Skocz do zawartości

Montaz, okulary i inne do konkretnego teleskopu


rami

Rekomendowane odpowiedzi

klaniam sie nisko wszystkim - to chyba pierwszy moj post na forum, choc jak widac po dacie zalozenia konta, czytam forum juz od dosc dawna - tym milej mi sie uklonic :)

 

Pisze w "moj pierwszy teleskop" z jednej strony slusznie, jednak z drugiej niecalkiem ;) Mianowicie: wlasny teleskop bedzie pierwszy, ale uzywam od poltora roku co jakis czas lornetki czy teleskopu brata (newtona chyba 12" na dobsonie pod ciemnym jak na mazowsze niebem). Niemniej zapragnalem miec cos swojego na w miare szybkie, kilkugodzinne wypady. Ogladanie z domu u mnie praktycznie nie wchodzi w rachube (brak balkonu, samo centrum wawy). Po jakims czasie namyslu i walk wewnetrznych okreslilem sie, jako zainteresowanego glownie planetami (DS i tak u brata, choc mam nadzieje ze niektore - niejako przy okazji - rowniez zobacze sam, bez wspomagania sie wspomnianym 12", w razie czego lornetka tez jest na skladzie), wyjezdzajacego z Warszawy (czasem dalej, czasem blizej - w ramach potrzeb i wolnego czasu) oraz wylacznie wizualem... I kupilem z drugiej reki Mewlona 180, ktory wygral z pozostalymi moimi pomyslami (np jakis fajny Mak) glownie szybkoscia chlodzenia sie, cena. no i porecznoscia jak na swoje parametry. Przy okazji wielkie podziekowania dla Radka - jesli tylko czyta - za przemila transakcje :)

 

No wiec tube jak widac wyzej juz mam. Szukasz i wyciag tez. I teraz mysle nad pozostalymi "gadzetami". I tu licze na Wasze porady, podpowiedzi, za i przeciw, czy chocby potwierdzenia moich pomyslow... za zruganie przy nierozsadnych pomyslach bede rzeczjasna tymbardziej wdzieczny :) A wiec na razie mysle o:

 

a) w miare solidnym, ale nadal przewoznym i chwilami przenosnym (czytaj: mieszkanie -> winda -> bagaznik) paralaktykiem. dla wygody i z lenistwa zalezy mi na napedach i goto (po prostu jak wyskocze na np poltorej godzinki popatrzec, to z goto zapewne obejrze wyraznie wiecej niz bez, bo czasu na odszukiwanie za duzo nie poswiece). Nie zalezy mi na jakiejs duzej precyzji (jak wspomnialem: astrofoto mnie nie interesuje, zdjecia w wykonaniu czarodziejow matrycy wole poogladac niz samemu probowac nieudolnie nasladywac). W chwili obecnej mysle o CG5 GT... wydaje mi sie rowniez, ze to maksimum moje w tym temacie, jesli idzie o koszta. zly pomysl? przewinal mi sie tez przed oczami LXD75AT Meade - to jak rozumiem pi razy drzwi ten sam montaz w innym (porzadniejszym?) wykonaniu, przy czym na gorszym statywie... czy czyms jeszcze sie roznia? ktorys z nich jest moze zauwazalnie lepszy do moich celow?

 

B) katowka. http://deltaoptical.pl/dielektryczna-nasad...er-2,d1308.html - zdaniem poprzedniego uzytkownika Mewlona - powinna wystarczyc. na razie zakladam, ze tak wlasnie jest, wiec mam cicha nadzieje, ze nikt nie zaprzeczy ;)

 

c) okluary. to dla mnie szeroki temat. zwlaszcza, ze mam tu pewne wsparcie ze strony wspominanego brata, ktory dysponuje lantanami vixena 5, 10 i 20, a ja zapewne bede okolo polowy obserwacji prowadzil u niego (wygodnie, bo na calorocznej dzialce - z kawka pod reka i mozliwoscia noclegu, pod ciemnym niebem - od Wawy oddziela puszcza kampinoska, ale to jednak ponad godzina drogi). W kazdym razie mysle, zeby okulary kupowac pojedynczo, dazac do jakiegos kompletu 3, moze czterech... w chwili obecnej mysle o docelowym komplecie ogniskowych: 7-9mm, 15-17 z szerokim polem i okolicach 40mm z szerokim polem (dla 2160mm tuby to beda chyba akceptowalne powiekszenia w efekcie). Taki pomysl brzmi rozsadnie, czy jest tylko kolejnym nierozsadnym pomyslem poczatkujacego? Od ktorego okularka byscie zaczeli kompletowanie zestawu? czy 5mm u brata da rade w ogole zastosowac z Mewlonem (oczywiscie zakladajac wybitny seeing - pewnie ze 2 razy w roku) czy od razu sobie odpuscic (wtedy zapewne bede chcial zaczac kupowanie od w miare krotkiej ogniskowej, 7-9). Ktore okularki Waszym zdaniem beda przyzwoicie pracowac z Mewlonem? Ktore beda rozsadnym kompromisem cena/jakosc? Moze jakas kombinacja okularow z barlowem i odpuszczeniem sobie tego najwezszego jest rozsadniejsza? zakres 7-9 - ktora ogniskowa byscie sami wybrali? Za kazda uwage bede wdzieczny :) Zarazem na "pierwszy zakup" nie chce przeznaczyc zbyt duzej gotowki, mysle ze okolice tysiaca to moj maks (jeden lub dwa okulary zmiescic w tej cenie, sam nie wiem)

 

to chyba na tyle... jesli czegos niedoprecyzowalem, to oczywiscie chetnie w kazdej chwili uzupelnie. Liczac na pomoc, pozdrawiam, rami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Przez mewlona 180 patrzyłem raz w życiu a z LXD75AT nie miałem nigdy do czynienia, ale za to mogę podzielić się pewnymi refleksjami na temat CG-5 i obserwacji planetarnych.

 

CG-5 waży całkiem sporo. Musisz pogodzić się z faktem, że zniesienie sprzętu (tuba, montaż, akcesoria) będzie odbywać się na dwie tury - na jedną może i da radę, ale umęczysz się i jest duże prawdopodobieństwo, że poobijasz sprzęt. Montaż jest „przewożny”, ale już nie bardzo „przenośny” właśnie z powodu konieczności rozbicia transportu sprzętu na dwie tury - jest to jednak po części także kwestią gabarytów tuby i ilości akcesoriów noszonych na stanowisko obserwacyjne. Ten sam problem będziesz miał raczej z każdym montażem paralaktycznym. Zastanów się może nad jakimś montażem alt-az z GoTo, albo prowadzeniem (te z wyższej półki będą jednak już sporo droższe, ale mobilniejsze niż CG-5, np. jakiś discmount, ayodigi - z nieco niższej półki - ioptron minitower). Jeśli interesują Cię głównie planety, to GoTo nie jest konieczne, ale jakiekolwiek prowadzenie już moim zdaniem tak.

 

Co do obserwacji planetarnych, powiem jedno słowo - bino!

 

Czystego nieba,

Maciek

 

P.S. Bino plus orthosy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za info.

Guglalem za modelami ktore podales, faktycznie wyglada to kompaktowo, ale jednak sa one drozsze dwukrotnie albo i wiecej niz cg5gt, wiec niestety poza zasiegiem raczej... z bieganie dwa razy licze sie (choc po prawdzie nie do konca - moze uda sie na raz, z pomoca mojej piekniejszej polowy, ktora bedac niedawno na podziwianiu nieba zachwycila sie tym, przy czym zanegowala potrzebe czegokolwiek poza lornetka, stwierdzila, ze jak dla niej to najfajniej patrzec wlasnymi oczami w niebo i sobie odszukiwac gwiazdozbiory... no, Lulin tez sie jej spodobal) :)

 

co do bino - slyszalem ze warto, ale to raczej piesn przyszlosci :>

 

jeszcze odnosnie montazy - wpadlo mi do glowy - Celestron sprzedaje zestawy o dzwiecznej nazwie "nexstar SE" - niestety widze wszedzie wlasnie tylko zestaw - samego montazu, ktory na pierwszy rzut oka wyglada ciekawie jak dla mnie nigdzie nie widze... czyzby nie byl sprzedawany oddzielnie?

 

pzdr, rami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, masz Mewlona – gratulacje !

Teraz trzeba znaleźć montaż o nośności min 10 kg, a lepiej 12 kg.

Z tańszych paralaktyków pewnie pozostaje CG5 lub odpowiednik Synty HEQ5 lub może EQ5 (bez napędów).

Generalnie całość będzie raczej ciężka i nieporęczna, potrzebny będzie akumulator do zasilania napędów i goto.

Jako użytkownik HEQ5 z goto w zasadzie do takiego rozwiązania się zniechęciłem o powodach pisałem już kilkakrotnie na forum (ciężkie, nieporęczne, świeci, bzyczy a goto jakoś odbiera mi radość obserwacji). Z racji małej mobilności służy mi to głównie do obserwacji balkonowych (planety, Księżyc i Słońce – o do Słońca nadaje się najbardziej).

 

Jako mobilne rozwiązanie na szybkie wypady raczej polecałbym rozważenie montażu typu Tele-Optic Giro 3. Na forum jest co najmniej jeden (ALFa) fajny opis połączenia SC z giro

(http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17829&hl=giro)

 

Co do okularów to polecam jak najbardziej szerokokątne o ogniskowych rzędu 8-12 mm (do planet, źrenice 0,7-1 mm), krótsze raczej rzadko będą w użyciu. Nie wiem jaki ma wyciąg ten Mewlon podejrzewam, że 1,25 cala także z dłuższych okularów pewnie najlepsze będą: Pan 24 lub Plossl 40 (pole 0,7 stopnia).

 

Ciemnego nieba i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje sobie sprawe, ze paralaktyk, ktory ma udzwignac w sumie jakies 7-8 kilo nie bedzie travelerkiem. bedzie w bolach znoszony do samochodu - mam nadzieje, ze mnie to nie zniecheci. ale wlasnie mozliwosci ktore daje tego typu montaz przekonuja mnie do kupienia. Dobson potrafil mnie doprowadzac do bialej goraczki, zwlaszcza przy wiekszych powiekszeniach... Giro jest niewatpliwie bardzo kompaktowe, ale jesli idzie o obsluge to de facto wszak zdubluje dobsona.

 

co do wyciagu - jest 2".

Co to jest pan 24? nigdy nie slyszalem... literowka moze, czy po prostu kiepsko guglam?

 

PS: jak piszesz szerokokatne - rozumiem, ze chodzi Ci o pole a nie o ogniskowa?

 

dzieki wielkie - wszystkie uwagi i pomysly sa dla mnie bardzo cenne i daja do myslenia!

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no właśnie 7 a może nawet 8 kg, żeby komfortowo obserwować warto mieć drugie tyle w zapasie a tak 50% to już koniecznie.

 

Pole jakie będziesz widział przez teleskop jest proporcjonalne do FOV okularu i odwrotnie proporcjonalne do powiększenia. Ponieważ twoja tuba ma długą ogniskową jest raczej dedykowana do dużych powiększeń czyli małych pół.

Aby jakoś poprawić komfort obserwacji (a dla mnie również estetykę obrazu) trzeba zaopatrzyć się w okulary o dużym FOV czyli szerokokątne., Np. Plossl ma FOV 50 stopni, Panoptic (jakoś tak skróciłem to do samego Pan) 68 st., Nagler 82 st. a Ethos 100. Oczywiście w poszukiwaniach optymalnych okularów nie ograniczałbym się to TV (tak tylko podaję dla przykładu).

 

Symulacje jakie zobaczysz pole przy jakiej źrenicy wyjściowej i powiększeniu może sobie zrobić np. tu

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=107

 

Wyciąg 2 cale – to bardzo fajnie – możesz osiągnąć pole ok. 1 st. a to już całkiem znośnie

Przed wyborem okularów określ jakich źrenic wyjściowych potrzebujesz w tej tubie.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o, fajnie, dzieki, teraz wiecej chyba rozumiem :-)

tabelka cenna - zerkalem wczesniej w tabelke tutaj http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=09&model=0 (i klikniecie w "policz dodatkowe parametry") - ale obie tabelki maja nieco inny zakres :)

 

Niestety raczej nie bede mogl sobie pozwolic na co drozsze okulary (czytaj naglery i ethosy), no ale w sumie co by nie powiedziec - akurat przy planetach az tak bardzo pola nie bede potrzebowal, najwyzej do znajdowania - a tak bede jak sadze spedzal duzo czasu. szeroki oczywiscie bede chcial okular z moliziw enajwiekszym polem, godzac sie na kompromisy zwiazane z finansami.

 

dzieki raz jeszcze i nadal rzeczjasna potencjalnym innym chetnym na niesienie kaganka oswiaty bede wdzieczny za wszelakie porady, sugestie i przemyslenia :)

 

pzdr, rami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.