Skocz do zawartości

Ekonomiczny szerokokątny okular do przeglądów nieba


ade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Rozglądam się za jakimś szerokokątnym okularem (min. 70*) o długiej ogniskowej (ok. 30mm) , głównie do przeglądów nieba (w F/4.9 - Synta 305/1500). Nie chcę jednak na niego wydawać zbyt dużo, powiedzmy tak 300-400zł. Zdaję sobie sprawę, że za takie pieniądze nie można oczekiwać zbyt wiele i degradacja obrazu w dużej części pola będzie znaczna, ale jest to kompromis, na który chcę pójść. Tak więc moje pytanie: w którym z poniższych okularów uzyskam największe użyteczne pole przy tej światłosile?

 

- Baader Scopos 30 mm 70°

- William Optics SWAN 33mm 72°

- SkyWatcher SWA 32 mm 70°

- ewentualnie SkyWatcher UW 30 mm 80°

- inne?

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rozglądam się za jakimś szerokokątnym okularem (min. 70*) o długiej ogniskowej (ok. 30mm) , głównie do przeglądów nieba (w F/4.9 - Synta 305/1500). Nie chcę jednak na niego wydawać zbyt dużo, powiedzmy tak 300-400zł. Zdaję sobie sprawę, że za takie pieniądze nie można oczekiwać zbyt wiele i degradacja obrazu w dużej części pola będzie znaczna, ale jest to kompromis, na który chcę pójść. Tak więc moje pytanie: w którym z poniższych okularów uzyskam największe użyteczne pole przy tej światłosile?

 

- Baader Scopos 30 mm 70°

- William Optics SWAN 33mm 72°

- SkyWatcher SWA 32 mm 70°

- ewentualnie SkyWatcher UW 30 mm 80°

- inne?

 

 

Pozdrawiam

 

 

Witaj.

Uzywam Swana 33 mm ze swoim Equinoxem 80 swiatłosila 6,25 okolo 50-60 % gwiazdki ostre, ładna transmisja. Ja w swoim układzie uzyskuje x 15 power prawie 5 stopni pola widzenia nieba :-)

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobre okulary dla większości normalnych ludzi. Dają przyzwoity ostry obraz, z wrażeniem szerokiego pola. Przynajmniej Erfle. reszta myślę ze nie jest gorsza.

Zdarzyło mi się ze diafragma w takim okularze nie znajdowała sie w jego ognisku, warto zwrócić na to uwagę...

 

Diafragma to pierścionek ograniczający pole widzenia okularu, wkręcony od strony przeciwnej on wziął kase i cie wyrolował zagrał na twoim sercu a ty naiwna dziecina mu dałas sie omotać...cwinej niż patrzymy w okular:) kłada kartke papieru na tym pierścionku powinna byc ona idealnie ostra, w innym wypadku przekręcić pierścionek w takie położenie aby była ostra jak brzytwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diafragma to pierścionek ograniczający pole widzenia okularu, wkręcony od strony przeciwnej on wziął kase i cie wyrolował zagrał na twoim sercu a ty naiwna dziecina mu dałas sie omotać...cwinej niż patrzymy w okular:)

 

Cóż to za zakłócenia na linii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak jasnym teleskopie właściwie nie ma co mówić o szerokokątnych okularach w rozsądnej cenie, bo coś takiego nie występuje.

Raczej przygotuj się na to, że będzie to przystanek na drodze do Naglera albo innego Pentaxa. Czyli inaczej mówiąc, pieniądze wyrzucone w błoto.

O SkyWatcher UW 30 mm możesz od razu zapomnieć.

SkyWatcher SWA 32 mm, coś podobnego sam mam, ale nie używam. OPIS

William Optics SWAN 33mm, fajny okular, ale jego konstrukcja właściwie go na starcie dyskwalifikuje do teleskopu f/5.

Baader Scopos 30 mm, też jest raczej średnim pomysłem.

Gdybym to ja kupował okular to wolałbym dozbierać przynajmniej do LVW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

w którym z poniższych okularów uzyskam największe użyteczne pole przy tej światłosile?

- Baader Scopos 30 mm 70°

- William Optics SWAN 33mm 72°

- SkyWatcher SWA 32 mm 70°

- ewentualnie SkyWatcher UW 30 mm 80°

- inne?

(...)

 

Zapomnij. To nie ta bajka. Za 3-4 kafle i przy F5 to najlepsze uzyteczne pole (50*) osiagniesz Vixenem NLV. Ja mówie powaznie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.