Skocz do zawartości

Merkury w szkicu


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Merkury za dwa dni osiągnie maksymalną elongację, a szkiców brak... Najwyraźniej wszyscy szkicersi z powodu pięknej pogody zarywają nocki, śpią do 14:00 i idą do pracy na drugą zmianę i nie mają jak obserwować Szytkonogiego, bo są jeszcze w pracy...

Mnie się udało złapać aż/tylko tyle: widoczna faza, ale nie dam sobie ręki uciąć czy tarcza Merkurego ma obecnie kształt jak Księżyc tuż przed I kwadrą czy tuż po... Pływa toto, skacze, dwoi się i troi, momentami płonie i ogólnie najlepiej by było specjalnie dla Merkurego utworzyć dział "Animacje obserwacyjne"... Wszystko przed nami :)

Zestaw tradycyjno-cyfrowy: Synta 8", SPL10mm i program ArtRage2.5 (jak zwykle - szczegółowa notatka, rysowanie z pamięci acz na świeżo, korekta u okularu, wykończenie :))

 

merkury23_04_09.jpg

 

ps. jestem przez jakiś czas skazany na powiększenie maksymalne 120x, jeśli ktoś ma dostęp do okularów z krótszą ogniskową (a przecież wiem, że macie :)) to zachęcam do szkicowania i umieszczania rysunków na AF (na przykład w tym wątku) - sam chętnie zobaczę jak M. prezentuje się w większym powerze :)

pozdrawiam

Panasmaras

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę Twój szkic powala. Jest dużo lepszy od innych planetarnych szkiców, bo realny.

 

Chciałbym tutaj przypomnieć wspaniały szkic Marsa o podobnym klimacie wykonany przez kolegę Devart87'a:

 

mars.jpg

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=261886

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tutaj przypomnieć wspaniały szkic Marsa o podobnym klimacie wykonany przez kolegę Devart87'a:

 

Dzieki za pamiec :)

Chciałbym tylko przypomnieć, że nie był to szkic z prawdziwego zdarzenia, dlatego pisałem w cudzysłowie. Wszystko to Photoshop. Chciałem jedynie pokazać jak przedstawiał sie Mars z podanym zestawem i czego sie można spodziewać. Prawdziwego szkicu jeszcze nigdy nie wykonałem ale myślę, że i tak mnie to nie ominie ;)

Co do Merkurego to bardzo fajnie to wyszło.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, dzięki koniunkcji z Księżycem, Merkurego można było złapać dużo wyżej nad horyzontem, co od razu poskutkowało lepszymi warunkami obserwacyjnymi (czyt. momentami łapałem ostrość :)) Wyraźnie rozróżnialna faza, momentami ukazywała się naprawdę piękna połówka tarczy.

Jeśli mnie oko i ręka nie mylą, w powiększeniu 120x prezentowało się to mniej więcej tak:

 

merkury26_04_09.jpg

 

To naprawdę wspaniałe uczucie oglądać taki okruch skalny - mimo takiej odległości - jako coś więcej niz li tylko punkcik na nieboskłonie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieco niesmialo, ale pozwole sobie swoj z wczorajszej moim zdaniem slicznej koniunkcji (choc - niestety - szkic nie oddaje jak to fajnie wygladalo, juz nie wspominajac o tym, ze za kolorowe nie bralem sie jak dotad, a zjawisko bylo solidnie kolorowe). Olowek + obrobka w kompie

 

 

koniunkcja1c.jpg

 

pzdr, rami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mercury Image 2009/04/12(UT)

 

Carl Roussell

C.Roussell

Carl Roussell(150mm F8 refractor)

 

2009/04/12 23:30 UT

15cm f/8 refractor

200x, 300x

W25, W23A

See: 6/10 Trans: Clear

CM=49 deg Dia=5.7" Phase=0.83

 

Mercury Image 2009/04/18(UT)

 

Carl Roussell

C.Roussell

Carl Roussell(150mm F8 refractor)

 

2009/04/18 00:20 UT

15cm f/8 Refractor

200x, 300x

W25, W23A

See:6/10 Trans: Slight haze

CM=81 Dia= 6.4 Phase=0.66

 

Mercury Image 2009/04/30(UT)

 

Carl Roussell

C.Roussell

Carl Roussell(150mm F8 refractor)

 

2009/04/30 00:44 UT

15cm f/8 refractor

200x, 300x

W25, W23A

See= 4/10 Trans=light cloud

CM=131 Dia=8.7 Phase=0.27

c090412a1.jpg

c090418a1.jpg

c090430a1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario Frassati (Drawing:203mm F10 SCT, 250 X ) i Frank J Melillo (Celestron 203mm Schmidt Starlight Xpress MX-5) - Porównanie szkicu Mario Frassati z 2002/07/04 - zdjęciem Frank J Melillo z tego samego dnia, (a także inne) :

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk02/c020704z.htm

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk02/c020707z.htm

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk02/c021014z.htm

c011101p.jpg

c011116a.jpg

c011125a.jpg

c020101p.jpg

c020121p.jpg

c020324p.jpg

c020506p.jpg

c020704p.jpg

c020704q.jpg

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.