Skocz do zawartości

Chlodzenie teleskopu?


DaVidoSS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Ludzie o co biega z tym chłodzeniem teleskopu?

Czy to jakaś aluzja typu piwo chłodne kobieta gorąca czy jak?

Ciągle czytam na tym forum ze 'teleskop schłodzony, czekam aż się schłodzi lub już się schładza'.

Czy to chodzi o podniesienia napięcia przed obserwacjami?

Nikt tego nie wyjaśnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to by powietrze wewnątrz tuby telesopu miało temperaturę otoczenia, w przeciwnym razie będzie się kotłować co skutkuje znacznym pogorszeniem oglądanych obrazów, przede wszystkim przy dużych powiększeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukajcie a znajdziecie! :P

 

Nie tylko chodzi o powietrze, głowną sprawą jest masa lustra. Lustro większych teleskopach ma pare ładnych kilo, które w czasie dużych różnic temperatur lubi się odginać i zniekształcać przez rozciągłość temperaturową. Im większa różnica stopni tym masakryczniejszy obraz i dłużej trzeba czekać aż lustro osiągnie stan równowagi termicznej z otoczeniem. Następnym hasłem do szukania informacji proponuje "ASCT" ;)

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się upierał że głównie chodzi o powietrze :) Prawdziwe ASCT to nie sam wiatrak który dmucha z tyłu na lustro w celu jego schłodzenia ale wiatrak umieszczony z boku tubusu obok lustra, tak aby 1/3 jego wysokości przysłonięta była przez taflę lustra. Po przeciwnej stronie powinien być taki sam otwór jako ujście. Teraz gdy włączysz wiatrak, strumień powietrza będzie omiatał lustro i dzieki temu dosłownie od razu nastąpi poprawa obrazu. Dzieje się tak dlatego, że główna przyczyną pogorszenia obrazu nie są odkształcenia lustra a mikro turbulecje tuż nad nim psujące obrazy.

Polecam:

http://www.esnips.com/doc/da392972-85b6-4b8c-8ee6-2e667bca057e/newton_atcs

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=7340&start=0&hilit=asct

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest to takie proste! Wentylatro musi chodzić przez cały czas, ale na niskich obrotach w moim przypadku, gdyż często zdarza sie tak iż lustro schładza się wolniej niż całe otoczenie. Inaczej średni spadek temperatury wynosi dajmy na to 3 stopnie na godzine, a lustro może sie schłodzić tylko 1 stopień na godzina (dane całkowicie przypadkowe), dlatego trzeba mieć przez większość obserwacji włączony system chłodzenia. Oczywiście przy dużych zmianiach temperatury bo jeżeli przez całą noc mamy 18 stopni to nic nie trzeba będzie dodatkowo schładzać ;)

 

EDIT:

 

Wnioskowałem swą teorie z doświadczenia, mianowicie z faktu że 12 cm wiatrak z tyłu mojego tubusu, który robi małe tornado we wnętrzu tubusu, musi być w stanie wydmuchać poduszke ciepłego powietrza z nad lutsra w ciągu maksymalnie paru minut. Skoro więc obserwuje degradacje obrazu w ciągu kolejnych 30 do 50 (w zimie ) minut, to nie może być to kwestia powietrza w tubusie, które w dość szybkim tępie jest zastępowane przez zimne z zewnątrz. Musi byc to kwestia ruchów termalnych w samym lustrze. No ale jeżeli moich spostrzeżeń nie potwierdzają badania kamerą termowizyjną no to klops ;) :

 

Alan Adler "Thermal Management In Newtonian Reflectors" Sky&Telescope January 2002 str 132.  (artykuł z linku tehena) 

 

Najwidoczniej nawet ostry strumień powietrza nie jest w stanie wydolić z na tyle szybka wymianą powietrza by i ono sie nie nagrzała i nie powodowało powstawaniem poduszki cieplnej w tubusie.

 

 

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaVidoSS masz soczewkę i dlatego nie łapiesz z doświadczenia o co chodzi. Soczewka wychładza się bardzo szybko 20-30min i jest idealnie. Poza tym tubus refraktora jest zamknięty i ciemny przez całą długość ogniskowej dlatego turbulencje nie wpływają silnie na ogniskową. Szczęśliwiec jeden ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste nie jest ale działa, zobacz sobie linki które dołączyłem. Patrzyłem przez taki teleskop i efekty sa rewelacyjne, po prostu po włączeniu wiatraków wszystkie jak ręką odjął.

No i wiatrak nie ma być z tyłu tylko z boku, a jak jest większe lustro to dwa wiatraki lub więcej. Po przeciwnej stronie tubusu masz otwory wylotowe, zatem nie ma w takim wypadku żadnych tornad czy zawirowań. Nie dziwne, że Ci się robi tornado, skoro wwiewasz od tyłu powietrze do środka ;]

Ciężko mi w to było uwierzyć, ale gdy zobaczyłem jakie daje efekty, od razu pokochałem szczerą miłością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.