Skocz do zawartości

IC 5070 - portret smutasa


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

w odległości ok 1800 lat świetlnych, w okolicy Deneba w Łabędziu, od milionów lat rozgrywa się wielki spektakl na niebie, wyjątkowa mieszanka bardzo aktywnych gwiazd i ogromnych chmur pyłu i gazu tworzy widowiskowy proces, tworzenia nowych światów, choć widoczny szczególnie dopiero w wąskich pasmach widma, np. jak na wyjątkowym zdjęciu Adama sprzed roku: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23010

Na "karczychu" Pelikana niewidoczne, ale bardzo aktywne gwiazdy podświetlają i podgrzewają ogromne chmury gazu tworząc tzw. front jonizacyjny

tu w trochę szerszym ujęciu

 

IC5070fini6.jpg

 

16x600sek w H-a Atik314L 80ED f/6 EQ-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobiłem przymiarkę do Pelikana Sezon 2009 - w kontekście nowej kamery. Muszę przyznać, że różnica w możliwościach narrow jest zasadnicza. Znacznie mniejszy szum dają możliwości takie, jak poprzednio 2x dłuższe czasy naświetlania.

 

3xHa 10 min.

3xOIII 30 min

3xSII 30 min

 

To mega mało czasu, doświetlę go jak pelikan będzie wyżej. To był taki mały teścik.

pelikan_Ha.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Adam, że nie dajesz za wygraną. Fajnie. Ciekawe jak będzie wyglądał Pelikan 2020? :)

To może Jacek po prostu wypal SII i OIII w BINx2? Później powiększysz do H-alfa. Informację i tak taki obrazek głównie niesie w H-alfa. Zyskasz mnóstwo czasu na efektywności, a wrażenie pewnie dużo gorsze nie będzie. Ja pewnie właśnie tak popalę mojego Pelikana w tym roku.

 

Jak na razie to z wczorajszej nocki nici. Prawie żadne gwiazdy mi się nie zarejestrowały. Cholerny seeing nad Krakowem:) Dołączam obrazek.

Pozdrawiam

Michał

 

 

PS żartuję oczywiście z tymi gwiazdkami.

Group1sstars.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale, mimo smogu zajrzałeś smokowi w same migdałki, bo te wypustki to zapewne właśnie fabryka ognia i słynnego już smogu grodu Kraka, bo nad wyraz przypominają one wulkany, czy kominy Nowej Huty ;)

a wersja bez gwiazd ma niesamowity i tajemniczy klimat

przepiękne!

 

a mi się udało zmordować kolejne 6 półgodzinnych klatek tym razem w OIII

jeszcze parę miesięcy i może uzbieram na zdjęcie bez zbytniej dominacji szumów

a jakoś sobie postanowiłem, ze przynajmniej pierwsze swoje zdjęcie narrow zrobię w bin 1x1

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

Jesion ma kolorowego ptaszka. Mam i ja;)

Dopaliłem jeszcze jedną noc w H-alfa. W sumie 25 klatek po 30 minut w BINx1. Do tego po 8 klatek 30 min w BINx3.

 

 

Większa wersja jest tutaj.

 

 

Sprzęt jak zwykle.

Gemini G42 Obs+, 12.5" Ritchey Chretien A&M, FLI PDF, Optec Pyxis3'", SBIG STL 11000M

Oprócz oczywiście wymienionych filtrów na narrowband made by Baader.

Pozdrawiam

Michał Żołnowski -Tiamat

pelikan_narrow_ready_mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie!

Zmęczony niedbale napisałem posta. Te BINx3 to chodzi oczywiście o filtr siarkowy i tlenowy.

W najbliższym czasie zrobię fragment Ameryki NGC 7000. Już nawet wybrałem gwiazdę do guidowania. Kąt kamery 300 stopni. Liczyłem na odrobinę pogody wczoraj. Swoją drogą ciekawe gdzie jest teraz ta fala fotonów pochodząca z tej gwiazdy? Minęła obłok Oorta, pas Kuipera? Pomyśleć, że leci juz od setek lat i za kilka dni wpadnie do mojego teleskopu w ogródku za domem! Wpadnie tez tej samej nocy pewnie do kilkudziesięciu, kilkuset teleskopów na całej kuli ziemskiej i uwieczni się na CCD. Ciekawe kto jeszcze poguiduje na niej swoją sesję foto.

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

po tak doskonałej fotografii Tiamata tego obiektu, aż nietaktem byłoby pokazywać cokolwiek jeszcze w tym wątku,

no ale trudno, wybacz Tiamacie :notworthy:

 

udało mi się dozbierać wczoraj parę półgodzinnych klatek w OIII

złożyłem z poprzednim materiałem Ha i wyszło coś takiego:

 

IC5070_OIII_R__Ha_G__HaOIII_sB__fini.jpg

 

złożone techniką podlinkowaną przez piotra s: http://www.starrywonders.com/bicolortechniquenew.html

z tym, że tym razem z ciekawości podmieniłem kanały no i wyszła chyba dość ciekawa kolorystyka i może warta pokazania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to już chyba koniec tego Pelikana dla mnie, przynajmniej w tym sezonie, albo tym sprzętem ;)

dopaliłem siarkę i po długich bojach z obróbką wyszło tak:

 

IC5070_Ha_OIII_SII_fini.jpg

 

klatki w większości po 30 minut łącznie ponad 23 godziny expozycji

Ha:16x600+10x1800 OIII: 16x1800 SII: 16x1800

Atik 314L, 80ED f/6 i narrow Baadera

 

ale i ciekawostka, zdjęć mgławicy w narrow band w necie jest całe mnóstwo, więc i naoglądałem się ich co nie miara, natomiast nigdzie nie widziałem tej dość niezwykłej smugi tuż nad IC 5067 ("wulkanem") - wygląda jak czoło jakiejś fali?

jest widoczna wyłącznie w paśmie SII - i stąd taki jej czerwony kolor na zdjęciu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.