Skocz do zawartości

Księżyc + lustrzanka hybrydowa


IrtyK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

od jakiegoś czasu próbuję cyknąć fotkę księżyca i ... i nic :P dziś było czyściutkie niebo więc od razu za sprzęt i na pole ;p

aparat to Photon 584 o takich parametrach :

Specyfikacja.

 

Typ oraz wielkość fizyczna matrycy CCD 1/2.5”

Rozdzielczość matrycy (efektywna) 5MPx

Czułość (ISO) Auto, ręcznie: 50-400 (50, 100, 200, 400)

Typ kart pamięci SD / MMC

Wbudowana pamięć 16MB

Maksymalna rozdzielczość zdjęć 3648x2736 (10M, interpolowana)

Pozostałe rozdzielczości 2560x1920 (5M), 2048x1536 (3M), 1280x960 (1.3M), 640x480 (VGA)

Zapis sekwencji wideo 320x240x30fps, dźwięk mono

Proporcje obrazu 4:3

Zakres ogniskowych (rzeczywisty) 6.6-52.8mm

Zakres ogniskowych (dla formatu 35mm) 39 – 352mm (zoom 8x)

Jasność obiektywu (wide-tele) f/2.8 - f/3.4

Maksymalna przysłona f/5.6 - f/6.8

Stabilizacja obrazu BRAK

Autofocus / ręczny nastaw ostrości detekcja fazowa TTL / brak

Zakres AF w trybie makro / normalnym ok. 15cm – 50cm / ok. 50cm – nieskończoność

Tryby pracy aparatu Auto, P, A, S, M, + 14 programów tematycznych

Zakres czasu ekspozycji 16-1/2000s

Kompensacja ekspozycji w zakresie +/- 2 EV z krokiem 1/3 EV

Balans bieli auto, światło słoneczne, chmury, światło żarowe, światła jarzeniowe, własne ustawienie

Pomiar światła punktowy, matrycowy, centralnie ważony

Zasięg lampy błyskowej 1 – 3 metrów dla Auto ISO

Tryby pracy lampy błyskowej auto, redukcja czerwonych oczu, włączona, wyłączona, slow symc

Gniazdo zew. lampy błyskowej BRAK

Formaty zapisu JPEG (EXIF 2.2), MPEG4 (ASF)

Wyświetlacz 1,6” TFT 80k pikseli

Wizjer Jest, EVF

Zasilanie 4 baterie/akumulatorki LR6 (AA)

Przesył danych USB (ok. 800kB/s

Polskie menu Jest

a fotka jaką udało mi się zrobić (oczywiście wybrana z 25 innych ;p )

 

pic00020he4.jpg

(EV0.0 , F6.8 , 1/1000 , ISO 50

 

po powrocie i wrzuceniu tego na komp przeraziłem się, mało brakowało a by sopel zemnie został (-15C) około 20-30 min stałem, na wyświetlaczu po "cyknięciu" fotki obraz sie pojawiał to było nawet ok było widać że to trochę rozmazane ale to zupełnie co innego niż to ! w aparacie też wygląd masakryczny ;p ale dla czego na kompie wszystkie ciemnie prawie nic nie widać ? huh :/

 

może ktoś mi powiedzieć jakie funkcje jak ustawić żeby następnym razem wyszło nieco lepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... A nie robiłeś tego na zoomie cyfrowym albo na interpolowanej rozdzielczości? Jeśli nie, to prawdopodobnie wina aparatu - to nie jest "lustrzanka hybrydowa" tylko przerośnięty kompakt (i na dodatek dość mizerny). Możesz spróbować jednak stackowania, czyli składania kilku/kilkunastu zdjęć w jedno - redukuje to ilość szumów i wyciąga szczegóły. Programy to umożliwiające to np. CCDStack, Registrax itp.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam fotkę wykonaną na tych ustawieniach - ISO 400 i czas naświetlania 1/30 lub 1/60.

Ty robisz przez teleskop, a mi chodzi o bez teleskopu ;p

ale i tak fotka powalająca , ahhh

tak

Hmm... A nie robiłeś tego na zoomie cyfrowym
nawet o tym nie wiedziałem

fotka na normalnym zuumie

pic00004lm1.jpg

robiona z ręki na ISO400 czas naświetlania 1/125

 

jeszcze daleko do przeciętnej fotki, jeszcze muszę zgłębić ten temat

a te stackowanie to polega na tym że przez xx czasu robię xx fotek i sklejam w tych programach w jedną ? ale to chyba nie ręcznie robione ?

Edytowane przez IrtyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te białe kropki które widać to szumy ??

 

Nie to kratery.

Kratery.jpg

 

Proponuję robić czarno białe - jak masz możliwość, lepiej to trochę wychodzi - tutaj moja przykładowa fota Księżyc z kompaktu

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo ciekawa ta twoja fotka

zdradzisz dokładnie czym robiłeś ?? bo wygląda jak byś miał dobry obiektyw 100mm ?

Zwykły Panasonic Lumix FZ7 (6-72mm) - zoom na maksa 12x - czyli pseudo 432mm w przeliczeniu na standardową klatkę. Z ręki - aparat oparty o framugę. Krótki czas, małe ISO, żeby nie szumiał. To niestety maks możliwości ;) - ale ułatwia poznawanie topologii Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój ma 6.6-52.8mm i tylko 8 x zoom a swego czasu dałem za niego ponad 1 tys :( masakra

 

mam pytanie , jak księżyc jest nisko nad horyzontem, to jest to złudzenie optyczne gdzie księżyc wygląda na duży, i u mnie jest takie miejsce gdzie księżyc wychodzi na niebo za kościołem , i wtedy jest fajny efekty kościół na tle księżyca , ipytanko czy da się zrobić fotkę tak aby było widać księżyc i kościół ?? coś jak ta fotka

LINK

 

albo tu, jest ich więcej

LINK

Edytowane przez IrtyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba obiekty są daleko (aby mieściły się w jednym przedziale głębi ostrości) a ty masz teleobiektyw (długa ogniskowa - pewnie nie mniej niż 180) na stabilnym statywie. Jest taki wątek na astro-forum Tranzyt Giewontu na tle Księżyca, podejrzyj sobie parametry a może i podpytaj autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.