Skocz do zawartości

Teleskop/obiektyw do mgławic


matrekus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, stoję przed wyborem teleskopu/obiektywu do fotografowania mgławic. Wziąłem pod uwagę obiektyw MTO-11 CA 10/1000 tylko nie wiem czy nie jest za ciemny do astrofotografii. Nie zbyt znam się na teleskopach potrzebuję czegoś no taniego do 500zł max! i żeby można było do niego podpiąć gwint m42 lub eos

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyborze obiektywu/teleskopu Ci nie pomogę. Na pewno jest tu sporo osób, które Ci podpowiedzą to i owo (choć powinieneś uzbroić się w cierpliwość).

Tak sobie jednak myślę, że nie widzę chyba w Twoim budżecie miejsca na montaż, na którym to wszystko ustawisz... Bierzesz to pod uwagę?

W astrofoto prowadzenie to podstawa. Lepiej wydać pieniądze na dobry montaż a o obiektywy/teleskopy martwić się w drugiej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta...

Astrofoto charakteryzuje się długimi czasami naświetlania. Czasy te mierzy się czasami nawet w godzinach! Ziemia obraca się z prędkością ~15stopni kątowych na godzinę. Jeśli więc wycelujesz nieruchomy aparat w niebo i otworzysz na dłużej przysłonę to gwiazdy, które powinny być punktami staną się świetlistymi łukami (pierwszy lepszy, znaleziony w sieci przykład: http://images34.fotosik.pl/149/a68ce070f92577df.jpg ).

Montaż jest to statyw, który dzięki specjalnej konstrukjci i zamontowanemu silnikowi umożliwia kompensację tego ruchu. Innymi słowy "śledzi" obiekt, w który wycelowalismy kamerą/aparatem.

I właśnie od dokładności ustawienia tego montarzu oraz od staranności jego wykonania zależą w głównej mierze wyniki zdjęcia.

 

Tutaj podstawy: http://www.celestia.pl/Astrofotografia

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem praktykiem, więc bałbym się robić Ci wykład w tej sprawie (nie mówiąc nawet o tym, że moje wiadomości czysteteoretyczne są mizerne). Problem polega też na tym, że oczekujesz szybkiej odpowiedzi na, wbrew pozorom, bardzo skomplikowane i złożone pytanie.

Zacznij od poczytania podstawowych informacji znajdujących sie w linku, który podałem w poprzednim poście. Potem przejrzyj wątki znajdujące się w dziale "Astrofotografia" na forum.

Co do montazy to na forum znajduje się tez obszerny dział im poświęcony. Wiem, że panuje tam z pozoru okropny bałagan i ciężko doszukać się konkretnych odpowiedzi na nurtujące pytania, ale polecam Ci go przejrzeć (opcja "szukaj" może Ci się bardzo przydać).

Wybacz, że nie odpowiadam wprost na Twoje pytania, ale jak troszkę liźniesz temat to zrozumiesz, że nie da się tak po prostu odpowiedzieć na postawione w ten sposób pytanie.

-Grzesiek

 

Ps. http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23923&hl=kozio*&st=0 - wyszukane na szybko rozwiązanie low budget ;) . Poszukaj, poszperaj, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha! w takim razie jaki montaż byś polecił z jakim teleskopem ?

a ile pieniędzy możesz wydać? 500 czy 5000 zl?

 

niestety, prawda jest taka, że astrofoto do drogie hobby. więc bez wydania wiekszych pieniędzy nie ma co się w to bawić, a napewno już nie w fotografowanie mgławic. co najwyżej ksieżyc ci się uda i planety.

 

pzdr

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, a co to jest montaż ?

 

Ja bym proponował na początek spoooro poczytać. Za 500zł i do astrofoto? Hmmm... Za tyle można dostać jakiś refraktorek do guidingu :) Montaż do w miarę komfortowego astrofoto - 3-4tys, refraktor APO - powiedzmy optymistycznie, że 6tys, do tego jakiś EOS na początek albo CCD, kabelki, laptop, akumulator itd... Krótko - za pincet nie da rady <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.