica] górnej części nóg [ile segmentów, 3 czy 4] i kolumny centralnej. Głowica plastik czy metal, jeśli plastik to czy podparta z 2 stron itd. W najlepszym razie ten statyw nada się z pewnym trudem pod lornetkę 10x50, o ile nie będzie za niski [chyba,ze zamierzasz kłaść się pod nim lub klęczeć na karimacie przy -5 st. C]. 15x70 będzie miała dużo wyższe wymagania... W najgorszym możesz go odpuścić zupełnie lub... wykorzystać jako mini statyw, ze złożonymi nogami i schowaną kolumną, postawiony na jakimś murku czy dachu auta. Serio, sprawdź, czy się da wykorzystać w tej konfiguracji. Ja w początkach astro-kariery również z tego sposobu korzystałem.

-Pamiętaj,że aby połączyć lornetkę z typowym statywem foto, potrzebujesz złączki, tzw. adaptera [L-adaptera, od kształtu]. Poszukaj na stronach dystrybutorów w akcesoriach do lornet. Np. www.deltaoptical.pl lub innego -w Delcie mieli solidną, metalowa złączkę od Yukona, tylko gdzieś "zaszyta" w podstronach, trzeba wchodzić przez markę, a nie kategorie sprzętu. Astrokrak robił metalowe adaptery z kątowników. gdzie indziej znajdziesz taki plastikowy adapter dobry do lornet 10x50, pod większe wg. mnie za słaby. Lornetka powinna mieć [sprawdź w opisie] gniazdo do mocowania na statywie, ukryte pod zaślepką na osi łączącej połowy lornety, wkręca się tam śrubę z górnego ramienia tego adaptera. Drugie ramię stanowi stopkę z otworem pod śrubę mocującą w głowicy statywu. Lornety klasy 10x50, 11x56, 12x60 możesz używać bez statywu w razie czego. Warto wtedy skorzystać z podparcia o drzewo, płot, mur, dach auta. Z żadna lorneta o dużej średnicy i powiększeniu ten manewr się nie uda, a tym bardziej z jakakolwiek lunetą

Pozdrawiam

-J.

P.S. Teraz dopiero doczytałem,ze próbowaliście się z Dementorinem dobrać do M57 -tu akurat problem w druga stronę, to jest mały obiekt [mgławica planetarna], do rozpoznania wymagający zarówno sporej apertury, jak i dużego powiększenia. Wątpię, czy tamta luneta dałaby radę, aczkolwiek nie zdziwiłbym się, gdyby normalny astronomiczny refraktor 90mm [tej samej średnicy] z wymiennymi okularami poradził sobie. To jest typowy obiekt pod teleskopy, a nie lornety czy małe lunetki ziemskie. Z tej klasy obiektów tylko jeden -M27- jest na tyle jasny i duży, ze da się wyłuskać już dużymi lornetami [w 15x70 widoczna świetnie, w 60-tce ledwo-ledwo, w Rumunii w górach znalazłem ją chyba 50-tką, ale nie jestem pewien]. Luneta Demetorina zje M27 na śniadanie czy raczej kolację, o ile da rade wycelować bez szukacza. Tyle,że trzeba poczekać do lata. Polujcie głównie na jasne i zwarte gromady otwarte, potem rzucajcie się na kuliste i to te jaśniejsze. To są obiekty pod małe sprzęty, w tym lornetki, jest ich całkiem sporo. Z galaktyk to tylko M31 z towarzyszami, M33, M81/82 i szlus. Czasem trafi się jasna kometa -C2007 N3 Lulin szykuje się na luty.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw:

-3 segmenty

-wys. 128cm

-możliwość żeby korbką jeszcze podnieść

-rączka do przenoszenia statywu

-ruchoma głowica z poziomicami

-z dołu haczyk

 

Nie pamiętam firmy :/

 

A co sądzicie o Yukon 6-100x100? Sprawdzi się na obozach miesięcznych i na dłuższych wyjazdach w teren?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli może ponad 150cm z kolumną wysunietą na maks. Od dużej biedy może się nada pod lornetę 10x50, na wyjazdy daleko od domu, tak jak myślałem. Chyba wiem nawet, o jaki statyw chodzi. Wygoda użytkowania będzie mizerna, sporo zależy od średnicy kolumny. Większych sprzętów nawet nie próbuj wieszać.

Co do Yukona 100mm -to mógłby być taki kompaktowy sprzęt na wyjazdy, ale problemem, jak przy każdej mobilnej lunecie, jest statyw. Wymagania w zasadzie wykluczają statywy foto, nie tylko ze względu na sztywność, ale także problem opadania niewyważonej głowicy, co utrudnia obserwacje z powiększeniami ponad 50-60x. Przerabiałem to ze swoim "zaćmieniowym" refraktorkiem 80/400.

Moja rada: jeśli istotnie chcesz obserwować przy okazji na wyjazdach typu wakacje, ferie, zostań przy lornetce. O aspektach wyboru już Ci napisałem chyba wszystko. Teoretycznie możesz na stacjonarne wyjazdy, gdzie jest możliwość zabrania większej ilości bagażu, wozić taką 15x70 ze statywem. Tylko lorneta 1.4kg, statyw 2.5-3.0kg, do tego rozmiary. Z lunetą sprawa będzie o wiele trudniejsza, bo albo będzie tak mała,że pokaże tyle, co lornetka, albo będzie duża i ciężka, co natychmiast generuje problem statywu, a do solidnych powiększeń jeszcze wyważenia głowicy lub głowicy z mikroruchami itd. itp.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to masz wybór między:

-10x50 i ew.10x56/11x56 -obserwacje także bez statywu, możliwość zabrania wszędzie

-15x70 -pod statyw, znacznie większe gabaryty, nie da się zabierać na piesze wycieczki jako lornetka "turystyczna".

12x60 zniknęła widzę z rynku

 

Opcja pierwsza, to jak lornetki chcesz używać także do innych celów i nie masz na porządny statyw. Modeli 10x50 jest sporo, nie będę polecał konkretnego, lepiej zrobią to inni, przejrzyj też forum, było sporo dyskusji i propozycji. Zapomnij allegro rzecz jasna, tylko wiarygodni dystrybutorzy. Może być coś od Nikona, Delta Optical, Olympus itp. 10x56 chyba DO ma model Titanium, dość drogi, ale nie wiem, co wart. Sprawdź może na www.optyczne.pl w testach.

 

Drugi wariant, to Celestron Sy Master 15x70 -przyzwoita a niedroga. Zakup solidnego statywu, który będzie kosztował niewiele mniej od samej lornety jest koniecznością. Cały zestaw,ew. z lepszym L-adapterem [złączka lorneta-statyw] niż dają w komplecie z lornetą wyniesie Cię w granicach 800-850zł.

Przy czym minimalne wymagania co do statywu to np. taki Velbon Sherpa [kilka modeli], co jest opcją minimum, niektóre z tej serii moim zdaniem są o 5-10cm za niskie do wygodnego użytku z tą lornetą, ale sprawdź sobie, jakie tam są przekroje nóg, kolumny [26mm], ogólna waga całości [2.2kg]. Szukaj tych ponad 160cm. Lepszy byłby jakiś DV7000 lub podobny, bo ma grubsze nogi i kolumnę. Podaje akurat te, bo je znam z danych i oglądu w sklepach, sam mam starszego D700 [3kg wagi, przekroje po 30cm, wys. 167cm] Uważaj przy tym na niektórych dostawców statywów, bo podają maksymalna wysokość statywu, ale ze złożonymi do pionu nogami, co jest bezczelnym oszustwem. Statyw wielkości i wagi D700/DV7000 może nie wejdzie do plecaka, nawet dużego [ Sherpy owszem, a DV7000 jest krótszy po złożeniu od mojego D700, kosztem mniejszej wysokości roboczej o 5 cm]], ale na pewno da się do niego wygodnie przytroczyć z boku.

Jeśli priorytetem jest astro i maksymalny zasięg w nim, to 70-tka będzie bardziej optymalna, bo to po prostu większe szkła i zobaczysz więcej niż w 50-tce, nawet najlepszej jakościowo i kilka razy droższej. Jeśli jednak gabaryty sprzętu są ograniczeniem, wybór nie jest oczywisty. Rozrysuj sobie na papierze wielkości A3 prostokatny zarys wymiarów tej 15x70 i jakiejś 50-tki -to Ci ułatwi wybór w tym kontekście.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka że wam jeszcze zawracam głowę, ale jaką polecacie mi lornetkę do DS'ów? Od 300 do 800zł. Tylko żeby jakaś dobra była.

 

Przepraszam, że nie na temat. Ale, Dementorin, dlaczego pytasz się o to samo w dwóch wątkach? Tutaj i w dziale LORNETKI? :)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.