Skocz do zawartości

Orion na szeroko


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przedstawiam efekty mojego dzisiejszego wyjazdu w nową miejscówkę za miastem.

 

5.jpg

 

Canon 1000d, ISO 800, f/4, Tarmon 70 - 300 (tu ogniskowa 70), stack z 4 zdjęć - 134, 187, 200, 56 sek, bez darków

 

Jako, że to jedne z moich pierwszych zdjęć jestem z niego zadowolony. m42 dobrze widoczna oraz ngc2024 lekko się zarysowała :) , najsłabsze gwiazdki około 11 mag

 

Co mnie zastanawia to kolorowe obwódki wokół jasnych gwiazd i owalne gwiazdy na obrzeżach zdjęcia - co jest tego przyczyną, można to zlikwidować, czy jest to po prostu własciwosć taniego obiektywu?

 

Jako, że nie mam jeszcze napędu ograniczony jestem do krótkich ogniskowych. Przy 70mm daje się ręcznie prowadzić, ale 200mm za nic nie udało się mieć punktowych gwiazdek:(

 

W związku z tym mam kolejne pytanie. Na jakie obiekty moge zapolować do 100mm? Domyslam się, że Andromeda będzie jednym z kandydatów. Mozecie doradzić co jeszcze?

 

Dziękuje z góry.

 

Ciemnej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste : te obwódki są charakterystyczne gdy fotografujemy z otwartą przysłona . Znikna jezeli przymkniemy obiektyw. O ile trzeba przymknąć? To zależy od klasy obiektywu. w Przypadku wybitnych obiektywów to jest 1- 1,5 działki dobrych o to 2-3 a w złych moze niestarczyć skali.Ponieważ robiłeś zoomem obstawiam 3.

 

Im dłuższa ogniskowa tym wiecej działek.

 

dla przykladu Sonnar 2,8/180

 

tu jest fotka przy pełnym otworze

 

aaeab7908bb379b2.jpg

 

a tu Orion przy 5,6

5dd3c8c9e3f675ac.jpg

 

 

Tu fragment powyższego zdjęcia w powiekszeniu :

 

d873b5fdb9ae945f.jpg

 

Jak widać po przymknieciu abbera sie minimalizuje.Niestety zwiazane jest to ze spadkiem apertury i wzrostem czasu naswietlania. :angry: :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ale jak sobie z nimi poradzić gdy zdjęcie zrobiłem przez telepa? Fotka z poniedziałku:

 

IMG_3551a.jpg

 

Celestron 150/1200, wiem najłatwiej kupić eda :D . Hej Bamus 1000D Rządzi :D:lol::D

 

To zdjęcie jest robione achromatem 150/1200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poceluj w gromadki, chociażby M44 czy M45. Wszystkie są z ręcznym prowadzeniem tak? Jaki montaż? Też prosiłbym aby ktoś napisał jak skasować tą aberke :D

 

Hej Bamus 1000D Rządzi

 

Montaż to Eq5, prowadzenie ręczne bo żona dala mi narazie bana na dalsze zakupy astrofoto, wiec napęd musi poczekac do urodzin. A 1000d pewnie że rządzi:)

 

 

To proste : te obwódki są charakterystyczne gdy fotografujemy z otwartą przysłona . Znikna jezeli przymkniemy obiektyw. O ile trzeba przymknąć? To zależy od klasy obiektywu. w Przypadku wybitnych obiektywów to jest 1- 1,5 działki dobrych o to 2-3 a w złych moze niestarczyć skali.Ponieważ robiłeś zoomem obstawiam 3.

 

Im dłuższa ogniskowa tym wiecej działek.

 

Noxil, dzięki, następnym razem wypróbuję

 

M78 też złapałeś, jest dobrze widoczna :)

 

Dopiero przy dłuższych poszukiwaniach znalazłem na zdjęciu miejsce gdzie powinna być m78, i żeczywiscie cos się tam złapało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.