Skocz do zawartości

Mikrokosmos


jacapa

Rekomendowane odpowiedzi

@Bentoq, jeśli mówisz, że chcesz zaczynać, to zacznij takim sprzętem jaki masz. Jak cię to wciągnie, to pomyślisz o lepszym.

Nie używam pierścieni, soczewek, sanek i specjalnego doświetlania. Róża na dole jest zrobiona tym sprzętem co na zdjęciu, czyli:

Canon 1200D,

obiektyw zoom o skali odwzorowania 1:3,

laptop z programem Digital Photo Professional, tym programem zmieniam płaszczyznę ostrości, (ważne: obiektyw musi mieć AF)

program do składania zdjęć z różną głębią ostrości - CombineZP,

lampka zabrana dzieciom z biurka :)

aaa.jpg.5d06614639769d1f6ead7508839c874a.jpg

 

roza.jpg.d1a923df1a3f65a8e47bd8d8d5f03e7f.jpg

 

Natomiast, jeśli chodzi o zdjęcia na spacerze kwiatków, motylków czy ptaszków, to 98% jest z aparatem z ręki, bez doświetlnia, 2% to + statyw.

Z dzisiejszego spaceru owad  -  Wtyk straszyk.   

wtyk.jpg.f8d0431b6bf63743b43beb9b23151939.jpg

 

 

Edytowane przez fizyk5
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bentoq zaczynałem z kitowym 18-56mm a  później z obiektywem 70-200mm, który ostrzył od 70cm.

Tu 2 zdjęcia z obiektywu 70-200mm, który ostrzył od 70cm , a kupiłem go na tym forum bodajże za 90zł

22.jpg.40171f194c1ccb2a5e4d586aae24fef7.jpg

24.jpg.c193cccc54d2c3af2cd9c68c8dfc09e8.jpg

 

Na początku chciałem ptaszki, a później poszło we wszystko co mogę.

Jak w ciągu 7 dni nie wstawisz zdjęcia z tego sprzętu co masz (musisz opisać sprzęt), to jesteś symulantem chęci rozpoczęcia makro😄 

  • Lubię 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No dobra, spróbowałem. Sam nie wiem.

Nikon d5300 z Nikkor AF-S DX 18-140 mm f/3.5-5.6G ED VR. Tam skala jest wg. tego co czytałem 1:4.3. Tak to wyglądało:

image.thumb.jpeg.cb1ef2af0e5778d3e0940ed9b1bc27d4.jpeg

 

Doświetlone z lampy. Robiłem na ręcznej ekspozycji, ISO200, przysłona F/5.6, czas dopasowałem, że ekspozycja była ok. I tak zrobiłem wazon i tę figurkę po prawej (lekko czerwony prześwietliło).

DSC_7486.thumb.jpg.fd39d0ddaeffa2b4cbadd35716a01b16.jpg

DSC_7487.thumb.jpg.04b1030e84df9a11118f2ff817119b5b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, suchyy said:

 

"Pierwsze koty za płoty" i tak trzymać. ;) Bez treningu nie ma mistrza.  :)

 

Pozdrawiam,

Jurek.

 

Heh bardziej miałem na myśli, że nie poczułem motyli w brzuchu :D Jednak to powiększenie jest takie-o, ale i obiekt mało okazały, wziąłem to, co miałem w zasięgu wzroku.

Ale dobrym pomysłem jest popróbowaniem przed kupnem czegoś poważniejszego (chodzi mi po głowie Irix 150/2.8 macro, bo dobry też do astrofoto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bentoq

W dniu 9.08.2023 o 22:40, Bentoq napisał(a):

 

Heh bardziej miałem na myśli, że nie poczułem motyli w brzuchu :D Jednak to powiększenie jest takie-o, ale i obiekt mało okazały, wziąłem to, co miałem w zasięgu wzroku.

Ale dobrym pomysłem jest popróbowaniem przed kupnem czegoś poważniejszego (chodzi mi po głowie Irix 150/2.8 macro, bo dobry też do astrofoto).

 

Wyjdź w teren, na łąkę, do lasu................. jak ci się nie spodoba, to  "makro"  nie jest dla ciebie.

Najtrudniej jest znaleźć to coś fajnego do sfocenia.

Najtrudniejsze jest to co się znalazło, uchwycić tak jakby się chciało.

Najłatwiej jest znaleźć w tym przyjemność -> dla mnie -> obcowanie z naturą -> żeby odpocząć

 

konik1aa2000JPG.thumb.jpg.16d2e68d07b5ca547512a269dfdfeed5.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
22 godziny temu, fizyk5 napisał(a):

Woda i olej, rozmiar tego największego bąbla to 1,8mm.

 

ładne,

a z ciekawości - zmierzyłes to czymś? Nie ma w moim pytaniu krzty sarkazmu. Po prostu widziałem ostatnio różne rzeczy jakie ludzie stosują do tworzenia kropel pod marko i jestem ciekaw.

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, pki1234 napisał(a):

ładne,

a z ciekawości - zmierzyłes to czymś? Nie ma w moim pytaniu krzty sarkazmu. Po prostu widziałem ostatnio różne rzeczy jakie ludzie stosują do tworzenia kropel pod marko i jestem ciekaw.

 

Skala odwzorowania 1:1, zmierzyłem piksele na matrycy i porównałem z rozmiarem matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrokosmos  w  skali kropli wody.

 

Bez lampy błyskowej (coraz bardziej mam ochotę ją kupić).

Oświetlenie to dwie lampki + sufitowe kuchenne.

Kapanie z kranu mogłoby być z trochę większej wysokości.

Moje pierwsze fotki kropelek wody w zlewie kuchennym.

F/8   (i nie łapie ostrości całej kropli)

1/2000s (i kropla rozmyta)

ISO 3200

Zdjęcia pochodzą z kilku kropel (krople spadały co 4s, (powierzchnia wody zdążyła sie uspokoić).

Szykość zdjęć w serii dla jednej kropli to około 10/s.

Mam nadieję, że kolejność zdarzeń jest właściwa (fale na powierzchni wody "powiększają się").

Odległość matrycy od kropli to 550mm.

 

GIF3.gif.f32eb367bcac45137d95365f08c2cf08.gif

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.