Skocz do zawartości

Pytanie do użytkowników CG5 GT


Receptura

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem poniższy temat o prawdopodobnym błędzie w oprogramowaniu, ale u mnie to się inaczej objawiło bo wogóle nie mogłem skorzystać ze swojego nowego sprzętu-więc postanowiłem napisać, jako że mój problem deczko się chyba różni. Póki nie było pogody ćwiczyłem na sucho w domu obsłuę montażu-wtedy wszystko działało. Wczoraj gdy była pogoda i nadażyła się okazja postanowiłem prawdzić swój nowy sprzęt. Wczoraj gdy próbowałem ustawić alignment i wybrałem gwiazdę po chwili normalnego zachowywania się montażu zaczął się on obracać w kółko w osi deklinacji i na pilocie wyświetlił się napis no response 17 - wszystkie kabelki byłyprawidłowo podłączone. Dziś próbowałem odtworzyć tamto zdarzenie i wszystko działało poprawnie.

 

WERSJA "OS" pilota i silników:

HC: GEM 4.13

MC: 5.07 5.07

 

nie mam kabla do połączenia teleskopu z kompem.

 

ZASILANIE: kabel do zapalniczki sam. z zestawu + prostownik z termikem - U, 12V 6A do sieć 230V

Telep: C8 SGT XLT

 

Podczas ćwiczeń domowych tak samo był zasilany.

Właśnie zauważyłem, że owo dziwne zachowanie zaczyna się p tym jak nacisnę strzałkę krunkową "do góry" po tym jak pilot poprosi o skalibrowanie gwiazdki 1 w szukaczu.

 

Proszę o pomoc.

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz co nieco napisałem w innym poście, a dopiero później natknąłem sie na ten , gdzie podajesz więcej informacji.

Problem wygląda dość poważnie i nie dotyczy chyba jednak zasilania. Komunikat no response wskazuje na brak komunikacji pomiędzy modułami montażu - byc może istnieje jakiś problem z enkoderem silnika osi dec. Może być tak, że elektronika nie dostaje informacji zwrotnej z silnika o aktualnym położeniu i dlatego kręci w nieskończoność. Zmienność wystepowania tych objawów wskazywałaby na jakiś problem z połączeniem - może warto otworzyć obudowę DEC i sprawdzić połączenia - wtyczki są kiepskiej jakości i lubia sie luzować. Jeżeli to nie zadziała to chyba pozostaje serwis.

Pozdrawiam

 

Ps. Kabelek bardzo łatwo wykonać samemu, jest prosty jak kij od szczotki. Jeżeli chcesz, mogę ci przesłać schemat .

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pilocie wyświetlił się napis no response 17

 

W wątku na CloudyNights jest poruszona ta kwestia: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...t/1#Post3177969

 

W szczególności tu: http://www.nexstarsite.com/OddsNEnds/NoResponse.htm jest opis postępowania przy uzyskiwaniu takiego błędu.

 

Z tego wynika że ten błąd oznacza brak połączenia elektrycznego z jednym z silników (a dokładnie z płytkę z elektroniką nim sterującą), a czasami wynika ze zbyt słabego zasilania (luźna wtyczka, słaby akumulator, ...).

Może to też być problem z połączeniem między pilotem a montażem, wtedy można np. kabelek od pilota włączyć nie do zwykłego portu tylko do AUX - może to gniazdo zadziała lepiej (nie wiem czy CG5 ma gniazdo AUX). Trzeba też rzucić okiem na ten kabelek i sprawdzić czy druciki nie są na wtyczce powyginane.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wygląda dość poważnie i nie dotyczy chyba jednak zasilania. Komunikat no response wskazuje na brak komunikacji pomiędzy modułami montażu - byc może istnieje jakiś problem z enkoderem silnika osi dec. Może być tak, że elektronika nie dostaje informacji zwrotnej z silnika o aktualnym położeniu i dlatego kręci w nieskończoność. Zmienność wystepowania tych objawów wskazywałaby na jakiś problem z połączeniem - może warto otworzyć obudowę DEC i sprawdzić połączenia - wtyczki są kiepskiej jakości i lubia sie luzować.

Czy takie postępowanie nie unieważni gwarancji?

 

Z doświadczenia własnego polecam sprawdzić zasilanie!!! Ten mont jest paliwożerny, a pierwsze objawy głodu prądowego dotyczą właśnie kłopotów ze sterowaniem.

Ja miałem taki problem

 

Jeżeli zasilasz z zapalniczki samochodowej, spróbuj uruchomić montaż na uruchomionym silniku. Jeśli z zasilacza sieciowego - spróbuj z aku samochodowego.

Próbowałeś resetować ustawienia do fabrycznych?

Czasem problem dotyczy obluzowanych styków do płytki z elektroniką montażu - trzeba rozkręcić obudowy i wszystko sprawdzić i docisnąć.

Przywracałem ustawienia fabryczne i dalej to samo. Jutro spróbuję rozkręcić obudowę i sprawdzić.

PS. Napisałem maila do DO, zobaczymy co odpiszą.

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyk RJ11 dołacza sie do dolnego gniazdka w pilocie. Jest jednak pewien knyf -typowy RJ11 jest za szeroki. Sprawę rozwiązałem nieco opiłowując brzegi wtyczki.

 

Ten RJ11 to może być końcówka jak w kablach do internetu (nie te szerokie, tylko wąskie (ADSL) jak telefoniczne tylko właśnie tak jak piszesz szersze), bo mam dużo takich na kabelkach i są tylko 4 stykowe. Nie chcę kupować samej końcówki i do tego zaciskarki (bo nie mam)?

 

Link do tego co mam na kablu: http://www.wifi-ekspert.pl/index.php?p715,...lacanymi-pinami

 

Czy to dobry schemat:

post-17110-1245828189_thumb.jpg

 

Rozebrałem obudowę i sprawdziłem polączenie silniczka z płytką drukowaną. Faktycznie było trochę poluzowane, ale moim zdaniem nie powinno to przeszkadzać. Na 90% w tym tkwił problem, ale zobaczymy co pokaże czas. Swoją drogą projektant tego montażu musiał być albo masochistą albo sadystą: strasznie utrudniony dostęp do śrub, strasznie trudno spasować kawałki obudowy przy składaniu, i łatwo rozlącza się owo połączenie silniczka z elektroniką (przy składaniu z 5 razy musialem poprawiać i zaczynać od nowa. Może dobrym wyjściem z tej sytuacji byłoby sklejenie taśmą izolacyjną tego połaczenia, bo nie będę przecież codziennie sprawdzał czy wszystko gra :huh:

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.