Skocz do zawartości

ocena kosztow, pare pytan odnosnie budowy teleskopu


pieg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

 

Sprawa wyglada tak, jako kolo naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego staramy sie o finanse na budowe teleskopu, musimy przedstawic co ile bedzie kosztowac i ile pieniedzy w sumie bedzie nam potrzebne. Zaznaczam ze nie wchodzi w gre kupno gotowca, ani kupno rzeczy bez faktury, pieniadze dostaniemy tylko z faktura i tylko za czesci, moze to byc np. gotowe lustro. Budowa nalezy do nas. Zastanawiamy sie nad 270mm lub 300mm.

 

I tutaj chcialem was prosic o pomoc w paru sprawach:

 

Staralem sie wycenic koszty poszczegolnych czesci:

 

rura szalunkowa 60-80

impregnaty itp 60-60

sklejka (OSB) 70-80

drobiazgi, wkrety 25-25

lustro Głowne 1200-1800

lustro wtórne 180-240

wyciag 240-240

pajak ????

cela ????

okular 200 zl tak na poczatek

 

cena po lewej dla 270 mm po prawej dla 300 mm

 

Czy takie ceny sa realne?

I tez przychodzi sprawa celi i pajaka, kupic czy wykonac, jesli kupic to za ile i u kogo? Chociaz mam nadzieje ze znajda sie jakies plany jak to wykonac dobrze bo chetnie zrobimy to sami.

Zaplecze materialowe i narzedziowe mamy wiec tym martwic sie nie trzeba.

 

Co o tym myslicie ?

 

Dzieki z góry ( z Zielonej Góry) :D

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym dodał jeszcze szukacz, łożyskowanie Dobsona, jakąś okleinę na tubus. chłodzenie LG, filtr mylarowy, nóżki do montarzu itd

zakładam, że celę LG oraz wręgi (bafle) wykonacie we własnym zakresie

 

sporo różności znajdziesz np. TU

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rura szalunkowa 60-80

impregnaty itp 60-60

sklejka (OSB) 70-80

drobiazgi, wkrety 25-25

lustro Głowne 1200-1800

lustro wtórne 180-240

wyciag 240-240

pajak ????

cela ????

okular 200 zl tak na poczatek

 

cena po lewej dla 270 mm po prawej dla 300 mm

 

Czy takie ceny sa realne?

I tez przychodzi sprawa celi i pajaka, kupic czy wykonac, jesli kupic to za ile i u kogo? Chociaz mam nadzieje ze znajda sie jakies plany jak to wykonac dobrze bo chetnie zrobimy to sami.

Zaplecze materialowe i narzedziowe mamy wiec tym martwic sie nie trzeba.

 

Co o tym myslicie ?

 

Mam kilka uwag odnośnie cennika.

1. LG 300mm(co prawda razem z LW) kosztuje 3800zł. Dokładność 1/8lambda. Znalazłem na www.teleskopy.net Co prawda na astrokraku jest 350mm za 2200zł ale nie jest napisane jaką ma dokładność.

2. Okulary. Nie wiem czy jest sens kupować tani sprzęt. Jeżeli fundusze będziecie mieli zapewnione to od razu poszedłbym w okulary lantanowe, a to jest wydatek rzędu 700zł za sztukę(jak nie więcej).

3. Pająk i cela do zrobienia. Ile takie coś by kosztowało uzależnione jest od tego ile materiału pójdzie. Nie jestem w stanie powiedzieć ile to kosztuje dla 240mm lustra bo jeszcze się za tą robotę nie zabrałem w grę wchodzi cena sklejki wkrętów i śrub i innych drobiazgów potrzebnych do zrobienia celi i pająka. Nie sądzę że byłby to jakiś kosmiczny wydatek. Cela, pająk, tubus i dobson

to są plany wykonania tych elementów.

4. To w sumie taki szczegół ale wyciąg Cryforda kosztuje w granicach 300zł

 

To chyba tyle.

Mateusz

 

PS. Jak pomogłem, chociaż trochę to super :)

EDIT. Waśnie znalazłem cennik rur szalunkowych. Fi=300mm 19zł/mb(dla lustra 270mm), a dla większego szkła o średnicy 30cm będzie potrzeba tubus 350mm a cena 23zł/mb.

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary. Nie wiem czy jest sens kupować tani sprzęt. Jeżeli fundusze będziecie mieli zapewnione to od razu poszedłbym w okulary lantanowe, a to jest wydatek rzędu 700zł za sztukę(jak nie więcej).

 

Problem w tym ze pieniadze jednak mamy ograniczone i dopiero po jakims czasie mozemy sie starac o kolejne, gdyby nie byly nawet bym sie o koszty tutaj nie pytal tylko bralbym jak leci B)

Kierowalem sie cenami wg astrokrak i delta.

Lustro napewno nie bedzie wieksze niz 300 mm no chyba ze 305mm a takowe w delcie jest za 1899 zl :D

 

EDIT. Waśnie znalazłem cennik rur szalunkowych. Fi=300mm 19zł/mb(dla lustra 270mm), a dla większego szkła o średnicy 30cm będzie potrzeba tubus 350mm a cena 23zł/mb.

 

wlasnie takim cennikiem kierowalem sie piszac o kosztach rury;)

 

Co do dobsona to osprzet do niego mam.

plany widzialem wczesniej tylko martwie sie cela bo jednak slyszalem ze dla takiego lustra musi byc wiecej punktow podparcia it

 

ja bym dodał jeszcze szukacz, łożyskowanie Dobsona, jakąś okleinę na tubus. chłodzenie LG, filtr mylarowy, nóżki do montarzu itd

zakładam, że celę LG oraz wręgi (bafle) wykonacie we własnym zakresie

 

no tak zapomnialem o szukaczu to trzeba doliczyc.

Okleinę na tubus? Myslalem ze wystarczy lakierowanie i malowanie.

Chlodzenie to znajde jakis wiatrak gdzies w szufladzie;)

filtr mylarowy, nóżki do montarzu to gdzies tam w tych dodatkowych kosztach ktore tez beda dodane:)

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze pieniadze jednak mamy ograniczone i dopiero po jakims czasie mozemy sie starac o kolejne.

To zmienia delikatnie postać rzeczy. W takim razie na początek jakiś super plossl(ale ten prawdziwy super)

 

Co do dobsona to osprzet do niego mam.

plany widzialem wczesniej tylko martwie sie cela bo jednak slyszalem ze dla takiego lustra musi byc wiecej punktow podparcia it

Jest taki sprytny programik PLOP On wyliczy ile i gdzie powinny być punkty podparcia. Tym raczej się nie martw.

 

no tak zapomnialem o szukaczu to trzeba doliczyc.

Szukacz to jakieś 250-300zł (taki 9x50 czyli dość duży)

 

Okleinę na tubus? Myslalem ze wystarczy lakierowanie i malowanie.

oczywiście że wystarczy lakier, chyba że chcesz mieć coś syntopodobnego :lol:

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okleinę na tubus? Myslalem ze wystarczy lakierowanie i malowanie.

Chlodzenie to znajde jakis wiatrak gdzies w szufladzie;)

znacznie estetyczniej będzie wyglądać tuba oklejona

a jak znajdziesz już wiatrak to poszukaj jeszcze w tej szufladzie akumulator lub zasilacz i oprawę bezpiecznika :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

az taki proponujesz? przyznam sie ze myslalem raczej o starej dobrej "czerwonej kropce";)

 

hmm chodzi Ci star pointer?? To jest dobre do obiektów które dobrze widać gołym okiem lub łatwo można na nie trafić bez żadnego powiększenia, ale ciemniejsze DS'y ciężko będzie upolować bez standardowego szukacza. Co do ceny to trochę przesadziłem, bo w deltaoptical znalazłem TO .

Ale w astrokraku jest TAKI i kosztuje 250zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacznie estetyczniej będzie wyglądać tuba oklejona

a jak znajdziesz już wiatrak to poszukaj jeszcze w tej szufladzie akumulator lub zasilacz i oprawę bezpiecznika

 

o estetyke zadba plec piekna z naszego kola;)

 

a reszta do chlodzenia znajdzie sie w garazu, duzo majstruje przy aucie akumulatorow, bezpiecznikow, kabli itp pod dostatkiem :D

 

hmm chodzi Ci star pointer?? To jest dobre do obiektów które dobrze widać gołym okiem lub łatwo można na nie trafić bez żadnego powiększenia, ale ciemniejsze DS'y ciężko będzie upolować bez standardowego szukacza. Co do ceny to trochę przesadziłem, bo w deltaoptical znalazłem TO .

Ale w astrokraku jest TAKI i kosztuje 250zł.

 

to sie do liczy a jak nie da rady to star pointer a pozniej sie dokupi;)

 

to jaki wg was bedzie koszt koncowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacznie estetyczniej będzie wyglądać tuba oklejona

a jak znajdziesz już wiatrak to poszukaj jeszcze w tej szufladzie akumulator lub zasilacz i oprawę bezpiecznika :D

 

pozdrawiam

A tak na marginesie to powinno się patrzeć PRZEZ a nie NA teleskop :lol:

 

 

to sie do liczy a jak nie da rady to star pointer a pozniej sie dokupi;)

(...)

to jaki wg was bedzie koszt koncowy?

 

Koszt końcowy powinien zamknąć się do 3500zł(dla wszystkich części nowych). Oczywiście możesz śledzić giełdę i jeżeli pojawi się coś potrzebnego kupisz to taniej. Stan takich przedmiotów na pewno nie odbiega od sklepowych ale w takiej sytuacji może być problem z fakturą.

 

Zbyt: nie przesadziłeś czasem z tą syntą?? Jednak gotowe lustro główne trochę będzie kosztować chyba że Pieq zaopatrzy się w seryjne 1/4lambda ale to nie miałoby większego sensu. Synta 12" kosztuje 2500zł a samo LG będzie kosztowało niewiele mniej w robionym teleskopie, chyba że Pieq podejmie się wykonania go od podstaw :D

 

Takie małe zestawienie: (po lewej wersja optymistyczna)

Lustro główne: 2000-2500

szukacz: 50-250(po lewej star pointer)

okulary: 200- 700(po lewej Splossl a po prawej lantan)

LW: 250-250

Tubus: 150(zaimpregnowany-gotowy)

wyciąg okularowy: 100-300

materiały na dobsona: 150

 

Nie wszystko jest tutaj zawarte ale na pewno większość. Jak widać wersja optymistyczna to prawie 3000zł. A ta druga opcja to już kompletny odlot z cenami. Do tego co napisałem na pewno doszłoby jeszcze jakieś 300-400zł innych wydatków związanych z budową.

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt: nie przesadziłeś czasem z tą syntą?? Jednak gotowe lustro główne trochę będzie kosztować chyba że Pieq zaopatrzy się w seryjne 1/4lambda ale to nie miałoby większego sensu. Synta 12" kosztuje 2500zł a samo LG będzie kosztowało niewiele mniej w robionym teleskopie, chyba że Pieq podejmie się wykonania go od podstaw

 

 

mowiac seryjne myslisz o takim ? http://deltaoptical.pl/zwierciadlo-glowne-...1500,d1133.html

lub takim http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=123

 

Wyglada na to ze jednak na takie bedziemy musieli sie zdecydowac.

Wlasnoreczne wykonanie lustra tez nie wchodzi w gre, niestety brak czau i doswiadczenia, a pieniadze jednak nie nasze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Seryjne mają wymaganą dokładność 1/4lambda. W wyżej wymienionych nie jest napisane jaką mają dokładność- trzeba zapytać.

 

Dobranoc :)

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lusta w astrokraku maja dokladnosc 1/8 wiec mysle ze zadowalajaca.

 

Mam jeszcze dwa pytania, czy rura o srednicy 300 mm jest wystarczajaca do lustra 270 mm? bo patrzac na NEWT wydaje mi sie ze bede mial bardzo maly zakres bledu w montowaniu lustra.

 

I jaka wartos wpisywac w NETW jako maksymalne wysuniecie wyciagu, zakladajac ze kupie taki: http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...products_id=436

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o tubus to 300mm bedzie za maly, bedzie winietowal jak fiu fiu juz na wizualu.

Co do wyciagu to sobie tego podaruj i od razu zainwestuj w Crayforda z prawdziwego zdarzenia, najlepiej z przekladnia 1:10. Wiem, wiem cena boli, ale sam przerabialem temat kupienia badziewyciagu i pozniejsza jego wymiane na Crayforda. Tak naprawde to wlasnie od wyciagu w znacznej mierze zalezy komfort obserwacji.

O cele sie nie martw to maly pikus. Pospawasz troche stali i bedzie git. Nie jest to jakas nadzwyczajnie trudna robota. A no i 9 punktow podparcia ci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyciagu to sobie tego podaruj i od razu zainwestuj w Crayforda z prawdziwego zdarzenia,

 

Wyglada na to ze bede zmuszony kupic taki wyciag z powodu ograniczonych finansow,z tego co widze jest on a nastepnie duza przepasc i ceny kolejnych zaczynaja sie zaczynaja sie od 600 zl.

 

Pospawasz troche stali i bedzie git. Nie jest to jakas nadzwyczajnie trudna robota. A no i 9 punktow podparcia ci wystarczy.

 

Myslalem raczej o drewnie, jak taka cela ze stali miala by wygladac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieg, pomyśł o trussie, tzw. kratownicowym.

Dziś sprzątam garaż i zabieram się za budowę 300-tki, w końcu :rolleyes:

 

Co do kosztów to zebrałem już sporo materiałów, zostaną drobne rzeczy, wygląda to mniej więcej tak:

- sklejka na całą kostrukcję (z pocięciem na kwadraty i prostokąty) - ok.250zł

- rurki aluminiowe (fi30 i fi20) - ok.100zł

- cela (profile, płaskownik i kawałki blachy) - ok.30zł

- śruby, nakrętki, kołki - nie liczyłem, kilkanaście(?) zł

- pająk - ?? - jeszcze nie mam - płaskownik alu, wałek alu i parę śrub

- połączenie rurek alu z resztą konstrukcji - kilkadziesiąt zł (jestem w trakcie ustalania)

- satysfakcja z samodzielnej boduwy - bezcenne ;)

 

Zostaje Ci optyka, wyciąg (mam Crayforda 1:10) i szukacz. Ja chyba się zmieszczę w koszcie 2500-3000zł. Pozostawiam ten przedział na ewentualne wpadki ;)

 

Pozostaje kwestia pocięcia częsci sklejki na okręgłe elementy itp. (klatka wtórnego, płozy z oparciem). Cela do pospawania (kuzyn zrobił to za free). No i sklecenie wszystkiego w całość.

Zależy czy masz maszyny czy część prac zlecisz.

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do maszyn, mam wszytsko od migomatu przez wiertarki po wyrzynarke włosową.

 

Kratownicowa konstrukcja jest swietna, jednak teleskop bedzie raczej stacjonarny (wieza braniborska) a jesli juz bedzie zabierany gdzies to moim pojemnym samochodem;) A taka konstrukcja pociaga za soba dodatkowe koszta jak i zdecydowanie wiecej (precyzyjnej) pracy, wszystko zalezy od tego ile dostaniemy funduszy, jesli sie okaze ze pieniedzy bedzie duzo, mozemy wszystko ale jesli dadza nam jednak mniej, to zostaniemy przy 270 mm z tubusem zrobionym z rury;)

 

A co do celi ze stali, bo nie wiem czy dobrze rozumiem tamte zdjecia, sruby regulacyjne sa 3 i dzialaja na zasadzie nakretek motylkowych ktore "przyciagaja" cele razem ze sruba do siebie?

Niestety ale zrobienie celi to jest dla mnie totalna nowosc wiec nie chce zastosowac zlych rozwiazan przez to ze czegos nie zrozumialem.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.