Skocz do zawartości

Guiding - z barlowem czy bez?


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Mam SW 80/400 do guidingu i do tej pory używałem go z barlowem Vixena 2x. Jednak po moich ostatnich przemyśleniach doszedłem do tego że barlow nie zwiększa mi przecież rozdzielczości obrazu padającego na matrycę kamerki, a tylko powiększa obraz gwiazdy, rozlewając go na pobliskie piksele, a do tego zwiększa wpływ seeingu na prowadzenie - dobrze myślę? Gdyby była pogoda sam bym sprawdził w praktyce, ale wiecie jak jest...

 

Dochodząc do meritum sprawy, jest sens stosować barlowa czy nie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ogniskowe glownego teleskopu jest znaczaco wieksza od guidera , guider z opoznieniem "zobaczy" blad prowadzenia i wprowadzi korekte juz po zarejestrowaniu tego bledu na zdjeciu. Z drugiej strony wydluzanie ogniskowej guidera w stosunku do glownego uwydatni seeing i spowoduje nadkorekcje ( choc to moze kwestia odpowiednich ustawien martwej strefy...). Najlepiej chyba jezeli te ogniskowe sa podobne. Chyba warto wiec zastosowac Barlowa 2x do guidera 400mm , jezeli foci sie ogniskowymi w okolicach 750-1000mm.

 

Co do rozmiaru gwiazdki - oczywiscie bedzie wieksza, ale za to uwidocznia sie drobne przesuniecia ktore nie zarejestruja sie w krotszej ogniskowej.

Tez ostatnio sprawilem sobie Vixena 2x do guidera , ale nie moge sie doczekac czystego nieba , aby przetestowac ten uklad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ogniskowe glownego teleskopu jest znaczaco wieksza od guidera , guider z opoznieniem "zobaczy" blad prowadzenia i wprowadzi korekte juz po zarejestrowaniu tego bledu na zdjeciu.

Aha - to jak jest szybszy (krótsza ogniskowa) to przecież szybciej zarejestruje i prześle informacje? Czyż nie? Długi teleskop, to długa ogniskowa, więc teleskop jest wolniejszy. A barlow nie przyspiesza światła 2 razy?

 

A mówiąc serio - nie pisz tak autorytatywnie "nieścisłości", bo jeszcze ktoś uwierzy i będzie guidował 1 m refraktorem, jak ja kiedyś :D . Nie można rozpatrywać guidera w oderwaniu od matrycy (także drugiej). Istotna jest tu sprawność wyznaczania centroidy. Jeżeli nasza kamera jest 16 bitowa, do tego monochromatyczna, to możesz guidować efektywnie 2 m ogniskową zaledwie 300 mm obiektywem. Współczesne aplikacje wyliczają centroidę z dokładnością do 1/10 piksela (a teoretycznie 1/100). Co to oznacza? Że przelicznik ogniskowych guidera do głownego jest 10:1 (ta sama ogniskowa, ten sam piksel). Nie wydaje mi się, żeby komuś zależało na dokładności prowadzenia na poziomie 1/10 piksela. Oznacza to, że możesz to spokojnie pomnożyć przez 5x - licząc ostrożnie przy założeniu dokładności 0,5 piksela.

 

Ja wiem, że kiedyś guider był jak muł pociągowy, ciągnął cały montaż. Dzisiaj guidera używa się tak jak należy - do kontroli, a ciągnięciem zajmuje się tracking. Niby truizm, a jednak różnica jest zasadnicza. Zrozumienie tego zdania jest wg mnie kluczowe dla zrozumienia prawidłowego guidowania.

 

Podsumowując - guiding to umiejętność ustawienia parametrów, także w kontekście lokalnego seeingu. Montaż ma nie reagować na fluktuacje związane z tymże seeingiem, a tego nie określa ogniskowa, tylko Ty - ustawiając wspomniane parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - to jak jest szybszy (krótsza ogniskowa) to przecież szybciej zarejestruje i prześle informacje? Czyż nie? Długi teleskop, to długa ogniskowa, więc teleskop jest wolniejszy. A barlow nie przyspiesza światła 2 razy?

 

A mówiąc serio - nie pisz tak autorytatywnie "nieścisłości", bo jeszcze ktoś uwierzy i będzie guidował 1 m refraktorem, jak ja kiedyś :D . Nie można rozpatrywać guidera w oderwaniu od matrycy (także drugiej). Istotna jest tu sprawność wyznaczania centroidy. Jeżeli nasza kamera jest 16 bitowa, do tego monochromatyczna, to możesz guidować efektywnie 2 m ogniskową zaledwie 300 mm obiektywem. Współczesne aplikacje wyliczają centroidę z dokładnością do 1/10 piksela (a teoretycznie 1/100). Co to oznacza? Że przelicznik ogniskowych guidera do głownego jest 10:1 (ta sama ogniskowa, ten sam piksel). Nie wydaje mi się, żeby komuś zależało na dokładności prowadzenia na poziomie 1/10 piksela. Oznacza to, że możesz to spokojnie pomnożyć przez 5x - licząc ostrożnie przy założeniu dokładności 0,5 piksela.

 

Ja wiem, że kiedyś guider był jak muł pociągowy, ciągnął cały montaż. Dzisiaj guidera używa się tak jak należy - do kontroli, a ciągnięciem zajmuje się tracking. Niby truizm, a jednak różnica jest zasadnicza. Zrozumienie tego zdania jest wg mnie kluczowe dla zrozumienia prawidłowego guidowania.

 

Podsumowując - guiding to umiejętność ustawienia parametrów, także w kontekście lokalnego seeingu. Montaż ma nie reagować na fluktuacje związane z tymże seeingiem, a tego nie określa ogniskowa, tylko Ty - ustawiając wspomniane parametry.

 

Rozumiem więc, że konkluzja tego jest taka, że bez sensu jest pakować barlowa do guidera, bo dokładnośc śledzenia nawet krótką ogniskową jest wystarczająca , czy tak?

A co w przypadku braku 16 bitowej, monochromatycznej kamery? Czy ta zasada także sprawdza sie w przypadku tanich kamerek typu Vesta, czy Toucam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a teraz na konkretnym przypadku:

Kamera główna - Canon 350D - rozmiar piksela 6,4 um - z ogniskową 750mm

Kamera guidująca - Vesta, ze standardową matrycą ICX098AK - czyli piksel 5,6 um

 

I rozumiem że tutaj mniejszy rozmiar piksela w guiderze umożliwia zastosowanie mniejszej ogniskowej, niż ogniskowa teleskopu głównego, ale jak policzyć, albo przynajmniej na oko określić czy 400mm dla guidera będzie wystarczające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a teraz na konkretnym przypadku:

Kamera główna - Canon 350D - rozmiar piksela 6,4 um - z ogniskową 750mm

Kamera guidująca - Vesta, ze standardową matrycą ICX098AK - czyli piksel 5,6 um

 

I rozumiem że tutaj mniejszy rozmiar piksela w guiderze umożliwia zastosowanie mniejszej ogniskowej, niż ogniskowa teleskopu głównego, ale jak policzyć, albo przynajmniej na oko określić czy 400mm dla guidera będzie wystarczające?

Na pewno wystarczy.

 

Różnica wynikająca z wielkości pikseli jest c.a 15%, więc guider to ekwiwalent 460 mm. Czyli wychodzi, że potrzebujesz osiągnąć dokładność wyliczania centroidy na subpikselach na poziomie 0,6 piksela.

 

Nie wiem dokładnie, jaką sprawność będzie miała kamerka kolorowa i o ile będzie gorsza w wyliczaniu superpozycji od monochromatycznej. Jednak bez wielkich analiz mogę spekulować, że wyliczenie na poziomie 0,2-0,3 piksela nie będzie problemem. W celach lepszej kwantyzacji przebiegu potrzebujemy 2x lepszą rozdzielczość niż graniczną (te 0,6), więc na pewno się tu zmieścisz.

 

Z tego mojego bełkotu może wynikać, że przy podobnych wielkościach piksela, przy guidowaniu webcamem można założyć, że ogniskowa guidera może wynosić 50%.

To jest taka bezpieczna teza, bo chciałbym napisać, że 30% - choć to wymagałoby empirycznego sprawdzenia. Tak jak napisałem, nie jestem w stanie dokładnie policzyć, o ile spada efektywność wyliczania subpikseli w przypadku kamer z maską (kolorowych) do tego 8 bitowych. Na pewno spada... ale ile?

 

Update: W tym wypadku obydwie kamery mają maskę (kolorowe) więc na pewno wzrastają tolerancje dla błędów.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby troszkę uzupełnić w cyferkach i obrazach to:

Twój Canon + ogniskowa 750mm = 1,76 arc sec na 1 pixel

Twoja Vesta + ogniskowa 400mm = 2,888 arc sec na 1 pixel

 

Guidmaster wylicza ponoć subpixel na poziomie x10, więc też jak dla mnie taki zestaw spokojnie sobie poradzi, o ile sztywność zestawu będzie odpowiednio dobra!

W moim przypadku zestaw wygląda następująco:

Canon 350d + ogniskowa 310mm = 4,258 arc sec na 1 pixel

TouCam + ogniskowa 200mm = 5,775 arc sec na 1 pixel

 

TouCama zawsze ustawiam w tryb B/W, nie wiem czy to coś pomaga, ale wizualnie jest jakby lepiej ;)

Tracking na poziomie +/- 2 arc sec, a dla przykładu daje środek z klatki 485 sekund, jednej z kilkunastu jakie zrobiłem w ciągu tej samej nocy.

 

7min.jpg

 

Zdjęcie to crop bez resizu i jakiejkolwiek obróbki. Zaznaczam że seeing był marny, wszystko pływało...

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guidmaster wylicza ponoć subpixel na poziomie x10, więc też jak dla mnie taki zestaw spokojnie sobie poradzi, o ile sztywność zestawu będzie odpowiednio dobra!

To jest 100x ważniejsze, niż te nasze dysputy o wielkości piksela. Sztywność i jeszcze raz sztywność, nie tylko na mocowaniu teleskopów, ale także na wyciągach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.