Jump to content

PEC+EQ6 jak to zrobić


wtw
 Share

Recommended Posts

Witam, chciałbym skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych użytkowników montaży EQ6 i nie tylko. W związku z powyższym mam prośbę do Was koledzy powiedzcie mi w prosty sposób jak wygenerować i wgrać PECa do eqmoda tak by poprawić dokładność prowadzenia montażu. Poczytałem troszkę tematów autorstwa Maxa ale wraz nie wiem jak ugryźć ten temat. W ogóle czy jest sens się bawić PECem wykorzystując guiding. Jak to jest.

Dziękuję i pozdrawiam

Wojtek

Link to comment
Share on other sites

Chyba jendak PE EQ6 nie jest wystarczająco stabilne aby traktować go PECem. Tylko pogorszysz sprawę. Osobiście bym odpuścił.

 

Jak uznacie, ze bredzę to naprostujcie mnie aby wtw w błąd nie wprowadzać.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

no z tym PECem, że EQ6 jest niestabilne, to chyba trochę przesadziłeś,

jest to możliwe i nawet wskazane, tyle, że prawidłowo robi to jedynie chyba PEMpro: http://www.ccdware.com/products/pempro/

i nie można wybierać standardowego sterownika Celestrona EQ-6, bo program krzyczy, że montaż nie obsługuje PECa, tylko trzeba wybrać niestandardowy i ręcznie ustawić mu parametry montażu,

a żeby wyniki były poprawne trzeba przejść dość długą procedurę kalibracji i zrobić co najmniej 3 przebiegi i wtedy dopiero wgrać korekcje PE, ale ma to sens chyba jedynie przy stacjonarnym montażu, bo każde, rozłożenie montażu, zmiana położenia teleskopu, wyważenia przeciwwag, powoduje to, że całą procedurę trzeba przeprowadzić ponownie

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

...ale ma to sens chyba jedynie przy stacjonarnym montażu, bo każde, rozłożenie montażu, zmiana położenia teleskopu, wyważenia przeciwwag, powoduje to, że całą procedurę trzeba przeprowadzić ponownie

pozdrowienia

 

no i dlatego na razie dam sobie spokój z tym PECem. Wielkie dzięki Panowie za wyjaśnienie i linki.

Pozdrawiam

Wojtek

Link to comment
Share on other sites

no i dlatego na razie dam sobie spokój z tym PECem. Wielkie dzięki Panowie za wyjaśnienie i linki.

Pozdrawiam

Wojtek

 

 

... takiego na stałe i wgranego do eqmod'a to jeszcze nie robiłem, ale bawiłem się w PE training w pilocie

 

bez

 

post-15739-1246298311_thumb.jpg

post-15739-1246298323_thumb.jpg

 

a później pomiary po nagraniu (trenowaniu)

 

post-15739-1246298485_thumb.jpg

post-15739-1246298467_thumb.jpg

 

doszedłem do wniosku, że jeśli nie mam szans na uruchomienie guidungu to poświęcenie paru minut na trening PE w eq6 ma sens.

 

Może bardziej doświadczeni koledzy wskażą nam minusy, takiego rozwiązania ale ponieważ napisałeś na początku "bardziej doświadczonych użytkowników montaży EQ6 i nie tylko" - a ja "i nie tylko" zinterpretowałem jako "nie tylko doświadczeni" ;) dlatego zdecydowałem się wkleic te obrazki

 

Grześ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.