Skocz do zawartości

Droga Mleczna ponad Kanalem Angielskim


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Odnalezlem w koncu piekne miejsce na obsewacje i fotografienieba w UK :rolleyes: co prawda 3 godziny drogi ode mnie, ale niebo nad Kanalem jest prawie czarne jak smola. zarysy Drogi Mlecznej widoczne sa doskonale, a niebo do obserwacji jest idealne od pdwsch do pdzach. Przy okazji obserwacji udalo mi sie ustrzelic fotke, ktora jednak nie oddaje tego jak tam jest naprawde:

 

Canon 1000d, 4x5min, jeden dark, stack-Iris

Obiektym Kitowy 18mm

mleczna3.jpg

 

nie wiem czemu ale straszny gradient mi wyszedl, na prawo to pewinie poswiata od miasteczka nad horyzontem, ale lewy gorny rog nie mam pojecia skad sie to moglo wziasc (slabosc obiektywu?)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji obserwacji udalo mi sie ustrzelic fotke, ktora jednak nie oddaje tego jak tam jest naprawde

 

Pobawiłem się troszkę twoją fotką (mam nadzieję, że nie masz mi za złe), ponieważ to świetny materiał na ćwiczenie usuwania gradientu ;)

Mistrzem obróbki nie jestem ale wyciągnąłem z tego zdjęcia trochę tła. Obróbka w IRIS.

 

mway2b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze jeszcze popracowac nad obrobka bo suroa klatka nie ma az tak duzego gradientu, powiedzialbym ze ma bardzo malo. musze jeszcze raz wszystko przerobic.

 

mmm.jpg

 

Lukasz jakich funkcji uzywales? standardowego usuwania gradientu, czy krok po kroku jak w tutorialu on line?

 

P.S. sorki za brak polskich znakow, ale jestem u znajomych Anglikow inie chce im mieszac w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz jakich funkcji uzywales? standardowego usuwania gradientu, czy krok po kroku jak w tutorialu on line?

 

Standardowo, czyli:

1. Wavelet

2. Remove gradient (polynominal fit)

3. Synthe

4. Zapisujemy tło i odejmujemy je od oryginalnej klatki (z odpowiednim parametrem).

 

Poniżej obróbka surowej klatki (przydałby się TIFF, wtedy byłoby łatwiej).

 

mer1.jpg

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

 

pomęczyłem trochę temat i wydaje mi się, że to jest chyba najwięcej co mogę wyciągnąć z moich zdjęć:

 

mleko4.jpg

 

ileż tam jest gwiazd!!!! niesamowite!!!

 

w sumie po takej ciemnej miejscówce spodziewałem się, że zarysy Drogi Mlecznej będą o wiele bardziej widoczne, cóż może jednak nie jest tak ciemno jak się mi wydawało :(

 

może ktos ma doswiadczenia z fotografowaniem Drogi Mlecznej? chodzi mi o to jakie czasy naswietlania stosować? które rejony celować?

 

dzięki z góry za ewentualne odpowiedzi.

 

A i Łukasz dzięki za pomoc z gradientem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukałem trochę w necie i zdziwiło mnie trochę, że zdjęcia Mlecznej rewelacyjnie wychodziły w granicach do 100 sek, u mnie było 20 min materiału i ledwo co zarysy było widać :angry: szukając dalej i przeglądając Stelarium doszedłem do wniosku, że wiosna to jednak nienajlepszy czas na Milkę, dla mojego ciemnego południowego horyzontu lato będzie polem do sprawdzenia jakosci miejscówki. więc trzeba czekać i szlifować warsztat.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Pobawiłem się jeszcze raz obróbką materiału w trialowym PS i doszedłem do wniosku, że przy tak szerokim polu z pojedynczej klatki więcej można wyciągnąć niż ze zestakowanej. Co prawda więcej szumu jest, ale kolory NGC2244 i IC2177 można zauważyć i kontrast Drogi Mlecznej jest lepszy.

Nie wiem co jest tego powodem, zła obróbka po stackowaniu, czy po prostu stacowanie sprawia, że pewne szczegóły jest trudniej pokazać?

 

ggg.jpg

 

 

Udało mi się jeszcze doliczyć: M44, M46, M47, M50 i pewnie jeszcze parę innych, ale zaszumienie materiału nie pozwola na definitywne stwierdzenie co jest DS'em a co nie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że jak się popatrzy na ostatnie zdjęcie z pewnej odległości lub nie powiększy się za bardzo, to wygląda całkiem fajnie. Skoro używasz PS, to ściągnij sobie TEN PROGRAMIK. Darmowa jest wersja 30-dniowa. Wydaje mi się, że całkiem fajnie wychodzi twoje zdjęcie po potraktowaniu go tym filtrem przy obu opcjach medium.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że jak się popatrzy na ostatnie zdjęcie z pewnej odległości lub nie powiększy się za bardzo, to wygląda całkiem fajnie. Skoro używasz PS, to ściągnij sobie TEN PROGRAMIK. Darmowa jest wersja 30-dniowa. Wydaje mi się, że całkiem fajnie wychodzi twoje zdjęcie po potraktowaniu go tym filtrem przy obu opcjach medium.

 

Zdravim

 

 

Iluvatar, dzięki wielkie, filtr ten muszę przyznać daje super efekty. Na szybko wyszlo mi cos takiego:

 

jjj.jpg

 

Iris za nic nie mógł sobie z tym gradientem poradzić, muszę poważnie się zastanowić nad wykupieniem pełnej wersji PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....poszukałem trochę w necie i zdziwiło mnie trochę, że zdjęcia Mlecznej rewelacyjnie wychodziły w granicach do 100 sek, u mnie było 20 min materiału i ledwo co zarysy było widać szukając dalej i przeglądając Stelarium doszedłem do wniosku, że wiosna to jednak nienajlepszy czas na Milkę, dla mojego ciemnego południowego horyzontu lato będzie polem do sprawdzenia jakosci miejscówki. więc trzeba czekać i szlifować warsztat....

Masz racje:Popełniłeś podstawowy błąd : wziełeś się za fotografię Drogi Mlecznej za wcześnie, Milky Way jest jeszcze za nisko nad horyzontem . Jak kupiłem równo rok temu pierwszego paralaktyka to tez byłem zawiedziony że na fotkach wychodzi coś takiego:

 

fcfd828a2927b503.jpg

Na szczęście koledzy szybko mi wytłumaczyli że najlepiej poczekac do późnej wiosny i lata .

I rzeczywiście fotki zaczeły wyglada lepiej:

Na poczatku poprawa była nieznaczna :

76283f0ab727f799med.jpg

 

ale potem było coraz lepiej

761a30bebe34bb2c.jpg

 

2be219d6ba00a5bf.jpg

 

amerykaveil.jpg

 

amerykakopiaredkopia.jpg

 

.

Najładnejsze obszary Milky to okolice Łabedzia i Strzelca

Najlepszym celem jest łabądek, bo dodatkowo bedzie wysoko na niebie i ma duża obfitośc mniejszych DSów . Przy czystym ciemnym niebie mozna poszalec z długimi czasami . Notabene właśnie tam pobiłem swój rekord jeżeli chodzi o czas ekspozycji 1300s .Potem zaczełem stosowac srednie czasy po 300- 450 s .Na jeden obszar 1.5 h do 3h.

 

W tym roku wracam na ten teren łowiecki ale już z innym setupem i innym pomysłami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow, noxili szczęka opada :notworthy: cos niesamowitego!!!!

 

jako że masz trochę doswiadczenia z szerokim polem, może odpowiesz mi na pytania w związku z foto Drogi Mlecznej:

 

- jaka ogniskowa będzie najlepsza by mieć najlepszy stosunek ilosć detali/szerokosc kadru?

-czy lepiej robić pojedyńczą długą klatkę - powiedzmy 20min czy 4x5 min ten sam efekt osiągniemy?

-jaki jest maksymalny sensowny czas naswietlania przy Mlecznej?

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow, noxili szczęka opada :notworthy: cos niesamowitego!!!!

 

jako że masz trochę doswiadczenia z szerokim polem, może odpowiesz mi na pytania w związku z foto Drogi Mlecznej:

 

- jaka ogniskowa będzie najlepsza by mieć najlepszy stosunek ilosć detali/szerokosc kadru?

-czy lepiej robić pojedyńczą długą klatkę - powiedzmy 20min czy 4x5 min ten sam efekt osiągniemy?

-jaki jest maksymalny sensowny czas naswietlania przy Mlecznej?

 

 

pozdrawiam

 

Wybór ogniskowej raczej zalezy od kadru .Do szerokich kątów najchetniej używam Vivitara 2,5/28 i Pentacona 1,8/50. Bawiłem sie tez kitowcem 17-55 Canona w trybie 18 mm ale okazało sie że z pewnych przyczyn lepiej stosowac sklejanke z lepszych jakościowo 28 lub 50. Przy takim szerszym kącie pojedyńcza klatka jest nawet efektowna ale jest kłopotliwe klejenie bo ultraszerokie obiektywy niestety maja wieksze zniekształcenia geometryczne i dziwnie to wychodzi. Przymierzam sie do zrobienia panoramy Drogi mlecznej i zamierzam to pstrykac 50mm mimo wiekszej ilości sesji.Niemam złudzeń- w naszych warunkach klimatcznych zbieranie materiału bedzie dośc długie.

Jak chcesz miec dobrze uwidocznione DSy to musisz pomyślec o fotografowaniu w wąskim paśmie do czego właśnie "mentalnie" dojzewam.

W fotce pełnopasmowej prawie wszystko ginie w morzu gwiazdek tak np jak veil na fotce postatniej i przedostatniej.

 

-czy lepiej robić pojedyńczą długą klatkę - powiedzmy 20min czy 4x5 min ten sam efekt osiągniemy?

Raczej niemasz co liczyc na dobrej jakości fotki pojedyńcze . Ponieważ w kadrze masz spory kawał nieba niema na to siły by na sporej ilości fotek nie załapało sie coś co nie planowałeś : satelita, samolot , ślad kosmicznego kamulca itp.. Stosując stakowanie nawet kilku zdjęc z opcja sigma clipping " znikasz" takie ślady

Dodatkowo stakując obniżasz poziom szumu w stosunku do sygnału( o pierwiastek z ilości klatek czyli np stack z 25 klatek obniza poziom szumu 5 krotnie a 100 obniza 10 krotnie). Musisz obnizyc szum bo obróbka dalsza powoduje podbicie szumu.

Niestety 20min nierówna się 4x5 min . Powiem tak: jezeli wachasz sie między 20 min a 4x5 minut to zastosuj 4 x 20 min :szczerbaty:

 

Tak jak mówiłem jeden obszar to od 1,5y do 3 godzin czasu zbierania klatek.

Po jakiś czasie bedziesz wiedział jaki jest max czas mozliwy dla twojego montazu z dana ogniskową. I od tego wychodż z czasami naswietlań.

Po pierwsze obiektyw ostro rysuje po przymknieciu co najmniej o 2-3 działki przysłony więc musisz przedłuzyc o tyle ekspozycje. :angry:

 

Więc naświetlasz długo .

Czasy przecietnie stosuję jak pisałem 300- 450 s a wcześniej nawet 1200 s ale sporo klatek szło "do kosza" więc odrzuciłem tą metode.Poza tym sesja sie wydłużała o zbieranie darków otak długim czasie .Czesto nierobiłem darka i musiałem ręcznie retuszowac fotkę wynikowę (beee :angry: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i udało mi z pogodą i w końcu zarejestrowałem swoją pierwszą letnią Drogę Mleczną :helo:

Łatwo nie było bo noc krótka - dopiero po północy zrobiło się idealnie ciemno, a o trzeciej północno-wschodni horyzont zaczął się przejasniać :angry: . W dodatku ciekawscy żołnierze (teren wojskowy otwierany tylko na weekendy dla turystów) przychodzili na zwiady (pewnie myslel, że celuję w cos bazuką :D ). Ale jak się dowiedzieli co robię, z ciekawoscią przyglądali sie i zadawali wiele pytań na temat astronomi, fotografii i nocnego nieba. Mimo, że jestem początkujący i niewiele wiem, czułem się dosć ważnie mogąc mądrze odpowiadać z sensem na ich pytania :D

 

Miejscówka może nie jest idealna bo LP dawał się we znaki:

Panorama_3.JPG

 

ale południowe morskie niebo było czarniutkie i Drogę Mleczną można było zauważyć gołym okiem (cienia jednak nie rzucała B) ). Było mniej więcej widać tak:

niebo.JPG

 

Z braku doswiadczenia mało udanych ujęć udało mi się złapać, ale dwa najlepsze złożyłem w IRISIE i przerobiłem w Digital Photo Profesional:

 

2 x 10 min, no dark, no flat, iso 800, Canon 1000d +kit 17mm, f 4,5, pigyback SW200/1000 EQ5:

 

mleczko4.jpg

 

Jesli takie efekty można osiągnąć pod srednim ogólnie mówiąc, to nie chcę mysleć co się dzieje pod super czarnym niebem.

 

Licencja na PS trial mi się skończyła i usuwanie gradientu niestety już tak ładnie w IRISIE nie wyszło. Jakby ktos miał ochotę się pobawic wklejam stack bez obróbki:

 

ari2.jpg

 

Pozdrawiam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna klatka z troszkę dłuższej ogniskowej. szum wyszedł na maxa, ale przynajmniej można zauważyć czerwone nebulki w centrum naszej galaktyki:

 

7.JPG

1x3min/1600 ISO, 36mm

 

nastepnym razem powinno być lepiej, bo już mniej więcej wiem w co i jak celować i wieksza ilosć klatek będzie się przekładała na mniejszy szum.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.