Skocz do zawartości

Tranzyt na tle Słońca - co to mogło być?


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dziś po południu (około godziny 15:30) oglądałem sobie Słonko, aż tu nagle w dolnej jego części pojawił się "czarny", przemieszczający się punkcik. Wszystko to trwało może jakieś 3-4 sekundy. Sprzęt obserwacyjny to SW70/500 wyposażony oczywiście w folie Baadera, do tego Barllow Vixen x2 i okular LV15. Dorzucam wizualizację jak to wyglądało zrobioną w programie Paint Oczywiście starałem się zachować jakąś tam skale odwzorowania, aha ten biały okrąg w okół Słońca to pole widzenia okularu. Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć cóż takiego ja zobaczyłem (domyślam się, że to coś zostało stworzone przez człowieka)

Pozdrawiam

Wojtek

Tranzyt.JPG

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś po południu (około godziny 15:30) oglądałem sobie Słonko, aż tu nagle w dolnej jego części pojawił się "czarny", przemieszczający się punkcik. Wszystko to trwało może jakieś 3-4 sekundy. Sprzęt obserwacyjny to SW70/500 wyposażony oczywiście w folie Baadera, do tego Barllow Vixen x2 i okular LV15. Dorzucam wizualizację jak to wyglądało zrobioną w programie Paint Oczywiście starałem się zachować jakąś tam skale odwzorowania, aha ten biały okrąg w okół Słońca to pole widzenia okularu. Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć cóż takiego ja zobaczyłem (domyślam się, że to coś zostało stworzone przez człowieka)

Pozdrawiam

Wojtek

Witam,

Wizualizacja jest totalnie zupełnie zbędna ;) .

Gdy zobaczysz jakiegoś satelitę na niebie i tak się zdarzy, że zdecydujesz, że koniecznie musisz się dowiedzieć, co to takiego, biegniesz w te pędy do komputera i tu masz co najmniej kilka opcji do wyboru: albo wchodzisz na stronkę www.n2yo.com, której adres pojawił się już wielokrotnie na forum, albo na jakąkolwiek inną konkurencyjną stronkę, która pokazuje co tam akurat lata nad nami, albo włączasz programik z mapami nieba, który ma opcję wyświetlania satelitów, no ale to trzeba już odpowiedni wcześniej ściągnąć, skonfigurować i zainstalować. Nie zadajesz tego pytania na Forum z prostej przyczyny: zanim ktokolwiek inny wykona te operacje za Ciebie, upłynie z pół godziny albo i więcej, a wtedy satelita jest już daleko i nikomu z czystego lenistwa nie będzie się chciało sprawdzać, co to wcześniej latało przez Słońce nad Twoim Miastem.

Teraz możesz spróbować ściągnąć Cartes du Ciel , skonfigurować go, o ile kojarzę, ma toto bazy danych satelitów (nie jestem pewien tak na 100%, bo na co dzień używam lżejszego hnsky, a drugi komp. jest daleko, w pokoju obok i w dodatku siedzi przy nim ktoś inny ;) ), przestawić czas i może...

Powodzenia w poszukiwaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś po południu (około godziny 15:30) oglądałem sobie Słonko, aż tu nagle w dolnej jego części pojawił się "czarny", przemieszczający się punkcik. Wszystko to trwało może jakieś 3-4 sekundy. Sprzęt obserwacyjny to SW70/500 wyposażony oczywiście w folie Baadera, do tego Barllow Vixen x2 i okular LV15. Dorzucam wizualizację jak to wyglądało zrobioną w programie Paint Oczywiście starałem się zachować jakąś tam skale odwzorowania, aha ten biały okrąg w okół Słońca to pole widzenia okularu. Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć cóż takiego ja zobaczyłem (domyślam się, że to coś zostało stworzone przez człowieka)

Pozdrawiam

Wojtek

 

 

Może odkryłeś mityczną planetę Vulcan? :szczerbaty:

Albo jakiś robaczek wszedł Ci pod folie Baadera i robił za ten ciekawy obiekt :)

 

A tak całkiem szczerze - to może być balon meteorologiczny - te 3-4 sekundy mówią że mógł być całkiem blisko :)

Bo by widzieć jakiś obiekt NEO - to te 3-4 sekundy to za mało :)

Aha i jeszcze ile minut ew sekund kątowych miał ten obiekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe Panowie cieszę się , że mogłem Wam dostarczyć tematu, który spowodował, że uśmiech zagościł na Waszych twarzach, nie wiem tylko skąd te domysły, że to mogła być "gwiazdka z promyczkiem lub "mityczny Vulca" :Boink:

Teraz tak na poważnie to moje fakt faktem dość lamerskie pytanie zadałem tylko dlatego, że po raz pierwszy zdarzyło mi się takie zjawisko/widowisko zobaczyć. Domyślam się , że nie było to nic szczególnego i jak już napisałem zdaje sobie sprawę, że to co widziałem jest wytworem człowieka, miałem jedynie nadzieję, że ktoś sprecyzuje moje domysły.

Tak czy owak dzięki za chumorystyczne i mniej chumorystyczne wyjaśnienia mojej obserwacji.

 

Ps. ax nie podam Ci rozmiarów kątowych tego obiektu, gdyż poprostu nie umiem ich określić, stąd też przedstawiona przezemnie wizualizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisałem żartobliwie, bo cóż innego można napisać nie wiedząc z czym ma się do czynienia. Nikt tego nie wie, ale zapytam czy obiekt był jednakowo ostry jak tarcza Słońca, czy nie, bo na tej podstawie mozna wnioskować o wysokości na jakiej sie znajdował, a czas tranzytu pozwala oszacować prędkośc kątową itd.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisałem żartobliwie, bo cóż innego można napisać nie wiedząc z czym ma się do czynienia. Nikt tego nie wie, ale zapytam czy obiekt był jednakowo ostry jak tarcza Słońca, czy nie, bo na tej podstawie mozna wnioskować o wysokości na jakiej sie znajdował, a czas tranzytu pozwala oszacować prędkośc kątową itd.

 

Spoko nie mam żalu w końcu śmiech to zdrowie. Odpowiadając na Twoje pytanie mogę powiedzieć, że obiekt był ostry, a kształt miał jednolity okrągły lub może lekko owalny bez żadnych wyraźnych "odstających" szczegółów no i oczywiście bez promyczka :szczerbaty: . Sądzę teraz, że to faktycznie mógł być jakiś balon. Ja mieszkam w Otwocku na Południe od Warszawy, w chwili obserwacji Słońce było na kierunku SW może jakieś 45-50* nad horyzontem (to takie mocno nieścisłe dane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna koncepcja, otóż jakiś czas temu zabierałem się do dziennej obs. Wenus, nagle na niebie zauważyłem jasną kropkę poruszającą sie z dość dużą prędkością(czyt. szybciej niż ISS). Skierowałem lunetę i co zobaczyłem...? Był to mały odpustowy balonik napełniony helem w kształcie kogucika :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.