Skocz do zawartości

M81 & M82


Janus

Rekomendowane odpowiedzi

Szkice wykonywałem od 12 do 18 kwietnia, czyli w czasie mojego pobytu na wsi. Codzienne wielogodzinne obserwacje pozwoliły mi na analize materiału i wprowadzanie poprawek, więc śmiało mogę powiedziec, że szkice powstawały w czasie tych kilku dni, w sumie około 30 godzin obserwacji.

 

 

Ramion nie zaobserwowałem, ale otoczka według mnie nie jest jednolita, może nie do końca potrafiłem to ując naszkicu, dlatego wybaczcie mi pewne niedoskonałości.

Edytowane przez Janus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice wykonywałem od 12 do 18 kwietnia, czyli w czasie mojego pobytu na wsi. Codzienne wielogodzinne obserwacje pozwoliły mi na analize materiału i wprowadzanie poprawek, więc śmiało mogę powiedziec, że szkice powstawały w czasie tych kilku dni, w sumie około 30 godzin obserwacji.

 

Właśnie tak czułem, że podczas całego pobytu...nie sposób byłoby chyba "taśmowo produkować szkiców" :)

Ciekawe, co tam jeszcze masz w zanadrzu...? Może M 13, którą ja narysowałem dziś w nocy razem z M 56...seeing był bardzo dobry, M 13 rozbiłem w drobny mak, oczywiście nie do samego jądra, ale to było coś niesamowitego (pierwsze spojrzenie w wizualu).

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 13 niestety nie, ten obiekt wydawał mi się zbyt trudny do naszkicowania, ale powiem, że przy zastosowaniu okularu LV 7mm najlepiej się prezentował, gromada pięknie rozdzielona, aż się iskrzyło w okularze, zdecydowanie jeden z najpiękniejszych obiektów obserwacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 13 niestety nie, ten obiekt wydawał mi się zbyt trudny do naszkicowania, ale powiem, że przy zastosowaniu okularu LV 7mm najlepiej się prezentował, gromada pięknie rozdzielona, aż się iskrzyło w okularze, zdecydowanie jeden z najpiękniejszych obiektów obserwacyjnych.

 

Ja zaryzykowałem...dziś wieczorem wrzucę, był robiony w ciemnicy (wyłączone sodówki), UWAN 7 nie dał jej szans :) . Powalił mnie widok, po raz pierwszy w życiu na nią spojrzałem. Z M 56 natomiast było cieniutko, mgiełka bez gwiazdek, chociaż kilka, czy kilkanaście gdzieś tam w części zewnętrznej majaczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ramion spiralnych nie zaobserwowałem. M82 prezentuje się wspaniale, jasna galaktyka z wyraźnie widoczną strukturą.
Janus sam sobie zaprzeczyłeś pisząc, że nie widać ramion w m81, a na szkicu przecież są ?!
Ramion nie zaobserwowałem, ale otoczka według mnie nie jest jednolita ...

 

Hej.

Problem jak widać istnieje, ale się rozwiązuje :) Janusie, chyba masz ciut za ciemny monitor, gdyż jak wspomniałeś przy okazji szkiców innych osób - nie za bardzo je widzisz.

A u mnie na monitorze Twoje powyższe galaktyki mają tak jasny detal i strukturę ramion, że wyglądają jak astrofotografia!

 

Jednak trzeba będzie ustalać wzorce. Podobne ma na swoich szkicach Mpp.

pozdrawiam

Wimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer, mylisz mnie z kimś innym, u mnie wszystkie szkice są dobrze widoczne, nigdy nie twierdziłem, że nie widze szkiców innych.

 

M81 i M82 celowo troche przejaśniłem mając na uwadze to, że u innych mogą być ciemniejsze monitory, później wstawie prawidłową wersje. Masz rację, przydałby się jakiś wzorzec.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.