Skocz do zawartości

Obserwacje 20.06.2009


DaVidoSS

Rekomendowane odpowiedzi

w czerwcu byly w moich okolicach (krakow) podobno trzy pogodne noce + 1 podczas pelni... chyba.. i w te dwie pierwsze bylem w pracy.. ogolnie dramat...

 

wie ktos czy seeing w centrum Chorzowa pozwala dostrzec cokolwiek na niebie? mam tam zrobic w polowie lipca nocke astronomiczna dla ludzi CALKOWICIE niezaznajomionych z tematem i sie zastanwiam czy jesli bedzie czyste niebo to uda mi sie im pokazac obiekty pokroju Jowisza, m13, czy m57.. dodam ze ksiezyc bedzie bliski pelni... sam w koncu raptem od 3 miesiecy mam teleskop i pomimo wielkiego zapalu ciagle jestem laikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie teraz w Białymstoku są bardzo dobre warunki, chmur nie ma co dziwne po taki deszczowym i wietrznym dniu.

 

Od 21:45 do 22:25 jescze zapisywałam co w jakich gwiazdozbiorach widzę ale teraz jest tego tyle że szyja mnie już boli od zadzierania głowy do góry. Wreszcie można zobaczyć coś więcej niż to jakie sąsiedzi w przeciwnym bloku maja tapety na pulpitach i co robią na kolację bo ostatnie dni naprawdę były zachmurzone.

Edytowane przez Nessi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zlokalizowałam Kasjopeę otoczoną różnymi innymi gwiazdam. Szkoda że nie ma szans na Księżyc w najbliższych dniach.

 

 

a ja chyba wlasnie zaoobserwowałem powstanie supernowej.. .bo tak biało sie zrobiło wszedzie.. a nie.. sory.. to piorun walnał... deszcz mi podpowiada że to jednak burza i pełne zachmurzenie ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam dość takiej pogody nad Białymstokiem:

post-17110-1246131307_thumb.jpg

post-17110-1246131325_thumb.jpg

post-17110-1246131338_thumb.jpg

Dziś do 20:00 było pięknie i ciepło - wiedziałem że to źle wróży <_< I znowu leje, i leje, znowu leje... i grzmi :burza:

Dołek :unsure:

 

Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło... yhm, chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech u mnie nie jest lepiej. Już dawno nie miałem dobrych warunków. Jak nie chmury i deszcz to mgła. Niestety mieszkam na wilgotnych terenach i po tych opadach nawet jak nie ma chmur, to mgła zabija wszystko. Czekam aż wilgotność spadnie a na niebie pojawią się gwiazdy. :rolleyes:

 

 

PS. czy przypadkiem Chińczycy nie mają jakiś technologi do pozbywania się chmur? Coś mi w głowie świta, ale nie jestem teraz pewny czy to wymysł dziennikarzy czy prawda. Jeśli to drugie, to może zrobimy zbiórkę pieniędzy na to cudo B) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam dziurawią chmury działami przeciw lotniczymy 20 mm pociskami rozpryskującymi z dodatkiem srebra (?), co powduje osadzanie się cząsteczek wody na ich powierzchni. Odpowiednia ilość wpakowanej tam amunicjy antychmurzastej powduje rekacje lawinową i cała chmura opada z deszczem. Ktoś fachowców musiałby mnie poprawić co do schematu zjawiska, ale to stara technologia. Chińczycy urzyli jej w czasie olimpiady bodajże, a przynajmniej tak mówili w TVN xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh...ciągle bez zmian :burza::angry:

No nareszcie!!!!

Udało się!!

 

W pełni zawiedziony okropna pogoda przez te kilka ostatnich weekendów już miałem się kłaść spać lecz zerknąłem po raz kolejny przez okno w niebo i...

O jej piękna gwiaździsta noc!!!! :banan:

W te pędy wszystko do auta zapakować przecież trzeba nowy nabytek :okular,filtr UHC ,zaktualizowany Auto Star i Barlowa przetestować...

 

Na miejscu okazało się ze wcale tak za pięknie nie jest.

Mokro ,przed 3 h lało jak z cebra, duża wilgoć w powietrzu ,mgła nad miastem(miasto w dolinie).

Chmury dookoła na horyzoncie. Księżyc prawie w pełni.Świeci jak lampa miejska ,na szczęście daleko od zenitu.

Oczywiście na pierwszy strzał poszedł właśnie Księżyc.

Okular 6mm William Optics Super Planetary powiększenie rzędu 200x.

Widok niebywały.

Doskonała ostrość w całym polu.

Myślę sobie ciekawe ile da się wyciągnąć dzisiaj..

Dołożyłem Barlowa OMEGON apo 2x .(1200/6)x2= 400x

Ostrość ok choć wyciąg krócej ostrzy.

Widoczek marzenie..Z filtrem UHC staje się lekko zielony i nie daje tak po gałach.

Przez dłuższa chwile poguidowalem teleskopem w poszukiwani UFO patrz post :Ufo na Księżycu

ale niestety pustka.

Następnie wycelowałem w Jowisza.

Widok o wiele lepszy niż w zagubionym w trawie Meade Plossl ser.5000 5.5mm.Tu wielkie dziękuje dla użytkownika EXEC Filtry jakie?

Szkoda ze nie mam sprzętu do zdjęć lub avi-kowania.

Kombinacja adekwatna jak w przypadku Księżyca.Jowisz duży, widać pasy chmur ,duży kontrast..

Ponieważ Księżyc już się żółty zrobił i zmierzał ku zajściu przyszła kolej na obiekty DS tak nieuchwytne dla mnie jak do tej pory..Dziwne obiekty.

Teraz jednak zaopatrzony bylem w filtr UHC no i efekt z wykorzystaniem 20mm Okularu Meade ser.5000 spełnił wreszcie moje marzenia by 'coś' tam zobaczyć.

Znalazłem wszystkie obiekty prezentowane przez Auto Stara i wszystkie wyglądały jednakowo.Takie nachuchane kłaczki, poza gromadami i jedynym..M57 .

Wyraźny lecz nie ostry pierścień bez możliwości wyostrzenia nie ważne czy z UHC czy bez.

 

Tu moje pytanie do Was:

Czy będzie lepiej w miarę jak pora roku się zmieni a z nią SEEING?

 

Sprawdziłem jakie najciemniejsze Gwiazdy mogę zauważyć gołym okiem. Wygląda na 4.30 mag na granicy percepcji wzrokowej.

Czy to dobrze czy złe ? Jak to określić dla obserwacji DS w skali np: od 0 do 5?

 

O 3.50 rano tak się wilgotno zrobiło ze cały sprzęt pokrył się woda łącznie z optyka i zdałem sobie sprawę ze to koniec. Tym bardziej ze chmury dotychczas bierne zaczęły aktywnie zasłaniać nieboskłon nad teleskopem.

 

Ciekawe czemu dopiero w samochodzie w drodze powrotnej odkryłem ze jestem bardzo zmęczony. Czyżby nowy nałóg?

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.