Skocz do zawartości

ogniskowa zwierciadła


aranea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moją przygodę z astronomią w zasadzie dopiero zaczynam, dlatego mam też dość podstawowe pytanie. Mianowicie: jeżeli szlifuję zwierciadło, to skąd mam wiedzieć na jaką głębokość mam to zrobić? Jaka jest zależność między głębokością a ogniskową? Jest może jakiś wzór na to? Np jeżeli chcę mieć ogniskową 1200 przy 180mm zwierciadle, to jak głęboko trzeba to szlifować?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko: skąd mam wiedzieć, w którym miejscu zamontować lusterko wtórne przy ogniskowej 1200? Może na to też jest jakiś wzór?

Co prawda nie znam się na budowie teleskopów ale z prostych praw optyki wydaje mi się, że lusterko wtórne (o ile jest płaskie i jest to newton) powinno znajdować się w odległości (f-r-x) od powierzchni lustra gdzie "f" to ogniskowa a "r" to połowa średnicy tuby (czyli z grubsza promień oprawy lustra głównego) a "x" to odległość w jakiej chcemy mieć ognisko główne licząc od powierzchni tuby na zewnątrz. Jeżeli będzie podpinany aparat fotograficzny to ognisko powinno wypadać na matrycy a matryca ta jest nieco schowana w głębi aparatu i to "x" powinno być nie mniejsze od "głębokości" aparatu czyli odległości jego matrycy od powierzchni tuby.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko: skąd mam wiedzieć, w którym miejscu zamontować lusterko wtórne przy ogniskowej 1200? Może na to też jest jakiś wzór?

 

Nie wiem czy jest wzór na obliczenie takiej wartości ale jest program Newtwin dzięki któremu można wszystko policzyć w bardzo prosty sposób

 

pozdrawiam

mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie znam się na budowie teleskopów ale z prostych praw optyki wydaje mi się, że lusterko wtórne (o ile jest płaskie i jest to newton) powinno znajdować się w odległości (f-r-x) od powierzchni lustra gdzie "f" to ogniskowa a "r" to połowa średnicy tuby (czyli z grubsza promień oprawy lustra głównego) a "x" to odległość w jakiej chcemy mieć ognisko główne licząc od powierzchni tuby na zewnątrz. Jeżeli będzie podpinany aparat fotograficzny to ognisko powinno wypadać na matrycy a matryca ta jest nieco schowana w głębi aparatu i to "x" powinno być nie mniejsze od "głębokości" aparatu czyli odległości jego matrycy od powierzchni tuby.

 

Proste, poprawne i logiczne, tak trzymaj :)

 

Teraz w zależności od wartości x i r dobiera się wielkość takiego lusterka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przy wyborze wtórnego zwierciadełka i jego położenia w tubusie może sie zdarzyć pewien problem:

Jeśli mamy newtona o dużej światłosile, do tego niezbyt krótki wyciąg okularowy i jeszcze mocujemy aparat, to może się okazać, że aby nie było winietowania na zdjęciu, to wtórne zwierciadło będzie musiało mieć rozmiar (krótką oś elipsy) większy od 1/3 średnicy zwierciadła głównego...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.