Skocz do zawartości

Łowiąc kumpli tajniaka


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Pociągnij dłużej :) Na razie trudno powiedzieć, może to być EW, a może jakaś RR Lyr i akurat trafiłeś na gałąź rosnącą ;) Na razie mamy 0.3 mag. zmian jasności, może toto rusza się bardziej. Pogrzebałem w Simbadzie, nie ma nic w tamtym miejscu (pozycja mniej więcej 20h13m31.5s +06 52 47), najbliżej leży galaktyczka LEDA (czy tam PGC) 166663, zaznaczyłem ją na Twoim foto.

 

Group1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągne, niech tylko niebo będzie :)

 

btw, nie moge znaleźć zadnej katalogowej nazwy tego cudaka... kurde, ja jednak lewus jestem do czytania tych głebokich map... Może mi ktoś pomóc z lokalizacją oficjalnej nazwy tej kropencji? Potrzebne to do raportu VSX.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar naszego kumpla tajniaka z 2 kolejnych nocy:

 

unknown.JPG

 

Załączam odrazu prosty plik wynikowy jakby ktoś miał ochote przyglądnać się zródłom:

 

unknown.txt

 

Ciągle nie jest dla mnie do końca oczywisty typ zmienności, ale stawiam kalesony na typ EB.

 

Dlaczego ? Przyglądnijcie się minimum. Ma dwa różne poziomy (przepraszam za jakość grafiki, generalnie mam 2 lewe ręce).

 

unknown2.JPG

 

Aby wytłumaczyć skąd sie to bierze, proponuję zaglądnąc do animacji załączonej kiedyś przez Ori:

 

Eclipsing_binary_star_animation_2.gif

 

EclipsingBinary.jpg

 

Jezeli moje amatorskie gdybologie pokrywają sie z prawdą, to mozemy nawet pokusic sie o określenie okresu tej zmiennej zaćmieniowej. smile.gif Podejmie się ktoś w ramach treningu? Dane macie w pliku unknown.txt.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, wiesz co ja powiem... MOOOOREEE! ;) Za pomocą programu AVE spróbowałem wyznaczyć okres z tego co masz do tej pory, ale mimo że periodogram wygląda ładnie, to jeszcze o niczym nie świadczy ;)

 

Twoje obserwacje:

sasiadka_v1412aql_krzywa20090714.png

 

Wyliczony periodogram:

sasiadka_v1412aql_periodogram20090714.png

 

Teoretycznie któryś z dołków tej krzywej wskazuje na okres naszej gwiazdki. Dobra, sprawdźmy ten najgłębszy (2.0623d), zrobię krzywą fazową...

sasiadka_v1412aql_fazowa20090714.png

Wygląda identycznie jak zwykła - no tak, okres wyliczyło większy niż to co do tej pory uzbierałeś ;) Ale odstęp między minimami około 0.5 okresu, ma to sens ;)

 

A może ten drugi dołek... (1.0296d, można się było spodziewać że wyjdzie połowę mniejszy).

sasiadka_v1412aql_fazowa20090714_2.png

Tym razem oba minima zredukowały się na jedno - wiadoma rzecz. Ale coś już da się wstępnie wyczaić, albo mamy gwiazdkę o okresie nieco ponad 2 dni i to co złapałeś to faktycznie jest minimum główne i wtórne, albo mamy jednodniowe migadełko i oba minima są główne. Miejmy nadzieję że następne obserwacje pozwolą sprecyzować te moje gdybania :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A zmienne migają , migają, migają ... wink.gif

 

Kolejny patyczek do naszego tajniaczka no. 2 z wczorajszezj nocy smile.gif

 

zmienna1.JPG

 

zmienna1.txt

 

No, teraz to juz powinno być znacznie łatwiej wyznaczać period.

 

Ciekawe czy rozkminie ten antyqjonowy soft.

 

Pozdrawiam

 

Ps. Mam problemy z dobiciem się do baz VSX. Czy ktoś z was wie coś w temacie , że w okresie wakacyjnym sa problemy z submisją i komunikacją ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Udało mi się przywrócić kontakt z VSX (winne okazały się filtry anty-spamowe) i wykonać kolejną sesje na naszym tajniaku. Poniżej wykres z 2 ostatnich nocy (niestety bez minimum) oraz pełne pliki wynikowe rejestracji naszego celu (oficjalny format AAVSO).

 

nowy tajniak.JPG

 

unknown_variable_near_V1412-maximdl.txt

 

unknown_variable_near_V1412-maximdl-next_observqations.txt

 

Pojawiło się jednak kilka problemów z okresleniem prawidłowych koordynatów i nazw katalogowych naszego zawodnika. W trakcie wyjaśniania. Jezeli ktokolwiek chciałby pomóc proszę dajcie znać na wątku waszą opinię o koordynatach tajniaczka (dla epoki 2000) i nazwie katalogowej (najbardziej preferowane katalogi Hipparcos/Tycho, GSC, UCAC2, 2MASS, USNO B1). Powiem wam tylko, że możliwe, że po całej inwestygacji moze się okazać, że mamy tu niespodziankę nieco większą niz to się wydawało. wink.gif

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zmienne migają , migają, migają ... wink.gif

 

Kolejny patyczek do naszego tajniaczka no. 2 z wczorajszezj nocy smile.gif

 

zmienna1.JPG

 

 

Uważaj, bo taki liniowy spadek jasności ma duże szanse być artefaktem. Przykładowo gwiazda porównania może mieć znacząco inny kolor i obserwowany spadek jasności może odzwierciedlać tylko zmianę masy powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh,

 

Ciekawostka.

 

AVE.JPG

 

Myślałem , że 5 sesji załatwi sprawe, a tu okazuje sięto nie takie oczywiste.

 

Piewszy periodogram pokazuje wyliczone możliwe okresy dla 2 uchwyconych minimów w kolejnych nocach.

Drugi periodogram pokazuje wyliczone możliwe okresy dla 2 innych sesji tego obiektu w innych kolejnych nocach ale bez uchwyconych minimów. (całkiem zgodne)

Trzeci periodogram pokazuje wyliczone możliwe okresy dla 4 ładnych sesji na przezstrzeni 1 miesiąca.

Czwarty dodatkowo uwzględnia słabą sesje bez minimum w złych warunkach.

 

No i mam zagwozdkę, bo ciągle są możliwe dwa różne okresy

 

0.3298 d. - dla RRC

0.5037 d. - dla EB

 

Czy ktoś z doświadczonym okiem miałby ochotę zaglądnąć w wyniki? Ponizej plik w formacie AVE z całym zgormadzonym materiałem. Można sobie powycinać i pokombinować.

 

Pozdrawiam.

 

 

allfull.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem te wyniki programem Period04. Po pierwsze trzeba zbadać "spectral window", czyli jak momenty obserwacji (ich rozłożenie w czasie oraz ilość) wpływają na uzyskiwany peridogram:

 

tajniak_spec.jpg

 

Widać bardzo duże zaszumienie przy częstosciach 1, 2 i 3 d^-1. To znaczy, że jeżeli gwiazda zmienia się z częsotścią f, to wykryjesz silne zmiany z częstościami: f+1, f-1, f+2, f-2, f+3, f-3 itp. Teraz periodogram:

 

tajniak_per.jpg

 

Jest tak, jak się można było spodziewać. Jeszcze powiększenie w najbardziej interesującej części:

 

tajniak_per_pow.jpg

 

Z tymi danymi nie ma szans zgadnąć co to jest. Na moje oko coś bliżej RR Lyr, więc ~10 godzinna sesja powinna dużo wyjaśnić. Możliwe jest, że prawdziwy okres wyraźnie różni się od podanych przez Ciebie 0.3298 i 0.5037 d. Te ostatnie są blisko 1/3 i 1/2 dnia.

 

Powodzenia

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli problem, bo ona nie wyłazi na tak długie okresy :( Wygląda na to, że chyba muszę zaraportować period z markerem uncertain i liczyć, ze ktoś lepiej ulokowany rozjasni swoimi obserwacjami moje submission.

 

Postaraj się robić ją tak długo jak się da przez kilka kolejnych nocy. Jeśli dalej Cię to kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długich bojach, wychodzimy na ostatnią prostą :)

 

Po dosyć intensywnej dyskusji z Sebastiánem Otero z VSX i kolejnych pakietach zgromadzonych danych, mamy juz całkiem precyzyjne parametry tego tajniaka. Poniżej periodogram wykonany przez personel VSX dla naszej milusińskiej.

 

USNOB10_0968_0572957.gif

 

A to oznacza... :) to oznacza, że nie jest to takie szare EB jak zakładaliśmy na poczatku. (ukłony dla Antyqjona, pierwszy wyczuł, ze coś jest na rzeczy ;) ) i to w dodatku w odmianie, której znanych przedstawicieli liczy sie w pojedynczych procentach całej rodziny tego typu !

 

 

Bajerro

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to oznacza... :) to oznacza, że nie jest to takie szare EB jak zakładaliśmy na poczatku. (ukłony dla Antyqjona, pierwszy wyczuł, ze coś jest na rzeczy ;) ) i to w dodatku w odmianie, której znanych przedstawicieli liczy sie w pojedynczych procentach całej rodziny tego typu !

Proszę, opisz, co to jest, jeśli już wiesz. :helo:

Wszyscy Ci kibicowaliśmy, jedni pomagali, inni dokuczali, należy się nam.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, już sie bałem, że nie bedzie przed zlotem.

 

 

Dear Marcin Wardak,

 

Your submission to VSX of the new variable star 'VSX J201332.0+065243' has been

reviewed by a moderator and APPROVED. The data from this submission is now

available from the public database. Your assistance in making VSX a better tool is

much appreciated.

 

Clear skies,

VSX Administration

 

 

heh... no i jaką tu ikonke wstawić... :)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po oficjanym potwierdzeniu można napisać już znacznie więcej o naszym tajniaku. Heh, juz nie tajniaku, od ok. 4 godzin jest to już oficjalnie miła dla ucha

 

VSX J201332.0+065243

 

smile.gif

 

Na początek potwierdzone koordynaty :

 

J2000 - 20 13 32.08 +06 52 43.6 (303.38367 +6.87878)

B1950.0 - 20 11 05.03 +06 43 36.6

 

Więc mówiąc wprost, jest to jedna z kropencji w gwiazdozbiorze Orła - http://pl.wikipedia....3%B3r_Or%C5%82a (powinno dać się ją spokojnie łapać na zlocie wink.gif )

 

Nazwy katalogowe naszej nowoodkrytej zmiennej:

 

UCAC3 084341536

USNO-B1.0 0968-0572957

 

Oj było z tym jazd sporo. Wielkie dziękuje dla E.Eriego za wsparcie, bo mnie już cholera brała na simbadzie. Przy następnej nowej zmiennej ( a jest juz na horyzoncie - http://astro-forum.o...showtopic=28723 biggrin.gif ) przysiądę się i rozpisze krok po kroku algorytm rozpracowywania tego.

 

No to teraz samo gęste smile.gif Typ zmienności:

 

RRc

 

Ha! Bajerro. Rasowa zmienna, a nie zaćmieniówka jakaś i to jeszcze podtyp c! Heh, musze przełożyć na ludzki, bo już sam nie rozumiem co pisze.

 

Gwiazdy RR to dosyć popularny typ zmiennych. Amatorzy je lubią, bo wdzięczą się do obiektywów i łatwo zrobić na nich pierwsze koki w fotometrii. Są też dosyć efektowne - http://astro-forum.o...showtopic=23724

 

Generalnie gwiazdy RR to duże, stare matrony typu A lub F. (cefeidy karłowate). Jest ich sporo w gromadach kulistych i w galaktycznych halo. To gwiazdy drugiej populacji, przeważnie w wieku w okolicach 10 miliardów lat. Ich jasność absolutna to okolice 0.6 wielkości gwiazdowej i jest to cecha generalnie stała. Dzięki temu zawodowcy też je lubią smile.gif Wykorzystują to do określania odległości do galaktyk w których takiego cudaczka złapią. Mechanizm zmienności gwiazd RR to tak naprawdę piękny naukowy opis czkawki. To stare gwiazdy, ciągną na oparach w baku. Tu jest to ładnie opisane: www.astro.uni.wroc.pl/studia/listy/pulsacje/w2_2007-2008.pps

 

No ale co z tym podtypem c? Ano tu miałem zaskoczkę, bo trafiłem na tą wiedze dopiero w trakcie rozpracowywania naszego już-nie-tajniaka. Zaglądnijcie do tego linku: http://www.aavso.org.../spring06.shtml (btw, jaki chłam jest po małych pseudo astro portalikach polskojezycznych to zgorza. Jeden od drugiego plagiatuje, brednie, błędy i ściema)

 

Pulsating variable stars can pulsate in many different ways, just like sound can resonate in a cavity in many different ways. In RR Lyrae stars this manifests itself as two distinct light curve shapes. In the fundamental mode, which is like a wave with no nodes in a cavity (figure 2), the star has a higher amplitude and longer period than in the first-overtone mode, which is like a wave with a single node. Fundamental mode pulsators are called RRab RR Lyrae stars and first overtone pulsators are called RRc RR Lyrae stars

 

1.jpg 2.jpg

 

Wszystkie grafiki w tym poście z tego samego źródła - http://www.aavso.org.../spring06.shtml.

 

Podtyp RRc to tylko 9% wszystkich RR. Z ciekawostek. Również na RRc czasami wystepuje efekt Błażki. A tu już naprawdę niezłe numery wychodza, bo jak nasz już-nie-tajniak doświadcza czegoś takiego, to może na przykład wyglądać tak smile.gif

 

ahleo_anim1.gif

 

 

Bajerro! smile.gif

 

VSX wymeczyło mnie strasznie o materiały pozwalajace okreslić amplitudę naszego już-nie-tajniaka. Dlatego to wszystko tyle trwało, ale ostatecznie udało sie. Kolejny ustalony parametr to właśnie amplituda:

 

14.05 - 14.35 - wartości przeliczone do V.

 

Udało się to ustalić pomimo nieudanego uchwycenia maximum na wszystkich sesjach, dzieki rozpracowaniu (z ogromną pomoca Sebastiana Otero z VSX) okesu tej gwiazdy. Po wielu sesjach i bojach do raportu trafiła wartość:

 

0.3422 dnia.

 

No, to zupełnie inna klasa raportu niż przy pierwszym tajniaku. Mamy wszystkie najważniejsze dane. Mimo, że ze względów formalnych przy części z nich jest ciągle znacznik "uncertain" to w raporcie sa naprawde mocne wartości. Może ktoś z was przysiądzie się do tego obiektu i zdoła kolejnymi sesjami poprawić te wartości. Było by mi cholernie miło smile.gif

 

Pozdrawiam.

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.