Skocz do zawartości

stackowanie zdjęć, a usuwanie szumów


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Z powodu braku pogody (od dobrych 3 tygodni :( ) postanowiłem zrobić mały eksperyment. Wiedziałem, że stackowanie obniża poziom szumów na zdjęciu z długimi czasami naświetlania i dużym ISO, ale jakoś nie miałem okazji o tym się przekonać na własne oczy. Ustawiłem więc Canona 1000d w ciemnym pokoju na 1,5 minutowe naświetlanie x 10. Następnie z tym samym ustawieniem + redukcją szumów zrobiłem kolejną sesję.

 

A oto efekty.

 

Pojedyńcza klatka: pure.jpg

Pojedyńcza klatka z usuwaniem szumów przez aparat: reduced.jpg

stack 10 klatek: pure stack.jpg

stack 10 klatek z redukcją szumów: reduced stack.jpg

 

Jak widać różnica pomiędzy pojedynczymi klatkami jest niewielka oprócz pięknie usuniętych hot pixeli.

Jednak zestackowanie nawet tak małej ilości zdjęć daję bardzo dużą różnicę. I mimo, że na pojedynczych klatkach nie było widać dużej różnicy między zdjęciem bez redukcji szumów i z redukcją, to jednak wydaje mi się, że w stacku widać lepszą jakość tego z redukcją szumów zrobioną przez aparat.

Muszę jeszcze spróbować jaki będzie efekt po odjęciu darków, ale narazie IRIS odmawia mi posłuszeństwa. RAWy po odjęciu darków gorzej wychodzą niż ich odpowiedniki w jpg przy konwersji na CFA. No i mają dziwny zielonkawy kolor. Jakieś pomysły co może być tego przyczyną? A może da się odjąć darki na poziomie jpg?

 

pozdrawiam

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAWy po odjęciu darków gorzej wychodzą niż ich odpowiedniki w jpg przy konwersji na CFA. No i mają dziwny zielonkawy kolor. Jakieś pomysły co może być tego przyczyną?

 

Rawy iris otwiera bez wywoływania czyli bez krzywych i bez balansu bieli, stąd zielonkawy kolor. masz czysty sygnał z matrycy. w Irisie można balans bieli ustawić na biel ,czerń oraz typ widmowy gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odejmowanie darków w formacie jpg mija się z celem , jest to format stratny, generujący artefakty , odjęcie darka nic nie zmieni.

Musisz używać tylko bezzstratnego formatu. Jeżeli masz problem z prawidłowym dekodowaniem Raw przez Iris, najprościej przekonwertować Raw-y w innym programie ( np oryginalnym Canona) do Tiff , a dopiero potem użyć Irisa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.