Skocz do zawartości

Pierwsza fotka nowym zestawem


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

 

Pierwsza fotka z nowego montażu, z przerobionego Canona i z prawdziwym guidingiem. Co prawda na początku sprzęt sprawiał trochę problemów, ale później już było bardzo dobrze :)

 

SW 150/750, Canon 350mod, guiding z SW 80/400 + Vesta.

30 x 240 sekund / ISO800

 

Niestety trochę się zawiodłem na jakości bo jak widać bez korektora komy ani rusz...

 

Stackowane w DSS, niestety z problemami, wybierając każdą inną opcję stackowania nić Average, lub Median DSS na koniec wyrzuca mi TIFF'a zajmującego 8kb i koniec zabawy, nie wiem co z tym fantem zrobić, a możliwe że trochę by to pomogło. Miał ktoś takie problemy?

 

Pozdrawiam

malykon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci zapytam: jak wygladal przebieg guidingu ;)

 

Trudno mi powiedzieć, bo ciągle zmieniałem ustawienia (agresywność, czas naświetlania) szukając złotego środka, tak więc te gorsze klatki miały maksymalne błędy na poziomie trochę ponad 4 arcsec, ponadto na początku miałem problemu z ustawieniem lunetki biegunowej. Co prawda jak kupowałem od Ciebie montaż była ona ustawiona, ale musiałem ją wyjąć więc się rozregulowała i musiałem przeprowadzić justowanie, co nie zbyt dokładnie mi wychodziło na początku ;) ale w końcu się udało i finalnie błąd RACZEJ nie przekraczał 2 arcsec

 

Ponadto w montażu dopatrzyłem się identycznego niedopatrzenia przez producenta jak w moim poprzednim EQ3-2. Mianowicie był niezabezpieczony pierścień, który od dołu trzyma oś RA i którym kontruje się luzy. Czy jest dokręcony czy nie można łatwo sprawdzić zdejmując teleskop i przeciwwagi, a następnie po odblokowaniu osi RA kręcić nią dookoła kilka razy. Jeśli jest zabezpieczona będzie cały czas z takim samym oporem się obracała, jeśli będzie niezabezpieczona po kilku obrotach oś nie będzie chciała iść dalej, albo całkiem się wykręci i będzie można ją wyjąć... Ciekawe że to mój drugi montaż w życiu i drugi z takim samym niedopatrzeniem ze strony producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto w montażu dopatrzyłem się identycznego niedopatrzenia przez producenta jak w moim poprzednim EQ3-2. Mianowicie był niezabezpieczony pierścień, który od dołu trzyma oś RA i którym kontruje się luzy. Czy jest dokręcony czy nie można łatwo sprawdzić zdejmując teleskop i przeciwwagi, a następnie po odblokowaniu osi RA kręcić nią dookoła kilka razy. Jeśli jest zabezpieczona będzie cały czas z takim samym oporem się obracała, jeśli będzie niezabezpieczona po kilku obrotach oś nie będzie chciała iść dalej, albo całkiem się wykręci i będzie można ją wyjąć... Ciekawe że to mój drugi montaż w życiu i drugi z takim samym niedopatrzeniem ze strony producenta.

 

Ufff ciekawe doswiadczenie :huh: . Nigdy nie krecilem wiec nie mialem mozliwosci tego doswiadczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po prawie miesiącu wróciłem do starego zdjęcia za sprawą kolegi który zamieścił opis dodatków do Gimp-a. Wiem że zdjęcie stare, ale uważam je za najlepsze jakie udało mi się zrobić do tej pory, więc lubię do niego wracać.

 

Udało się usunąć, a raczej przyciemnić komę ;) Ale przynajmniej już tak nie psuje ona zdjęcia, ponadto troszkę gradient usunięty. Minus Gimpa jest taki że nie obsługuje on 16-bitowych Tiffów chociaż i tak nie bardzo wiem co na tym tracę, optycznie nie zauważam różnicy.

 

Co prawda MPCC już siedzi w wyciągu, ale jakoś czasu i pogody brak, ani zdjęcia jeszcze nie miałem okazji przez niego zrobić, a i nawet ATM-owy autofocuser jest i nawet działa ;)

zdjecie_ma_e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zobaczysz tego nigdy wizualnie. Zaryzykuję, że nawet przez największy profesjonalny teleskop. Za to na zdjęciu nawet z teleobiektywu będzie podobnie widać jak tu, z teleskopu.

 

Nie rozumiem. Chodzi Ci o to że nie zobaczę kolorów czy że te miejsca na mapie nieba uległy zmianie czy coś w ten deseń..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Chodzi Ci o to że nie zobaczę kolorów czy że te miejsca na mapie nieba uległy zmianie czy coś w ten deseń..?

 

Kolory to pierwsza sprawa - na pewno ich nie zobaczysz, po drugie wątpię żeby w ogóle udało Ci się wypatrzeć Koński Łeb, przynajmniej ja podczas tej sesji w wizualu nic tam nie widziałem w swoim, niewielkimi co prawda 6" lustrze...

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha a chciał bym się dowiedziec czy we wszechświecie w ogóle kolory autentycznie są i czy te zdjęcia są "kolorowane" zgodnie z tym jak wyglądają te obiekty w rzeczywistości? Jestem zielony w tych sprawach, czy może z ziemi po prostu nie widac kolorów bo atmosfera tak działa ?? Moje hipotezy z pewnością są błędne, więc proszę mnie oświecic xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha a chciał bym się dowiedziec czy we wszechświecie w ogóle kolory autentycznie są i czy te zdjęcia są "kolorowane" zgodnie z tym jak wyglądają te obiekty w rzeczywistości? Jestem zielony w tych sprawach, czy może z ziemi po prostu nie widac kolorów bo atmosfera tak działa ?? Moje hipotezy z pewnością są błędne, więc proszę mnie oświecic xD

 

We wszechświecie są kolory, docierają one nawet przez atmosferę, co prawda na surowych zdjęciach zwykle wypadają słabo, dlatego trzeba je wyciągać (nie kolorować!) w programach graficznych. A że obróbka zdjęć jest już kwestią indywidualną jeden obiekt u kilku osób może mieć np różne odcienie, no ale nigdy nie zmieni się z np czerwonego na zielony ;)

 

A to że widzimy przez teleskop obiekty jako szare wynika z budowy naszego oka, które składa się z dwóch rodzajów "detektorów", czopki do widzenia dziennego - kolorowego, oraz pręciki do widzenia nocnego przy bardzo słabym świetle i to głównie one wykorzystywane są przy obserwacjach astronomicznych, są one znacznie czulsze na światło, ale coś za coś - za ich pomocą widzimy tylko czarno-biały obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się usunąć, a raczej przyciemnić komę ;) Ale przynajmniej już tak nie psuje ona zdjęcia, ponadto troszkę gradient usunięty.

 

Nie tedy droga po mojemu. Jak chcesz softwareowo usuwac kome, to dobrze sprawdza sie IRIS. Menu "geometry" i pomyszkuj empirycznie co i jak.

 

1.JPG

 

Na przykładzie nie widac za dobrze jak to działa, bo przy ED120/900 i ATIKu ten problem praktycznie nie wystepuje, ale jak walczyłem C102VW i 300D był to standardowy krok procedury obróbki dla mnie. A w IRISie cały czas pracujesz na 16bit.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.