Skocz do zawartości

Za i przeciw, czyli Intes 150/1800 kontra achromat 127/1200


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Hej koledzy

Chciałem poprosić was o radę:

Chodzi mi po głowie nabycie refraktora Meade / Bresser 127/1200. Co zyskam/ stracę, jeśli chodzi o rozdzielczość, kontrast, zasięg w porównaniu z Intesem 150/1800. Rozważam zastosowania głównie planetrane, ale również księżycowo-zakryciowe, i może co jaśniejsze DSy... Mam montaż EQ-5 a z okularów 5mm Celestron X-cell, 7mm Vixen LV, 9,7mm i 15 mm ploessl Meade, 22 mm Vixen LVW

Dzięki za możliwie wszechstronne porównanie

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcinie. Moim zdaniem nie będzie wielkiej różnicy. Ja mam 120 ED i Intesa Mk-67 .Przez jakiś czas miałem też do testów FS-128. Intes ma podobny zasięg do 120 ED .FS- 128 ma trochę większy zasięg. Być może w tym achromacie 127 będzie podobnie (może mieć trochę większy zasięg od Intesa). Ostatnio bawiłem się w justowanie Intesa (pierwszy raz od zakupu) .Bardzo się namęczyłem ale chyba jest lepiej.Muszę powiedzieć ,że po kilkugodzinnym chłodzeniu obrazy Saturna z Intesa były bardzo podobne do tych ze 120 Ed a nawet wydawało mi się ,że przez moment były lepsze. Jednak przez większość czasu obrazy ze 120 ED były bardziej "spokojne".

Bardzo rzadko wyciągałem z Intesa powiększenia do planet powyżej 200x a 250x to max. (spadek jasności i wpływ obstrukcji).Jedynie do gwiazd podwójnych dawałem 300x i było bardzo ładnie. W 120 ED 250x to też raczej max. Podejrzewam że w tym Achromacie mimo większej średnicy i dłuższej ogniskowej od 120 ED może być podobnie ( aberacja chromatyczna psuje jednak obraz przy dużych powiększeniach). Myślę ,że z " fringe killerem" te 250x do planet powinieneś wyciągnąć.

W najbliższych dniach będę testował maksutova 180/2700 i być może będzie to wejście na wyższy "poziom". Ma on mniejszą obstrukcję od Intesa i zbiera ok 40 % więcej światła. Ciekawe będą też porównania z moimi planeternymi newtonami 150/1200 i 216/1940.

Muszę powiedzieć, że ten pierwszy(150/1200) z lusterkiem wtórnym tylko 25 mm w dobrych warunkach bije Intesa i 120ED.

Nie wiem czy ci pomogłem .Nie jestem jakimś ekspertem i są to tylko moje wrażenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że stracisz na komforcie obsługi. Ja miałem refraktor 120/1000 i sprzedałem go ze względu "na długą rurę", choć dawał bardzo ładne obrazy. Obserwując na siedząco bardzo wygodnie patrzyło się na obiekty położone nisko nad horyzontem, ale te w okolicach zenitu to już był lekki koszmarek.

Teraz zakupiłem MAKa 150/1800 i jestem bardzo zadowolony z wygody obsługi. Niestety miałem go tylko raz na balkonie i nie napiszę o parametrach obserwacyjnych, ale z obrazów jestem zadowolony (obserwowałem Księżyc, Wenus i kilka DS-ów przy dobrym seeingu). Jednak prawdziwy test dopiero nastąpi (szczegóły Saturna, Jowisza, ciasne układy podwójne).

 

Po tej pierwszej obserwacji gdybym miał wybrać refraktor 120/1000, czy MAK 150/1800 to wybrałbym MAKa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzęki za uwagi

W Intesie bardzo denerwuje mnie dłuuuugi czas studzenia. Jak to będzie z refraktorem?

Co do powiększeń, to z celestronem będę miał 240x i do większych powiększeń przy mojej lokalizacji i naszej polskiej pogodzie nie aspiruję. Częściej będę chyba stosował 7 mm Vixena, bo to mój faworyt. No chyba, że kupię taki 'profesjonalny teleskop" z Allegro z powiększeniem 525x :lol:

Będę też chciał zrobyć jakiś szeroki okular 2" - co polecacie ze średniej półki cenowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe będą też porównania z moimi planeternymi newtonami 150/1200 i 216/1940.

Muszę powiedzieć, że ten pierwszy(150/1200) z lusterkiem wtórnym tylko 25 mm w dobrych warunkach bije Intesa i 120ED.

 

Eh.. ten twój Newton z pryzmacikiem ;) Przyznam, że w Jodłowie obraz Jowisza zrobił na mnie wrażenie (w żadnym innym Newtonie nie widziałem takiego kontrastu...). Daj znać jak wypada w porównaniu z makiem 180/2700.

 

Sorki za offtopic ;)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh.. ten twój Newton z pryzmacikiem ;) Przyznam, że w Jodłowie obraz Jowisza zrobił na mnie wrażenie (w żadnym innym Newtonie nie widziałem takiego kontrastu...). Daj znać jak wypada w porównaniu z makiem 180/2700.

 

Sorki za offtopic ;)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Mam tydzień ,żeby zdecydować czy Mak 180 zostanie u mnie .Żeby został musi naprawdę wywołać u mnie tak jak mówią Amerykanie "wow efect". Niestety na 6" apo lub Intesa MN- 76 lub MN- 78 mnie nie stać. Oczywiście dam ci znać Iro.

A wracając do tematu,myślę ,że refraktor będzie lepszy od Maka do ziemskich obserwacji . W obserwacjach astronomicznych oprócz tego ,że będziesz mógł uzyskać też mniejsze powiększenia nie powinno być dużej różnicy (pod warunkiem,że CA będzie na znośnym poziomie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd pomysł, że będę to stosował do obserwacji ziemskich? Jak tak nie pisałem...

Ja bardzo często używam mojego refraktora z nasadką dwuoczną do obserwacji ziemskich (chyba nawet częściej niż w astronomii) . Mam z tarasu widok na "łąki nadnoteckie"i obserwuję przyrodę. Maksutov ze względu na dużą wrażliwość na zmiany temperatury i dłuższą ognikową mniej sie do tego nadaje. Był to jeden z powodów dla którego właśnie kupiłem refraktor. Po prostu chciałem się podzielić moim doświadczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.