Skocz do zawartości

Taurus 380 -


Blitz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Jako ze nie moge pisac (widocnie za malo postow) w dziale o sprzecie ktory juz mam, piszę tutaj.

 

Posiadam tauruska 380. Sprzecik jest bardzo fajny. Natomiast chcialem porobic nim troche foteczek.

Niesty mam problem.. Wyciag okularowy wydaje sie byc za dlugi.. nie moge zlapac ostrosci.. Czy moze ktos wie jak temu zaradzic?

Chce zdobyc dodatkowo platforme paralaktyczna LJ co pozowli mi nawet na strzelanie fotek kilkudziesciominutowych ;)

 

Ponizej fotka wyciagu (dodatkowo akurat kamerka ale nie ona jest tu istotna). Rowniez foto lysego ktore probowalem zrobic, to najostrzej co sie dalo zrobic (pomijam fakt zbyt wielkiego iso, ale po zarysie widac mneij wiecej ze nie moge wylapac ostrosci).

 

post-13806-1234450394_thumb.jpg post-13806-1234450377_thumb.jpg post-13806-1234450357_thumb.jpg

 

Licze na mala podpowiedz ;)

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsza metoda to wsadzic barlowa,

 

a druga to podnieść lustro lub skrócić tubus. Ja używam patentu wymyślonego i wykonanego przez Mirka D.

Górną część tubusa mocuje się na 5 cm złączce w kształcie [.

Jak bedę miał chwilę to wrzucę zdjęcie bo opisać to dość ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ale w ten sposób, może się okazać, że trzeba będzie wymienić lusterko wtórne, bo po podniesieniu lustra, krążek światła może się już nie mieścić w lusterku

najlepszym sposobem byłaby wymiana wyciągu na niskoprofilowy, np. coś w tym stylu: http://www.widescreen-centre.co.uk/Product...ile_Micro_.html niestety to pewnie najdroższa opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsza metoda to wsadzic barlowa,

 

PS. Jakbys obrocil wyciag o 90 stopni w lewo to by ci sie obserwowalo znacznie wygodniej.

 

 

no wlasnie we wtorek zamowilem barlowa na 2 cale z przejsciowka na 1.25 jutro ma byc ;) ale niestety patrzac na pogde szybko nie bede mogl przetestowac tego sposobu ;)

 

A z wyciagiem zaraz zadzialam.

 

Dzieki wszystkim za pomoc :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ze odsweizam nieco, ale mam mam maly problem.

 

Jak dobrze skolimowac taruska, chodzi mi o ustawienie lustra glownego.

Mam problem z delikatnym rozmywaniem gwiazd.., nie wiem jak to nazwac bo dopiero zaczynam przygode z astr.

 

Na okularkach 20 (plosl) i 32 (soligor) jest w miare ok (moze temu ze nie jest to zbyt wielkie powiekszenie).

Kupilem ostatnio nowe szkla:

 

- SkyWatcher 2" ED Barlow 2x

- Okular Synta LE 5mm

- Okular Synta Zoom 7-21 mm

 

i niestety jak by nie kombinowac nie moge ustawic ostrosci, ani przez barlowa ani przez normale zamieszczanie np tego 5mm w wyciagu.

Podobnie jest jak nasadzam swoje pierwsze okularki tj. 5 czy 32 na barlowa. Nie moge ustawic ostrosci. Gwiazdy sa rozmyte.

 

Mysle ze musze wyregulwoac lustro glowne ale nie wiem jak.. tam sa 3 sruby ale one trzymaja te obracane podkladki na zwierciadlo.

:)

 

Wybaczcie lamerskie pyt, ale poprzaedni wlasciciel taurusa nie wie jak skolimowc go bo nigdy tego nie robil ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, a mam taurusa 270 mm, lustro główne kolimuje się tymi 3 śrubami na spodzie skrzynki dobsa.

Masz znaczniki na lustrze głównym i wtórnym ? Jeśli tak, kropka z lustra wtórnego ma być w kółku znacznika lustra głównego.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blitz, kup albo pożycz kolimator. Kolimacji musisz sie nauczyć, bo przy tym systemie to chleb powszedni...

Ja podobnie jak Warpal mam przerobionego Taurusa 270 do focenia w ognisku głównym - moje drążki kratownicowe maja wstawki, które skracają tubus do zdjęć o ok 5 cm :)

Lustro główne kolimuje sie tymi trzema śrubami na spodzie skrzynki, do tego niezbędny jest kolimator. Jak ustawisz dobrze lustro główne, to wtedy ustawiasz dopiero wtórne. Trochę prób i na pewno dasz radę, to kwestia załapania o co w tym chodzi (kolimacja) a potem to już pestka.

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.