Skocz do zawartości

Xephem - czyli w poszukiwaniu znikających pierścieni


Rekomendowane odpowiedzi

Szukając odpowiednie go dla siebie programu astronomicznego pod system GNU/Linux natrafiłem na program XEphem. Program działa również na systemach MacOS X, FreeBSD.

Z przetestowanych przeze mnie tego typu programów, ten ma chyba największe możliwości. Długo nie mogłem się przekonać do niego. W końcu jednak przełamałem i przyzwyczaiłem się do jego siermiężnego interfejsu (wszystko przez tą brzydką jak rosyjska rura z gazem bibliotekę Motif ;)).

Program jest bardzo rozbudowany i posiada wiele niesamowitych funkcji. Na pierwszy rzut oka niewiele nam mówiących. Przeglądając manual zauważyłem opis kilku ciekawych funkcji. Jedną chciałbym opisać na forum. Może kogoś zainteresuje i skusi do dalszych eksperymentów.

Opis będzie podobny do tego z podręcznika, lecz będzie dotyczył innego przedziału czasowego zachodzącego zjawiska jakim jest zmiana kąta pierścieni Saturna względem Ziemi. Będziemy mogli prześledzić pod jakim kątem pierścienie te będą nachylały się do nas w zadanym przedziale czasu, a także kiedy dokładnie staną się niewidoczne (tzn. kąt względem ziemi wyniesie 0 stopni).

 

Będziemy posługiwać się czasem uniwersalnym (UTC) i taki ustawiamy do obliczeń

Main (czyli okno główne programu) ->Preferences->Time zone->UTC

 

W naszym przykładzie ustawiamy datę np. na 10.01.2009

Main->Local Date-> 10/01/2009

Datę można ustawić również za pomocą interaktywnego kalendarze po prawej stronie

 

Godzinę ustawiamy na północ UTC:

Main->UTC Time->00:00:00

 

1_Main.png

 

 

A teraz przywołamy okienko z obiektem naszych zainteresowań:

Main->View->Saturn

 

2_saturn_przed.png

 

 

I z tego okna włączamy panel ze szczegółowymi informacjami:

Saturn->View->More info

 

3_dane.png

 

 

Włączamy okno do rysowania wykresów:

Main->Tools->Plot

 

Do sporządzenia wykresu potrzebne będa nam dwie zmienne – UTC Data i nachylenie pierścieni:

Plot->Select fields // aktywujemy wprowadzanie zmiennych

Main->UTC Date // klikamy w głównym oknie na polu z UTC Date

A z panelu informacyjnego o Saturnie pole „From Earth”

Saturn info->From Earth

Plot->Select fields // wyłączamy tryb wprowadzania zmiennych

 

Wpisujemy nazwe pliku z naszym wykresem (rings.plt) oraz tytuł.

Plot->File name: rings.plt

Plot->Title: Pierscienie Saturna w 2009

 

Włączamy zapisywanie obliczeń do pliku

Plot->Create plot file

 

4_tworzenie_wykresu.png

 

 

Wracamy do okna głównego. Zbierzemy dane w 180 krokach z co drugiego dnia.

Main->N Steps // wprowadź "180"

Main->Step // wprowadź "2d"

Main->Pause // tu 0

Main->Update // klikamy i czekamy na obliczenie danych

 

Możemy wyłączyć podgląd Saturna co znacznie przyspieszy nam proces obliczeń.

 

5_tworzenie_petli.png

 

 

Gdy już wszystko się policzy, wyświetlamy wykres:

Plot->Show plot file

Plot file->View->Show X-Axis as Dates // wyświetlamy oś X jako Datę

 

6_wykres.png

 

 

Z wykresu możemy odczytać że pierścienie będą pod kątem 0 stopni na przełomie sierpnia i września 2009 r.. By dokładnie dowiedzieć kiedy to się stanie użyjemy funkcji „Solve” w okresie od połowy sierpnia do połowy września 2009 r.

 

Main->January ->August //zmieniamy miesiąc na kalendarzu

Main->Update // uaktualniamy dane

 

Otwieramy okno z funkcją Solve:

Main->Tools->Solve equation...

Solve->Enable field buttons // wyłączamy tryb wprowadzania zmiennych

Saturn info->From Earth // Z okna z informacjami o Saturnie wybieramy pole „From Earth”

Solve->Enable field buttons // wyłączamy tryb wprowadzania zmienych

Solve->Compile

Solve->Find 0

Solve->Solver is Active

 

7_solve.png

 

 

Przechodzimy do Main Window.

Klikamy:

Main->N Steps->1000000

Main->Update

 

I to wtedy właśnie nastaje ten magiczny moment ;)

Pętla obliczeń zatrzymuje się na dacie 4.09.2009 ok godz 13:54

 

8_obliczona_data.png

 

 

Możemy obejrzeć sobie Saturna raz jeszcze otwierając okno z jego wyglądem.

 

9_saturn.png

 

 

Zachęcam do zapoznania się z tym programem. Gwarantuję, że będziecie się świetnie bawić, a na pewno przyda się w obserwacjach. A na koniec jeszcze zrzut ekranu z sesji z Xephem.

 

To mój pierwszy tak długi artykuł więc proszę o uwagi. Temat umieściłem z przyczyn technicznych w dziale Planet. Gdy wszystko wróci do normy to proszę o przeniesienie do działu "Obserwacji astronomicznych"

 

10_praca_z_programem.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Stellarium z Wine'em zadziała :)

 

Stellarium działa natywnie (O widzę że ktoś mnie już uprzedził). Nie potrzebujesz Wine i powinieneś łatwo znależć pakiety do swojej dystrybucji. Jedyne co to może być problem z najnowszą wersja beta - ją trzeba chyba skompilować samemu. A to już czasami może być większa i dłuższa "zabawa". Oprócz tego z podobnych planetariów jest SkyChart/Cartes du Ciel i KStars. Ten ostatni najsłabszy chyba. W najbliższym czasie postaram się przybliżyć możliwości linuxów w astro i zebrać część informacji w jednym miejscu. Nie jest tak źle jakby się mogło wydawać.

Edytowane przez jarzbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.