Skocz do zawartości

PTMA Lublin


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś odbyło się kolejne spotkanie astroamatorów z PTMA Lublin. Poruszyliśmy

takie tematy jak:

 

- nowości w badaniach księżyców Układu Słonecznego

- najbliższe zaćmienie Słońca i przejście Merkurego przed tarczą słoneczną

- wrażenia i slajdy z Astrospędu w Jachrance

- wyznaczanie daty Wielkanocy - prelekcja z historii astronomii

 

Mariner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to sporo straciłem...  [myślę głównie o info nt. zaćmienia i przejścia] Tym bardziej, ze na "konkurencyjne" slajdy z Indonezji też sie w sumie spóźniłem trochę... Karolu, kto na zebraniu referował  nt. tych dwu zjawisk? Spróbuje wyciągnąć jakiś szczegóły od prezesa albo od Mietka P. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych zjawiskach referowałem osobiście ja, chodziło głównie o wątpliwość związana z niepoprawną efemerydą w SkyMap Pro. Ta kwestia jest omówiona na forum astronomia.pl. Najciekawsze były slajdy z Jachranki i szczegóły opowiedziane przez Adama Kisielewicza oraz Jerzego i Leszka Marcinków. A gdzie oglądałeś tą konkurencyjną Indonezję?

 

Mariner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Puławach bywam od jakiegoś czasu regularnie i budynek obserwatorium rzucił mi sie od razu w oczy, wygląda naprawdę fajowo. Niestety nie znam tam nikogo z PTMA jednak od tubylca usłyszałem, że w tym roku ma tam się odbyć znacząca impreza. Może ktoś zna jakieś bliższe szczegóły?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obserwatorium w Puławach to należy ono do PTMA O/Puławy, którego prezesem jest Janusz Ławicki. (Jakby co to mam komórkę, może jeszcze aktualną).

W tym obserwatorium spotykają się obserwatorzy gwiazd zmiennych na swoich corocznych zjazdach. Kiedy to wypada w tym roku nie wiem.

Poniżej zdjęcie tego obserwatorium. Ponieważ jest tam dość gęsta zabudowa, to aby wykonać tak atrakcyjne zdjęcie należało usunąć z pierwszego planu żelbetową latarnię uliczną. Elektronicznie udało się to bezboleśnie i chyba nie widać na fotce, gdzie ona w rzeczywistosci stoi.

obserwatorium_pulawy.jpg

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie kojarzy mi się z obserwatoriami w Czechach - kiedyś sprawdziłem i zobaczyłem ich bardzo dużo na stronkach, budowane właśnie w tym stylu. Niestety w Lublinie nie ma szans na coś takiego bo jest to biedne miasto i każdy myśli tylko o kasie - chociaż jak się przekonaliśmy z CAMK-iem i PTMA Warszawa, jest tak nie tylko w Lublinie. Takie coś jest charakterystyczne dla krajów trzeciego świata gdzie wszelkie instytucje a nawet firmy podupadają a społeczeństwo składa się z samych biedaków i kilku bogaczy którzy przekierowali całą kasę do swojej kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przeciwko tego obserwatorium (10 metrów) znajduje się garaż mojej teściowej. Tyle, że nigdy jak przyjadę nie mogę trafić na obecność jakiegoś tubylca w tym pięknym budynku.

 

Są podobno regularne prezentacje, ale nawet w te dni nikogo tam nie było (pogoda raczej była kiepska, więc może to jest przyczyną).

 

Może Pan Janusz wie -> jaki tam jest przyrząd obserwacyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.