Skocz do zawartości

obserwacja prawie udana?


DaVidoSS

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj/dzisiaj bylem na obserwacji która muszę smutno podsumować jako prawie udana.

Nie wiem gdzie jest problem ale Goto nie może znaleźć obiektów prawidłowo na niebie.

Napisze co zrobiłem :

 

1.

Rozstawiłem statyw w kierunku północnym i wypoziomowałem na oko (zapomniałem poziomicy zabrać)

2.

Założyłem montaż i ustawiłem szerokość geograficzna.

3.

Założyłem tubę i skręciłem ja w bok aby było widać niebo przez lunetkę polarna.

4 .znalazłem Polaris i ustawiłem ja w tym kołeczku pomiędzy 40 a 60 stopni kręcąc w azymucie i w osi wychylenia pionowego.

5.ustawiłem tubę w obu osiach na znaki.

6 uruchomiłem auto star podałem datę i godzinę.Nastąpiło ustawianie według gwiazd.

1 był ARCTURUS .Teleskop jechał i jechał czekałem aż się zatrzyma i zapiszczy .

Gołym okiem było wyraźnie widać o jak gwiazdę chodzi, lecz jak już zajrzałem do okularu to jej tam nie było.Poprawiłem strzałkami by znalazł się w polu widzenia i nacisnąłem enter.

2 był Deneb.Wszystko odbyło się dokładnie tak samo jak w przypadku Arcturusa.

3 była Vega i tez tak samo.

Potem pilot podał jakieś wartości (nie wiem co to było) i wyskoczyło ze ustawianie ok.

Wybrałem obiekt Księżyc i teleskop ruszył w stronę księżyca lecz zakończył aligacje obok księżyca tak ze w 26 mm okularze nie było widać księżyca jedynie jego poświatę.

Ze wszystkimi obiektami bylo tak samo.

Wielokrotnie powtarzałem te czynności co opisałem wyżej.

Zauważyłem jednak ze gdy wybrałem gwiazdę polarna i próbowałem ja wycentrować pilotem to w jednej osi bardzo powoli przesuwała się z prawej do lewej po linii ukośnej.

.

Nie wiedziałem co jest grane wiec już miałem się zwijać mając na uwadze ze zmarzłem jak pies (6 stopni ),

lecz nagle zdążyło się coś dziwnego. Na wschodzie zza chmur wyłoniła się jakaś wielka gwiazda.

skierowałem pilotem teleskop na ten obiekt trochę to zajęło ale widok był cudowny!!!!!! To Jowisz!

Jejku Panowie 2 h patrzyłem zmieniając okulary.

W 9mm okularze widziałem pasy chmur oraz oko cyklonu. Bylo widać także jego księżyce 3 chyba o ile pamiętam.Wszystkie w jednej linii.

 

Majestatyczny widok!!

Niestety potem się zachmurzyło i był koniec.

 

Odnośnie mojej prośby.

 

Czy ktoś mógłby napisać czemu brakuje dokładności ,co robię źle lub czego nie zrobiłem.Czy może ten auto star już taki jest (prawie dokładny?),tzn ze kieruje się w kierunku obiektu ale nie widać i trzeba poprawiać?

Pokręteł lunetki polarnej nie ruszałem bo nie wiem kompletnie o co tam biega. Moze tam trzeba coś pokręcić? Dodaje zdjęcie lunetki.

Proszę o pomoc!

post-17318-1244718796_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak miales szczescie z tym Jowiszem, ze zdazyles przed chmurami sobie poogladac. Ja tez probowalem cos zobaczyc, ale o 23:30 mialem juz niemal pelne zachmurzenie.

Jezeli chodzi o problem z Goto to najprawdopodobniej wynika on ze zlego ustawienia na polarna. Zauwazylem w swoim systemie ( Nexstar Celestrona) ze ma to kluczowe znaczenie w dokladnosci celowania w obiekty i jezeli montaz nie jest prawidlowo ustawiony, nie pomaga zadne kalibrowanie na dodatkowych gwiazdach - nie trafia i juz. Pierwsze co musisz zrobic, to wyjustowac lunetke biegunowa - jesli nie ruszales srub , na pewno nie jest poprawnie wyjustowana. Najprosciej to kartka z czarnym punktem, zawieszona jakies 5-6 m od montazu, ustawiasz lunetke, krecisz osia RA, patrzysz czy odchyla sie od osi i dokonujesz korekty srubami lunetki. Druga sprawa - samo ustawianie polarnej w lunetce. Ja korzystam z programiku PolarFinder, mozna tez z kalendarza przy lunetce, w kazdym razie na pewno nie "na oko". Po tych wstepnych zabiegach i dodaniu 2-3 gwiazd kalibracyjnych po obu stronach meridiana nie powinienes miec klopotow z celowaniem - ja w kazdym razie przestalem je miec, chociaz poczatkowo tez wkurzalem sie , ze system pudluje.

PS . Sorry za brak polskich liter ale cos mi nawalilo w Windzie.

Polecam artykul do przeczytania : http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie duze pomylki GoTo moga swiadczyc o zle wybranej strefie czasowej, czasie zimowym lub miejscu obserwacji...

 

Co do niedokladnego ustawienia na polarna - moim zdaniem nie powinno to dawac az takich pomylek po kalibracji na 3 gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

Wczoraj bylem raz kolejny ale skończyło się całkowita porażką.

Rozstawiłem statyw ,wypoziomowałem choć zdmuchiwało mi poziomice (w trakcie tej czynności zerwał się wiatr).

Ustawiłem lunetkę na gwiazdę polarna (w kółeczko pomiędzy 40 a60 stopni)

Włączyłem auto stara wprowadziłem współrzędne z nawigacji datę i dokładną godzinę następnie chciałem wykonać alignement na 3 gwiazdach ale się nie dało.

Wiatr przygnał chmury z zachodu i było po sprawie.

:burza: :burza: :burza: :burza: :burza: :burza: :burza: :burza:

 

Co gorsza śruba mocująca tubę na montażu się zaciela i nijak nie szlo jej odkręcić. Dopiero dzisiaj ja wykręciłem niszcząc ja doszczętnie a także gwint w montażu

A PROPOS.

Widział ktoś śruby z duraluminium?Żenada.1000 euro za sprzęt i gwint aluminiowy.Uszkodzony ręka dokręcając tubę.

 

Mam pytanie.

Gdy ustawiłem lunetkę polarna na GP (foto poniżej) to czy po ustawieniu teleskopu na znaki w korpusach tzn pozycja wyjściowa to czy gwiazda polarna nie powinna się znaleźć w 26mm okularze?

Jeśli tak to czemu jej nie było? Czy to jest prawdopodobna przyczyna problemu? Czy mam racje?

post-17318-1244814767_thumb.jpg

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie duze pomylki GoTo moga swiadczyc o zle wybranej strefie czasowej, czasie zimowym lub miejscu obserwacji...

 

Co do niedokladnego ustawienia na polarna - moim zdaniem nie powinno to dawac az takich pomylek po kalibracji na 3 gwiazdy.

 

Zalozylem (byc moze zbyt pochopnie), ze te ustawienia( strefa czasowa, czas letni/zimowy, wspolrzedne geograficzne) wykonane sa prawidlowo, ale rami ma racje -musisz to sprawdzic.

Co do ostatniego zdania - kiedys pomylkowo ustawilem w lunetce zamiast polarnej mala gwiazdke z jej okolicy i w zaden sposob, nawet po dodaniu 6-7 gwiazd kalibracyjnych montaz nie skompensowal tego bledu - pomylka celowania byla znaczna.

 

DaVidoSS, nie bardzo rozumiem, dlaczego ustawiasz polarna na pozycje miedzy 40 a 60 stopni. Polozenie bieguna wzgledem polarnej nie jest przeciez stale i zmienia sie w zaleznosci od daty i konkretnej godziny - przykladowo, jezeli zaczynasz obserwowac o godz 23 w dniu 12.06.2009, ustawienie polarnej powinno wygladac tak:

polarna.JPG

Oczywiscie jest to ustawienie dla mojej dlugosci geograficznej, wynoszacej 17.37.42. Czarna kropka to polarna i wlasnie tam powinno znalezc sie kolko.

 

Co do widocznosci polarnej w okularze - przy ustawieniu na znaczniki polarna nie bedzie widoczna, teleskop patrzy wtedy powyzej niej, gdyz jego os jest rownolegla do osi montazu , a lezy wyzej lunetki i ma mniejsze pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem było dokładnie.Prawie dokładnie.

Os RA dostała luzu jakiegoś tak ze tuba zasuwa bezwładnie jakiś centymetr przy zaciśniętej blokadzie Ra.

Nie wiem co się stało!!! Odpiszcie czy da się to jakoś zniwelować!Naprawić?

 

Bylem od 21 do 4.30

Widziałem Saturna, Księżyc ,Jowisza ,Wenus, Marsa ,oraz Neptuna i Plutona!

Występuje znaczna aberacja chromatyczna przy jasnych małych obiektach jak np Wenus czy nawet gwiazdy.

Czy istnieją jakieś filtry które mogły by powstrzymać te eksplozje barw? ?

 

Zrobiłem słabe fotki telefonem komórkowym:

post-17318-1244982542_thumb.jpg

post-17318-1244982578_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem Saturna, Księżyc ,Jowisza ,Wenus, Marsa ,oraz Neptuna i Plutona!

 

Witam

Z tym Plutonem to trochę przesadziłeś! Przy aktualnej jasności 13,9 mag jest raczej bardzo trudnym obiektem do ustrzelenia Twoim teleskopem. Pewnie GoTo trafiło w jakąś gwiazdkę którą uznałeś za Plutona.

pzdr Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tym Plutonem to trochę przesadziłeś! Przy aktualnej jasności 13,9 mag jest raczej bardzo trudnym obiektem do ustrzelenia Twoim teleskopem. Pewnie GoTo trafiło w jakąś gwiazdkę którą uznałeś za Plutona.

pzdr Zbyszek

 

 

Cześć!

Nie spieram się bo się nie znam.

Zasięg teleskopu 13.5 mag wiec to raczej na pograniczu.Byl pluton lub nie.Bardzo malutki blady punkcik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.