Skocz do zawartości

Słowackie Tatry Wysokie - panoramiczne wspomnienia


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poniżej chciałbym przedstawić Wam wszystkim małą fotorelację z mojej ostatniej wizyty w naszych najbliższych górach typu alpejskiego - Tatrach, które oprócz astronomii są jedną z moich największych pasji :)

 

W tym roku udało mi się wyrwać już po raz ósmy w nasze górki ale dopiero pierwszy raz na Słowację.

Plan był prosty i konkretny: Krywań, Mała Wysoka i Sławkowski Szczyt. Udało się go zrealizować w 100% ale pogoda dopisała niestety tylko w 33% <_<

 

Na pierwszy ogień poszedł narodowy szczyt Słowaków - Krywań (2494 m n.p.m). Rano wszytsko mówiło, że pogoda będzie piękna.

 

Krywań 1.jpg

 

A to ja na początku trasy

 

ja.jpg

 

Szlak był prosty technicznie i bardzo zadbany. Widać, że to narodowy szczyt Słowaków

Później pogoda zaczęła się nieco kopsać :( najpierw nadciągnęły altostratusy z delikatną mżawką a później, już pod samym szczytem zaczął padać śnieg :icon_exclaim:

 

Szczyt zdobyłem samotnie. Nikogo nie było na górze ponieważ wszyscy już uciekli.

 

Krywań 5.jpg

 

Krywań 4.jpg

 

Zrobiłem kilka fotek na szczycie i zaczęliśmy schodzić. No i właśnie wtedy, kiedy byłem już 300 metrów pod szczytem rozpogodziło się i zrobiło się ładnie

Widocznie nie było mi dane zobaczyć w tym roku panoramy z Krywania.

 

Krywań 6.jpg

 

Krywań 7.jpg

 

Potem nad Tatrami Zachodnimi utworzyły się ciekawe formacje chmurowe a poniżej mnie krążyły stratusy. Urzekający widok :)

 

Krywań 2.jpg

 

Krywań 8.jpg

 

Kr.jpg

 

Potem jeszcze tylko zdjęcie znad Szczyrbiego Jeziora na pożegnanie i jedziemy elektriczką do Nowej Leśnej :)

 

Krywań 9.jpg

 

A jeśli chodzi o elektriczkę (taki tramwaj) to bardzo praktyczny środek transportu :) Niedrogo pozwala dojechać prawie do każdej wiochy w Tatrach Wysokich. Poniżej zdjęcie z przystanku w Nowej Leśnej i panorama ze stacji w Popradzie.

 

elektr1.jpg

 

elektr2.jpg

 

Już dwa dni później ruszyliśmy na wyprawę na Małą Wysoką (2429 m n.p.m). Była to piękna wyprawa z pięknymi widokami. I do tego dopisała pogoda :)

 

Po godzinie wędrówki ze Starego Smokowca dotarliśmy do schroniska (a właściwie hotelu) Śląski Dom.

 

Wysoka 2.jpg

 

Wysoka 3.jpg

 

Po chwili odpoczynku dalej do góy bardzo ładną drogą przez Dolinę Wielicką. Po lewej towarzyszył nam masyw Gerlachu a po prawej poszarpane Granatowe Szczyty.

 

Wysoka 4.jpg

 

Później, już po około 90 minutach wędrówki dotarliśmy do Długiego Stawu na d którym króluje wielki Krcmarovy Żleb i piarg o idealnych stożkowych kształtach.

 

Wysoka 5.jpg

 

Dalej piękną drogą wśród szczytów zbliżając się nieuchronnie do trudności przełęczy Polski Grzebień i Małej Wysokiej.

 

Wysoka 6.jpg

 

Wejście na przełęcz jest dobrze ubezpieczone ale znalazło się niestety kilka osób z lękiem wysokości, które utworzyły tam niezły korek.

Widok z Polskiego Grzebienia jest piękny i bardzo rozległy (na zdjęciu poniżej po prawej widać dużą kopułę Świstowego Szczytu i Małej Wysokiej a po lewej Gerlach).

 

Wysoka 7.jpg

 

Później już tylko wspinaczka, tak wspinaczka po ścianach Małej Wysokiej.

 

Wysoka 11.jpg

 

Po drodze zrobiłem jeszcze zdjęcie pięknych urwisk Małej Wysokiej.

 

Wysoka 8.jpg

 

No i panoramy ze szczytu. Po lewej Lodowy Szczyt i Łomnica, w środku Bradavica, po prawej Gerlach.

 

Wysoka 1.jpg

 

Na zdjęciu poniżej widzimy Wysoką i Rysy (nasz najwyższy szczyt).

 

Wysoka 10.jpg

 

Wysoka 9.jpg

 

To był piękny dzień. Ale wyprawa była bardzo męcząca.

 

Po dwóch dniach przerwy uderzyliśmy na Sławkowski Szczyt (tak na deser). Pogoda była wybitnie niesprzyjająca. Na dole panował upał sięgający 29*C (myślałem, że padnę na pysk w tym skwarze) a na górze deszcz i 13*C.

 

Ale mimo to udało mi się popełnić kilka fotografii. Niestety oprócz stosu much i innego robactwa oraz chmur na szczycie nie zobaczyłem nic.

 

sławek 1.jpg

 

sławek 2.jpg

 

Jeszcze na koniec wrzucam kilka panoram całych Tatr Słowackich z Nowej Leśnej.

 

całe 1.jpg

 

całe 2.jpg

 

całe 3.jpg

 

I na zakończenie obróbka typu "dramatic light" :szczerbaty:

 

HDR 1.jpg

 

HDR 2.jpg

 

I to już koniec. Mam nadzieję, że nie zanudziłem Was tym przydługim wywodem.

Być może dzięki tym zdjęciom poczujecie trochę magię tych gór. Ja czuję ją codziennie wracając do tych fotek...

 

PS.:

 

Jeśli też macie ciekawe wspomnienia fotograficzne z Tatr, to podzielcie się nimi w tym wątku.

 

CDN...

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia, szczególnie z Doliny Wielickiej i przyległości. Ja też kiedyś popełniłem tam kilka panoram, jeszcze starym kompaktem, pozwolisz że się z nimi tu podepnę ;)

 

Piarg pod Żlebem Karczmarza i Długi Staw.

dlugi_staw2.jpg

 

Widok z Małej Wysokiej na otoczenie doliny Staroleśnej...

panorama1.jpg

 

...i w drugą stronę, z lewej Wysoka i Rysy.

panorama2.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia, szczególnie z Doliny Wielickiej i przyległości. Ja też kiedyś popełniłem tam kilka panoram, jeszcze starym kompaktem, pozwolisz że się z nimi tu podepnę ;)

 

 

Antyqjon, super fotki.

 

Podczas pobytu na Słowacji próbowałem sklecić jakieś fajne fotki nieba z górami w tle. Pech chciał, że zawsze wisiały tam chmury :(

 

Poza tym nie jestem mistrzem obróbki i mam problemy ze stackowaniem (i odejmowaniem darków w DSS, za każdym razem gdy próbuję odjąć darka od klatki, wynikowe zdjęcie ma jakoś dziwnie skurczony histogram i jest takie strasznie jasne i nieostre :( . Mam darki do poniższych zdjęć, co prawda w jpg ale nie potrafię ich poprawnie odjąć) dlatego fotki zamieszczone poniżej to jedynie lekko odszumiona surówka.

 

Fotki robione przy ISO1600. W tle Sławkowski Szczyt. Na drugim zdjęciu nawet meteor się załapał :)

 

AF_2.jpg

 

AF_1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.